Strona główna
opoka.org.pl
2022-06-28 10:20
KKBiDS

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów mianowany kardynałem

W gronie 21 nowych kardynałów jest Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów mianowany kardynałem

Autor/źródło: pixabay, Foto-Rabe, licencja: CC BY

Dnia 29 maja 2022 roku papież Franciszek zapowiedział kreowanie 21 nowych kardynałów. Wśród nominatów jest prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów abp Artur Roche. Jego życiorys podano w nr. 61 biuletynu „Anamnesis” z 2012 roku.

Abp Roche urodził się w Batley Carr (w diecezji Leeds w Anglii) 6 marca 1950 roku. Ukończył studia w Christleton Lodge w Chester i w Kolegium Angielskim w Valladolid w Hiszpanii. 19 lipca 1975 roku został wyświęcony na prezbitera diecezji Leeds. Po trzech latach pracy wikariuszowskiej w parafii w Barnsley został sekretarzem biskupa Leeds, Gordona Wheelera. Jednocześnie został także kapelanem St. John Bosco School w Leeds i wicekanclerzem rodzimej diecezji. Przez sześć́ lat pracował jako wikariusz parafii katedralnej, a następnie został proboszczem parafii St. Wilfrid w Leeds. W 1991 roku został wysłany do Rzymu na studia w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie uzyskał licencjat z teologii duchowości. Przez cztery lata pełnił zadania kierownika duchowego w Kolegium Angielskim w Rzymie. Od 1996 roku do nominacji biskupiej był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Anglii i Walii.

Dnia 12 kwietnia 2001 roku został mianowany biskupem pomocniczym Westminsteru. Święcenia biskupie przyjął 10 maja 2001 roku. Został również̇ przewodniczącym Department of Pastoral Affairs diecezji Westminster. Dnia 16 lipca 2002 roku Jan Paweł II mianował go biskupem koadiutorem Leeds, a 7 kwietnia 2004 roku biskupem tej diecezji.

W dniu 26 czerwca 2012 roku papież̇ Benedykt XVI mianował bpa Arthura Roche sekretarzem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa. Dnia 27 maja 2021 roku papież Franciszek mianował abp Roche prefektem wspomnianej Kongregacji.

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-06-23 09:40:59
miniaturka

Uczestnicy Światowego Spotkania Rodzin: Chcemy służyć Polonii

Chcemy poszerzać swoją wiedzę i wymieniać zdobyte doświadczenia, by wobec postępującej laicyzacji umiejętnie służyć polonijnym rodzinom – podkreślają rodziny reprezentujące Polonię, które biorą udział w rozpoczynającym się dziś X Światowym Spotkaniu Rodzin. Czterdziestoosobowa grupa ze Szwajcarii, Irlandii, Anglii, Niemiec, Włoch, Mołdawii, Białorusi i Ukrainy uczestniczyć będzie w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Rzymie do niedzieli, 26 czerwca 2022 r.
2022-06-23 11:05:55
miniaturka

Bp Turzyński: Na Światowym Spotkaniu Rodzin jest wielki entuzjazm

„Trzeba powiedzieć, że jest wielki entuzjazm. Są ludzie z całego świata. W naszej grupie polonijnej są ludzie m.in. z Niemiec, ze Szwajcarii, Anglii, Irlandii, Mołdawii, Białorusi, a także z Włoch. Jest to ładna grupka organizowana od lat, oddana sprawie małżeństwa. Są doradcy życia rodzinnego, jest pani ginekolog, są ludzie z Domowego Kościoła, z różnych grup pracujących z rodzinami. To wielkie święto rodziny"– powiedział bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds.
2022-06-28 09:29:28
miniaturka

Podsumowanie Światowego Spotkania Rodzin: moc i piękno świadectwa

W dniach 22-26 czerwca w Rzymie odbyło się z udziałem ponad 2 tys. delegatów X Światowe Spotkanie Rodzin. W Spotkaniu wzięli udział przedstawiciele rodzin polonijnych z: Niemiec, Szwajcarii, Anglii, Irlandii, Mołdawii, Białorusi, Ukrainy i Włoch, którym towarzyszył bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Byli przedstawiciele Polonijnej Rady Rodziny, doradcy życia rodzinnego, przedstawiciele Domowego Kościoła, oraz różnych grup pracujących z rodzinami. Tematem spotkania były słowa: „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”
2022-06-28 10:29:36
miniaturka

Zmiany w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Zmiana nazwy i zmiana personalna w gronie dotychczasowej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
2022-06-28 10:40:31
miniaturka

Szkoła zakrystian zaprasza na kurs

We wrześniu br. odbędzie się kolejny kurs w ramach Szkoły zakrystian
2022-06-28 12:08:48
miniaturka

Studia podyplomowe z profilaktyki przemocy seksualnej

15 lipca br. rozpocznie się rekrutacja na studia podyplomowe COD z zakresu profilaktyki przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży.