Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-24 05:18
ks. Sławek Murawka SChr

Po co w ogóle są jubileusze?

Proszę o wybaczenie osobistej wycieczki, bo niecodzienna... Ale od niej wychodząc spróbujemy dojść do ogólnych wniosków. Pożytecznych, mam nadzieję, dla wszystkich.

Jedni uwielbiają jubileusze i świętują je jak najuroczyściej, nawet te nie całkiem okrągłe. Inni w nakrochmalonym kołnierzyku, pompie, patosie, „w złocie i w citroenie” (kochana Osiecka...) nie czują się najlepiej. 


Jakkolwiek celebrujemy rocznice, zawsze coś podpowiadają. Mnie przypominają wszystkich ludzi z drogi; po latach widzę, ile dobra przynieśli, ile mądrości; że wszyscy byli i są o wiele lepsi i mądrzejsi ode mnie, i tyle mnie nauczyli. Zatem jeden z aspektów jubileuszu to wdzięczność, przede wszystkim za ludzi. 


A drugi... Kiedyś w ramach kazania noworocznego przejechałem motorem przez kościół (jeszcze wtedy młody i...). Wiedziałem, że po sylwestrowej nocy i tak nikt nie usłyszy żadnych wywodów, więc tylko dodałem komentarz, że cezura w życiu, każda, ma być motorem zmian, nowego zapału do roboty. 


Myślę, że jeśli te dwie rzeczy weźmie się pod uwagę, to... niech się święci!

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-23 16:20:25
miniaturka

Kochłowice: IX pielgrzymka szkół im. Jana Pawła II

W środę w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach miała miejsce IX pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Adam Wodarczyk, który w homilii podkreślał szczególne zjednoczenie św. Jana Pawła II z Duchem Świętym.
2019-05-23 22:02:19
miniaturka

Papież: potrzebujemy pokory, komunii i wyrzeczenia

Papież Franciszek w homilii podczas Mszy dla Caritas Internationalis odprawianej wczoraj w Bazylice św. Piotra mówił o potrzebie uwolnienia od skuteczności, od światowości, od subtelnej pokusy oddawania czci sobie i swoim umiejętnościom.
2019-05-23 22:13:03
miniaturka

Watykan: budowanie pokoju zaczyna się od dania głodnym chleba

Watykan, FAO i dwunastu laureatów pokojowego Nobla wspólnie realizują projekt mający przywrócić nadzieję młodzieży w wychodzącej z krwawej wojny Republice Środkowoafrykańskiej.
2019-05-24 08:59:12
miniaturka

Papież: jedność ma konkretne imię. Jest nim braterstwo

Papież Franciszek spotkał się w czwartek z nowymi ambasadorami kilku krajów, którzy przybyli, aby złożyć listy uwierzytalniające.
2019-05-24 09:12:56
miniaturka

Spotkanie Papieża z członkami Aeroklubu Polskiego

W tych dniach przebywa w Rzymie delegacja Aeroklubu Polskiego, która przybyła do Wiecznego Miasta z okazji 100-lecia istnienia.
2019-05-24 10:01:07
miniaturka

COMECE: Unia potrzebuje reformy, musimy głosować

Sekretarz generalny Komisji Episkopatów Unii Europejskiej COMECE zwraca uwagę na fakt, iż jeśli nie weźmiemy udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, to nie będziemy mieli wpływu na przyszłość naszego kontynentu.