Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-04 22:25
Ewa Kotowska-Rasiak

Pleszew: bp Buzun modlił się w intencji Wspólnoty „Wiara i Światło”

Bp Łukasz Buzun przewodniczył w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Pleszewie Mszy św. w intencji członków Wspólnoty „Wiara i Światło” obchodzącej 25. rocznicę powstania.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Na jubileuszowe spotkanie przybyły do Pleszewa zaprzyjaźnione wspólnoty z Ostrowa Wielkopolskiego, Krotoszyna i Wrześni.

W homilii bp Łukasz Buzun wskazywał, że człowiek jest powołany do tego, aby budować relacje z Bogiem i innymi ludźmi.

Przekonywał, że każdy człowiek został odkupiony przez Chrystusa. - Dramatem w ludzkim życiu jest to, gdy człowiek wmówi sobie, że nie zasługuję na miłość. To jest fałszywe przekonanie. Każdy człowiek zasługuje na miłość i Chrystus daje temu świadectwo na krzyżu. Bóg kocha człowieka i daje świadectwo, że człowiek zasługuje na miłość, ponieważ przez Niego został odkupiony, wybawiony z grzechów, przyszedł na świat po to, aby człowiek Go wybrał, żeby się przebudził do obecności Chrystusa w swoim życiu. Z Bożego serca zrodziło się wszystko to, co jest dobre – mówił kaznodzieja.

Zachęcał wiernych, aby w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa polecali się opiece patrona. - Prośmy św. Józefa, aby był dla nas przewodnikiem na tej drodze poznawania, a przede wszystkim doświadczania Boga i Jego serca w Jezusie Chrystusie – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Wspólnota „Wiara i Światło” w Pleszewie powstała w 1993 r., a jej założycielami byli: nie żyjący już dzisiaj ks. Marek Kulawinek i Ewa Tomkiewicz. – Taka myśl utworzenia wspólnoty modlitewnej ludzi niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie powstała w parafii pw. św. Floriana w Pleszewie za mojego poprzednika ks. kanonika Józefa Maciołka. Członkowie wspólnoty spotykali się na wspólnej modlitwie, a także wyjeżdżali na obozy do Dębnicy, a potem Szklarskiej Poręby – mówi ks. kan. Tadeusz Pietrzak, proboszcz parafii pw. św. Floriana w Pleszewie.

W ciągu tych lat wspólnotą opiekowali się: ks. Krzysztof Guziałek, ks. Jacek Bochniak, ks. Tomasz Kubiak, ks. Dawid Wulbach. Od trzech lat opiekunem jest ks. Mateusz Klaczyński, który działa wspólnie z koordynatorką Anną Rutkowską i animatorkami: Justyną Andrzejczak i Alicją Wintek.

Jak tłumaczy ks. Klaczyński ruch „Wiara i Światło” to międzynarodowy ruch świecki, związany z Kościołem Katolickim, oparty na pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, utworzony przez Marie-Hélène Mathieu i Jeana Vaniera podczas pielgrzymki do Lourds w 1971 r. Założone wówczas pierwsze wspólnoty ruchu otrzymały od papieża Pawła VI w 1973 r. formalne potwierdzenie swego powołania jako ruch „Wiara i Światło”.

Wspólnoty „Wiara i Światło” to grupy kilkudziesięciu osób spotykających się przynajmniej raz w miesiącu na modlitwach i spotkaniach przyjacielskich. Zwykle wspólnoty zakorzenione są w lokalnych parafiach.

Pleszewska wspólnota skupia 60 osób, w tym 25 niepełnosprawnych. Comiesięczne spotkania odbywają się w drugą sobotę miesiąca. Punktem centralnym jest Eucharystia, w którą angażują się członkowie wspólnoty poprzez czytania, śpiew psalmów, procesję z darami i rozbudowaną modlitwę powszechną. Po Mszy św. w salce odbywa się agapa. - Każda z rodzin przynosi ciasto, a my robimy kawę. Wspominamy osoby, które obchodziły urodziny lub imieniny. Spotkaniom towarzyszy wspólny śpiew. Każdy może podzielić się swoimi troskami i bolączkami, a także prosić o pomoc w różnych sprawach. Spotkanie kończy się wspólną modlitwą za siebie – powiedział w rozmowie z KAI ks. Mateusz Klaczyński.

Poza regularnymi spotkaniami wspólnota podejmuje szereg rozmaitych działań, m.in. organizuje wakacyjne obozowiska, formację i pielgrzymki. – W czasie wakacji organizujemy dwutygodniowe wczasorekolekcje w Międzyzdrojach. Poza tym jeździmy na spotkania wspólnot „Wiara i Światło” działających na terenie diecezji kaliskiej. W Wielkim Poście będziemy uczestniczyć w rekolekcjach i drodze krzyżowej organizowanych dla wszystkich wspólnot – zaznaczył opiekun wspólnoty.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-04 17:26:57
miniaturka

Caritas Polska pomaga ofiarom trzęsienia ziemi w Ekwadorze

700 tys. zł i tysiące sztuk materiałów pierwszej pomocy - to bilans pomocy, jaką Caritas Polska przekazała do Ekwadoru, gdzie od 2 lat trwa usuwanie skutków trzęsienia ziemi.
2018-02-04 18:05:05
miniaturka

Wspólnota Taizé zaprasza do Lwowa

W dn. 27 kwietnia - 1 maja we Lwowie odbędzie się międzynarodowe regionalne spotkanie młodych, organizowane przez Wspólnotę Taizé we współpracy z lokalnymi Kościołami i władzami.
2018-02-04 18:44:30
miniaturka

Bp Kamiński: Msza nie jest wydarzeniem kulturalnym ale pamiątką śmierci Chrystusa

Msza św. nie jest wydarzeniem kulturalnym ale pamiątką męki i śmieci Chrystusa z której chrześcijanin czerpie siłę do życia wiarą na co dzień - podkreślił bp Romuald Kamiński podczas Mszy św. w Radzyminie.
2018-02-05 08:18:30
miniaturka

23 lutego Dniem Modlitwy i Postu o Pokój

Podczas niedzielnego spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański Franciszek ogłosił specjalny dzień modlitwy i postu w intencji pokoju.
2018-02-05 08:56:48
miniaturka

Papież zaniepokojony słabą obroną życia we Włoszech

Ojciec Święty jest zaniepokojony słabym zainteresowaniem obroną życia we Włoszech. Wczoraj we włoskim Kościele obchodzony był Dzień dla Życia.
2018-02-05 09:40:04
miniaturka

Papież o beatyfikacji bł. Teresia Olivelli, włoskiego żołnierza, ofiary nazizmu

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Franciszek przypomniał o beatyfikacji, która odbyła się w sobotę w północnych Włoszech.