Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-11 06:51
Waldemar Wesołowski

Pierwsi honorowi członkowie Bractwa Henryka Pobożnego i księżnej Anny

W diecezji legnickiej od czterech lat istnieje Bractwo Henryka Pobożnego i Księżnej Anny. Jednym z jego zadań jest udział w pracach nad wyniesieniem Henryka Pobożnego na ołtarze.

W sobotę 6 kwietnia w bazylice w Legnickim Polu miała miejsce uroczystość, podczas której zostali przyjęcie pierwsi honorowi członkowie Bractwa Henryka Pobożnego i Księżnej Anny. Honorowymi członkami Bractwa zostali: biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, biskup senior Stefan Cichy oraz prof. Wojciech Mrozowicz z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Bractwo powstało 4 lata temu, 9 kwietnia 2015 roku, w rocznicę bitwy na Polach Legnickich, w której zginął książę Henryk Pobożny. Celem Bractwa jest rozwój duchowy oraz dążenie do świętości przez naśladowanie postaw i wartości uosabianych przez patronów – księcia Henryka i księżną Annę. Za wartości szczególnie ważne Bractwo uznaje męstwo w obronie wartości chrześcijańskich, prawo do życia oraz obronę małżeństwa i rodziny, a także krzewienie postaw patriotycznych.

Podczas sobotniej uroczystości do Bractwa zostali przyjęci pierwsi honorowi członkowie. – Idąc chronologicznie, biskup senior Stefan Cichy, jako biskup legnicki, nadał bieg wnioskowi dotyczącemu wyniesienia na ołtarze Henryka Pobożnego, powołał też zespół historyczny. Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski kontynuuje dzieło swojego poprzednika. Zwrócił się do Konferencji Episkopatu, a następnie do Stolicy Apostolskiej o zgodę na rozpoczęcie procesu. Powołał też postulatora procesu beatyfikacyjnego. Natomiast prof. Wojciech Mrozowicz od wielu lat współpracuje z nami, wspierając nasze działania w zakresie zgłębiania historii, dzieł literackich i muzycznych związanych z Henrykiem Pobożnym i księżną Anną.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica, www.legnica.fm

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy