Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-09 23:09
Ewa Kotowska-Rasiak

Pielgrzymi z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej u św. Józefa

- Zaproście św. Józefa do wszystkich zakątków waszego życia. On jest opiekunem Kościoła i każdego z nas, trzeba mu zaufać - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Przed cudownym obrazem św. Józefa modlili się przedstawiciele Ruchu Szensztackiego z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, którzy w drodze na Jasną Górę zatrzymali się w kaliskiej bazylice, aby w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego powierzyć siebie i swoje rodziny patronowi.

Przed Mszą św. odmówiona została koronka do Miłosierdzia Bożego. Modlitwę prowadził ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Biskup kaliski wskazywał na św. Józefa jako opiekuna Kościoła i potężnego patrona każdego człowieka. – Chcemy przed św. Józefem modlić się o błogosławieństwo dla naszych rodzin. Szczególnie pamiętamy w tym miejscu o dzieciach nienarodzonych. Chcemy modlić się, aby było uszanowane życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Zostawcie tutaj swoje najskrytsze sprawy. Zaproście św. Józefa do wszystkich zakątków waszego życia. On jest opiekunem Kościoła i każdego z nas, trzeba mu zaufać – powiedział bp Janiak.

W homilii ks. dr Sławomir Kęszka podkreślał, że św. Józef od przeszło 350 lat obecny jest w wizerunku Świętej Rodziny w kaliskim sanktuarium. - Tajemnica Świętej Rodziny Kaliskiej ukazana w tym wizerunku to nie tylko czuła opiekuńczość Ojca i Matki skierowana do Jezusa, ale przede wszystkim spełnienie Bożego posłannictwa, jakie Stwórca wyznaczył rodzinie nazaretańskiej w odwiecznym planie zbawienia. Właśnie dlatego stała się ona najdoskonalszym wzorem i przykładem dla wszystkich rodzin – zaznaczył kaznodzieja.

Zaznaczył, że ludzie za przyczyną św. Józefa Kaliskiego doznają wielu łask. Wspomniał też kapłanów, więźniów z Dachau, którzy po ocaleniu z obozu koncentracyjnego za przyczyną św. Józefa każdego roku przybywali do kaliskiej bazyliki, aby dziękować patronowi za cud uratowania od śmierci.

Wskazał, że św. Józef jest wzorem podejmowania odważnych decyzji i brania odpowiedzialności za drugiego człowieka, a w szczególności za założoną rodzinę. – Życie Józefa to propozycja bardzo aktualna na całe nasze życie i na trwający w chwili obecnej czas Wielkiego Postu, bo mówi nam o tym, że warto otworzyć się na Boży plan na nasze życie – przekonywał duchowny.

Po Mszy św. biskup kaliski zawierzył pielgrzymów św. Józefowi.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: ks. dr prałat Kazimierz Klawczyński, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej, diecezjalny duszpasterz Ruchu Szensztackiego w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, ks. dr prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, ks. dr Sławomir Kęszka, proboszcz parafii Zwiastowania Pańskiego w Dębem, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kaliszu, ks. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa, licznie zgromadzeni pielgrzymi z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i wierni z diecezji kaliskiej.

Ruch Szensztacki skupia osoby, które kierują się w życiu wiarą w Opatrzność Bożą i miłością do Matki Bożej. W Maryi szukają wzoru do dojrzałego przeżywania swojej wiary i dawania o niej świadectwa. Ruch skupia zarówno mężczyzn jak i kobiety, duchownych i świeckich, dzieci i młodzież. Założony został w 1914 r. przez pallotyna o. Józefa Kentenicha, który od 1941 r. był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-09 18:05:05
miniaturka

Papież: nigdy nie będziemy pozbawieni miłości Boga

„Prośmy Pana aby pozwolił nam poznać wspaniałość Jego miłości, która gładzi wszelki nasz grzech” – mówił Franciszek podczas nabożeństwa pokutnego, które odprawił w Bazylice Watykańskiej.
2018-03-09 18:19:38
miniaturka

Warszawa: obradowała Krajowa Rada Duszpasterstwa Kobiet

Kościół wciąż jest za mało otwarty na głos i aktywność kobiet - przyznał w rozmowie z KAI bp Wiesław Szlachetka delegat KEP ds. duszpasterstwa kobiet.
2018-03-09 18:55:40
miniaturka

Franciszek do spowiedników: jesteśmy narzędziami, a nie panami sumień

Spowiednik nie jest źródłem Miłosierdzia. Musimy pamiętać, że jesteśmy jedynie narzędziami, a nie panami sumień. Gdy stajemy się panami przeszkadzamy Bogu działać. – mówił Papież do uczestników watykańskiego kursu dla spowiedników.
2018-03-10 07:14:14
miniaturka

Nigeria: biskup prosi o pomoc w ratowaniu porwanych dziewcząt

O podjęcie zdecydowanych działań w celu uwolnienia 110 uczennic porwanych przez islamskich fundamentalistów zaapelował do nigeryjskiego rządu bp Hilary Dachelem.
2018-03-10 07:25:38
miniaturka

FAO: potrzeba miliard dolarów na walkę z klęską głodu

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podała, iż wzrosła liczba osób dotkniętych klęską głodu.
2018-03-10 07:55:28
miniaturka

Cantalamessa: o bycie pokornym trzeba walczyć całe życie

Pycha jest zdolna żerować zarówno na tym, co złe, jak i na tym, co dobre i potrafi przeżyć w każdej sytuacji i w każdym «klimacie». - mówił o. Cantalamessa w wielkopostnej egzorcie wygłoszonej do Papieża i pracowników Kurii Rzymskiej.