Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-01 12:24
PS

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich

Prace na rzecz ochrony małoletnich są niezbędne na wszystkich poziomach Kościoła. Współpraca Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich z dykasteriami watykańskimi wskazuje jak kluczowym elementem jest, by "istniała kultura i misja na rzecz ochrony małoletnich i była ona systematycznie wcielana w życie Kościoła na poziomie światowym".

KOMUNIKAT


Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich zakończyła swe XI Zwyczajne Zebranie Plenarne, które odbyło się w Rzymie w dniach od 12 do 15 września. Podobnie jak w przeszłości, Zebranie Plenarne rozpoczęło swą pracę w piątek rano wysłuchaniem wstrząsających doświadczeń bólu, cierpienia, troskliwości i przebaczenia, przedstawionych przez jednego ze świadków z Brazylii, który był wykorzystany w środowisku klerykalnym i rodzinnym.

Przed rozpoczęciem prac Zebrania Plenarnego w Rzymie, uczestnicy wzięli udział w ważnych spotkaniach, które ukazały, jak kluczowym elementem w pracy Komisji jest budowanie relacji z różnymi Dykasteriami, Komisjami i Biurami wewnątrz Stolicy Apostolskiej, mającymi za zadanie ułatwić prace na rzecz ochrony małoletnich na wszystkich poziomach Kościoła. Istnieje stała potrzeba, aby istniała kultura i misja na rzecz ochrony małoletnich i była ona systematycznie wcielana w życie Kościoła na poziomie światowym.

Komisja Papieska prowadzi swe prace w zakresie trzech grup roboczych: kontynuacja dialogu z ofiarami i ocalonymi, edukacja i formacja, ukierunkowania i normy odnoszące się do promocji ochrony.

Nasza praca z ofiarami i ocalonymi jest kontynuowana przez serie strategii mających na celu rozwinięcie płaszczyzn, gdzie Kościół mógłby wysłuchać ich głosu i zintegrować je wewnątrz swego życia i misji. Programy pilotażowe nazwane Survivors Advisary Panel działają na trzech kontynentach i przygotowuje się w przyszłości rozpoczęcie następnego, na czwartym kontynencie.

Fazendas de Esperanca są jednocześnie wykorzystywane jako fundamenty dla tychże Survivals Advisory Panels jako nośniki troski i pojednania dla ofiar i ocalonych. Członkowie Komisji, w odpowiedzi na prośby ze strony Konferencji Biskupów, poszczególnych diecezji, Instytutów Życia Konsekrowanego, Stowarzyszeń Życia Konsekrowanego, Ruchów Kościelnych i Stowarzyszeń, nadal służą formacją w różnych formach i w różnych częściach świata. Komisja Papieska przygotowuje też konsultacje między ekspertami i konferencje formacyjne na wysokim poziomie.

Praca nad Wytycznymi i normami dotyczącymi promocji i ochrony małoletnich rodzi różne inicjatywy, między innymi w dziedzinie rozwoju i stałego doskonalenia narzędzi weryfikacji. Ponadto, w zgodzie z obecnym ustawodawstwem, zwrócono uwagę na znaczenie powstającego pojęcia osoby dorosłej bezbronnej.

Biorąc pod uwagę ten szczególny moment historii Kościoła i zbliżające się 30-lecie Konwencji Praw Dziecka, pragniemy odnowić nasze stanowcze zaangażowanie w działanie, aby świat był bardziej bezpieczny dla małoletnich i bezbronnych dorosłych.

Papieska Komisja dla Ochrony Nieletnich została utworzona przez Papieża Franciszka w marcu 2014, aby proponować najbardziej odpowiednie inicjatywy ochrony małoletnich i bezbronnych dorosłych oraz inicjować i wspierać odpowiedzialność Kościołów lokalnych. Aby uzyskać więcej informacji na temat prac Papieskiej Komisji, odwiedźcie naszą stronę www.protectionofminors.va.

/tłum. m. Jolanta Olech USJK/


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-01 11:40:51
miniaturka

Inauguracja roku akademickiego na KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski rozpoczyna nowy rok akademicki. Uczelnia podsumowuje tegoroczną rekrutację i przedstawia zarys swojej działalności w roku 2019/2020.
2019-10-01 11:55:00
miniaturka

Kongres Kultury Polskiej – Kultura Jutra

Stowarzyszenie Muza Dei zaprasza na konferencję, która odbędzie się 9 października 2019 roku w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Kongres Kultury Polskiej – Kultura Jutra będzie przestrzenią do spotkania dla ludzi, związanych z szeroko rozumianą kulturą.
2019-10-01 12:19:36
miniaturka

Rozpoczyna się Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny! Trzy propozycje SPM na ten czas

Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich ma trzy propozycje na to, jak dobrze przeżyć czas Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.
2019-10-01 13:03:55
miniaturka

Bp Kamiński: prawdziwa mądrość leży w bezgranicznym zawierzeniu Bogu

Prawdziwa mądrość leży w bezgranicznym zawierzeniu Bogu – podkreślił bp Romuald Kamiński wskazując na przykład św. Teresy z Lisieux.
2019-10-01 13:52:05
miniaturka

Komisja Episkopatu ds. Misji: mniej polskich misjonarzy

Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji (dane z 1 października 2019) obecnie na misjach posługuje 1903 polskich misjonarzy i misjonarek. Pracują w 99 krajach na 5 kontynentach.
2019-10-01 14:18:49
miniaturka

Bp Lechowicz: NewPastoral wpisuje się w postulaty formułowane przez ostatnich papieży

- NewPastoral próbuje w nowy sposób głosić te same treści zawarte w Ewangelii, głosić Słowo Boże – powiedział bp Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, podczas konferencji prasowej nt. I Ogólnopolskiego Forum NewPastoral.