Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-16 22:44
Ewa Kotowska-Rasiak

Ostrów Wlkp: odsłonięto Pomnik Marszałka Piłsudskiego

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Ostrowie Wielkopolskim odsłonięto pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, który poświęcił bp Łukasz Buzun.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Fundatorami pomnika są Dariusz Grzybkowski i Elżbieta Brzeska, którzy przy ul. Strzeleckiego w Ostrowie Wielkopolskim prowadzą Dom Polski i Klub Sanacja. To miejsce, gdzie odbywają się spotkania, koncerty i debaty patriotyczne. Pomnik wykonał Wojciech Batko, rzeźbiarz z Krakowa.

Wcześniej odsłonięcia pomnika dokonał były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. - Ten pomnik jest wielkim symbolem odradzającej się w Rzeczpospolitej sanacji i odrodzenia naszego kraju. O tym przez całe życie marzył Józef Piłsudski – powiedział polityk PiS.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w konkatedrze pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej Łukasza Buzuna.

W homilii celebrans cytując Cypriana Kamila Norwida wskazywał na zmartwychwstanie Polski po zaborach. - Dziś kiedy świętujemy zmartwychwstanie Polski, kiedy świętujemy setną rocznicę niepodległości, to świętujemy przede wszystkim zwycięstwo. Myślimy o odrodzeniu, o zmartwychwstaniu. Nie wspominamy klęsk, nie wspominamy może tych sytuacji, które były trudne, ale wspominamy to wszystko co wiązało się ze zmartwychwstaniem – mówił bp Buzun.

Nawiązując do Cudu nad Wisłą wskazywał na przodków, którzy wszystko zostawili, aby ratować ojczyznę. - My tego nie możemy zapomnieć. To jest pamięć naszego narodu, pamięć historyczna, ale ona odbija się w każdej pamięci indywidualnej Polaka – powiedział kaznodzieja.

Przypomniał słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane podczas jednej z pielgrzymek do Polski: „Zanim stąd odejdę, proszę Was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością. Taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na Chrzcie Świętym (…) mówię tak, jak mówię, ponieważ to jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć! Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudować. Trzeba intensywnie odbudowywać”.

Zachęcał wiernych, aby młode pokolenia wychowywali w duchu patriotyzmu. - Ta świadomość polskości musi być na nowo opracowywana w tej sytuacji, w której jesteśmy, czyli w Europie, która jest Europą zjednoczoną, gdzie granice są otwarte. Tym bardziej trzeba tej duchowej refleksji nad sobą, nad tym czym jest Polska dla mnie, czym jest nasza ojczyzna? Potrzeba refleksji, która jest głęboko zakorzeniona w tym co dokonało się w historii, ale jednocześnie wybiegająca daleko w przyszłość, bo ci ludzie, którzy przyłożyli swoją rękę do odzyskania niepodległości to byli ludzie patrzący daleko w przyszłość – akcentował hierarcha.

Po Mszy św. odbył się przemarsz w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia oraz Związku Piłsudczyków ulicami miasta pod pomnik Marszałka Piłsudskiego, gdzie dokonano oficjalnego odsłonięcia i poświęcenia pomnika.

W uroczystościach uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, kombatanci, uczniowie szkół i mieszkańcy Ostrowa.

Obchody odbyły się w ramach Przystanku „Niepodległość”, którego pomysłodawcą i organizatorką jest Krystyna Śliwińska.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-16 22:26:50
miniaturka

Bp Wilski poświęcił tablicę pamiątkową

Bp Teofil Wilski poświęcił tablicę poświęconą Emilii Szymenderze, która była założycielką i pierwszą kierowniczką Domu św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn w Ostrowie Wielkopolskim.
2018-06-16 22:33:38
miniaturka

Metropolita Augustyn o interkomunii: nie róbmy reguły z wyjątku

Greckokatolicki metropolita Niemiec i Europy Centralnej Augustyn (Patriarchat Konstantynopola) przestrzegł, by w niemieckiej debacie o interkomunii z wyjątku nie robić reguły.
2018-06-16 22:41:11
miniaturka

Hiszpania: Jubileuszowy Rok Maryjny

W Hiszpanii zainaugurowano Jubileuszowy Rok Maryjny. Jego otwarcie odbyło się w piątek wieczorem w katedrze Matki Bożej Almudena w Madrycie i zbiegło z 25-leciem konsekracji tej świątyni przez Jana Pawła II.
2018-06-16 22:47:49
miniaturka

Młodzi w Anglii: więcej pobożności i więcej stresu

Na przestrzeni ostatnich 8 lat w Anglii i Walii wzrosła liczba młodych deklarujących się jako katolicy. Więcej osób uczęszcza również na Msze.
2018-06-17 09:57:59
miniaturka

Leśnicy z Dolnego Śląska u Matki Bożej Łaskawej

W sobotę 15 czerwca odbyła się VII Dolnośląska Pielgrzymka Leśników do Krzeszowa.
2018-06-17 12:17:07
miniaturka

Franciszek zachęcił biskupów Afryki do dialogu z islamem

Pokojowe współistnienie chrześcijan i muzułmanów zagrożonych w Afryce coraz bardziej radykalnymi działaniami islamskich fundamentalistów znalazło się w centrum spotkania Papieża Franciszka z biskupami Gambii, Sierra Leone i Liberii.