SZKOŁY POLSKIE NA ŚWIECIE - obecne są w 36 krajach na 4 kontynentach.
Jednym z wiodących zadań Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą jest organizacja kształcenia online w szkołach Ośrodka, tj. Szkole Podstawowej oraz Liceum Ogólnokształcącym. System kształcenia online jest dedykowany uczniom migrującym i czasowo przebywającym za granicą. Obie placówki podlegają Ministerstwu Edukacji Narodowej. Kształcenie jest bezpłatne i prowadzone w jednym z dwóch programów nauczania:
- uzupełniającym – opartym na programach nauczania uwzględniających ramy programowe kształcenia uzupełniającego dla szkół polskich, przeznaczonym dla uczniów spełniających obowiązek szkolny w szkołach lokalnych. Zajęcia odbywają się z edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego oraz wiedzy o Polsce;
- ramowym – opartym na programach nauczania uwzględniających podstawę programową kształcenia ogólnego, dla uczniów, którzy z różnych przyczyn nie uczęszczają do szkół lokalnych i obowiązek szkolny spełniają w ORPEG. Uczniowie realizujący ramowy plan nauczania mają możliwość zdawania egzaminów ósmoklasisty oraz maturalnego.
Nauka odbywa się za pośrednictwem platformy e-learningowej. Zarówno uczniowie, jak i rodzice otrzymują pełne wsparcie podczas realizacji procesu edukacyjnego poprzez zaopatrywanie w bezpłatne podręczniki szkolne oraz materiały dydaktyczne opracowane przez nauczycieli prowadzących kształcenie na odległość.
Liczba uczniów stale rośnie: w roku szkolnym 2015/2016 wynosiła 566 uczniów, a w 2019/2020 – już 1300. Uczniowie rozlokowani są w 75 krajach na całym świecie.
Uczniowie otrzymują legitymacje szkolne i świadectwa Ministerstwa Edukacji Narodowej, tożsame z dokumentami obowiązującymi w szkołach w Polsce.
Ośrodek zajmuje się również wspomaganiem nauczania języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą poprzez kierowanie nauczycieli do pracy dydaktycznej, głównie wysyłając ich do krajów historycznych zsyłek Polaków. Polscy nauczyciele wyjeżdżają do Armenii, na Białoruś, do Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, na Łotwę, do Mołdawii, Rosji, Rumunii, Uzbekistanu, na Ukrainę, a także do Turcji i Argentyny.
W roku szkolnym 2019/2020 Ośrodek skierował za granicę 117 nauczycieli. ORPEG przekazuje bezpłatnie podręczniki i pomoce dydaktyczne służące nauczaniu języka polskiego i innych przedmiotów w języku polskim.
Ośrodek realizuje swoją misję także poprzez wsparcie nauczycieli pracujących wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą, organizując dla nich szkolenia online oraz doskonalenie zawodowe w Polsce i w miejscach ich pracy.
Wydzieloną działalnością szkoleniową jest prowadzenie kursów adaptacyjno - językowych dla repatriantów i ich rodzin. Celem kursów jest pomoc w asymilacji repatriantów w społeczeństwie polskim oraz wsparcie w doskonaleniu ich umiejętności komunikowania się w języku polskim. Zajęcia prowadzone są przy wsparciu przedstawicieli m.in. MSWiA, ZUS, Izby Administracji Skarbowej, kuratoriów oświaty, wojewódzkich urzędów pracy, centrów pomocy społecznej. W 2019 roku z kursów w formie obozów skorzystało 135 repatriantów.
Wyżej wymienione działania Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, których przytoczyliśmy jedynie część, mają za zadanie kształtować i podtrzymywać poczucie tożsamości narodowej wśród Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju. Mamy prawo wierzyć, że wywiązujemy się z tych zobowiązań należycie i możemy z ufnością podejmować się kolejnych wyzwań służących szeroko pojętej oświacie polonijnej
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: