Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-11-21 16:50
kl. Dominik Gaładyk SAC, kl. Paweł Zajcew SAC

Ołtarzew: Nawiedzenie ikony Matki Bożej Częstochowskiej

Nawiedzenie ikony Matki Bożej Częstochowskiej w pallotyńskiej wspólnocie w Ołtarzewie odbyło się 16 i 17 listopada 2017 r.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Ikonę, która od 7 marca 1963 r. wędruje po klasztorach i domach zakonnych męskich, poświęcił Stefan kardynał Wyszyński w kaplicy domu prymasowskiego w Warszawie.

Ks. Jacek Smyk SAC, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów w Ołtarzewie, wraz z delegacją alumnów przywiózł Ikonę z domu Zgromadzenia Krwi Chrystusa. Przed gmachem seminarium ustawili się alumni, bracia, księża, siostry oraz świeccy, trzymając w dłoniach zapalone świece, aby powitać obraz nawiedzenia. JM ks. Mirosław Mejzner SAC, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, wypowiedział słowa powitania Matce, która przybyła nawiedzić swoje dzieci. Następnie alumni wnieśli Ikonę do kościoła seminaryjno-parafialnego p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów. Ksiądz Rektor oddał wspólnotę ołtarzewską w opiekę Matki Bożej Częstochowskiej. 

Modlitwę różańcową i rozważania tajemnic radosnych poprowadził ks. Przemysław Podlejski SAC, wicerektor ołtarzewskiej wspólnoty.

Mszy św. koncelebrowanej, która rozpoczęła się o godz. 18.30, przewodniczył ks. Marian Kowalczyk SAC. Członków pallotyńskiej wspólnoty modlitwą otoczył Ksiądz Rektor. Ks. Kowalczyk wygłosił homilię, na początku której przypomniał zgromadzonym słowa umierającego Prymasa Wyszyńskiego. Kardynał niegdyś powiedział następujące słowa: Matko, nie kończ swojego nawiedzenia. Idź dalej przez Polskę. Matko, nie kończ swojego nawiedzenia. Idź dalej przez Polskę, bo to jedyny ratunek Polaków.

Homilista zauważył, że słowa kardynała Wyszyńskiego realizują się w wielu wymiarach nieustannie. Pielgrzymowanie Maryi trwa nieustannie i jest realizacją testamentalnych słów Prymasa Tysiąclecia. Maryja nigdy nie zatrzymuje uwagi na sobie. Ona zawsze prowadzi do Jezusa – powiedział ks. Kowalczyk. Główny celebrans wyjaśniając cel peregrynacji Ikony we wspólnotach życia konsekrowanego, powiedział: Kościół oczekuje wstawiennictwa tych, którzy całkowicie są oddani Bogu. Ks. Kowalczyk, mówiąc o narastającym zeświecczeniu zagrażającym wierności Bogu, świętowaniu dni świętych, rodzinom, małżeństwom, o pogłębiającym się moralnym zamęcie, powiedział, że także Polska nie jest wolna od tych zagrożeń. Można mówić o niebezpieczeństwie wojny totalnej. Co robić, kiedy brakuje nam tego, co najważniejsze? – pytał ks. Kowalczyk. Zaprosić na nowo Jezusa i Jego Matkę, i ochoczo trwać w modlitewnym skupieniu – dodał kaznodzieja.

Posługę muzyczną podczas liturgii pełnił p. Mariusz Latek. Po Eucharystii do czuwania zostali zaproszeni ołtarzewscy parafianie. Ich modlitwie przewodniczył ks. Jacek Smyk SAC.

Elementem modlitwy wspólnotowej był także Akatyst. Piętnastu alumnów pod dyrekcją ks. Dariusza Smolarka SAC, śpiewało słowa pochwalne Bogu i Matce Najświętszej. W modlitwę śpiewem włączyli się licznie pallotyńscy współbracia i świeccy. Po niej zgromadzeni odśpiewali Apel Jasnogórski.

O godz. 21.00 rozpoczęła się Kompleta z rachunkiem sumienia. Przewodniczył jej jeden z ojców duchownych pallotyńskiego seminarium, ks. Bogusław Bogdan SAC. Modlitwa ta została zakończona błogosławieństwem i rozpoczęła nocne czuwanie indywidualne.

Sobotę, 17 listopada 2017 r., rozpoczął dla pallotyńskiej wspólnoty w Ołtarzewie śpiew Godzinek, który prowadził ks. Dariusz Smolarek SAC. Natomiast Eucharystii koncelebrowanej o godz. 7.00 przewodniczył ks. Sławomir Radulski SAC, drugi ojciec duchowny ołtarzewskiej Alma Mater. Liturgia była sprawowana z formularza o Matce Bożej Bolesnej.

W homilii ks. Radulski powiedział do zgromadzonych, że to, czego chce Bóg, zawsze przerasta i rodzi bojaźń. To właśnie Jezus przysyła dziś do każdego Matkę przynoszącą Słowo. Matkę, która na słowa Archanioła była zmieszana, ale i uległa Bożemu wezwaniu. Maryja rodzi światłość w ciemności. Rodzi Jezusa w ciemności groty – powiedział ojciec duchowny. Ta Matka nawiedza dziś i nas, i kładzie Jezusa w centrum naszego grzechu – dodał kaznodzieja.

Kolejne godziny nawiedzenia upłynęły poprzez czuwania alumnów, braci, księży oraz pracowników świeckich seminarium.

O godz. 16.00 rozpoczęło się nabożeństwo Maryjne, któremu przewodniczył ks. Mirosław Mejzner SAC. Rektor zawierzył Matce Bożej ołtarzewską wspólnotę.

Prefekt alumnów, ks. Krzysztof Wernicki SAC, poprowadził modlitwę różańcową wraz z rozważaniami tajemnic bolesnych.

Modlitwie kończącej nawiedzenie ikony Matki Bożej Częstochowskiej w ołtarzewskiej wspólnocie przewodniczył ks. Mejzner. Uroczyste Magnificat wybrzmiało, jako dziękczynienie za czas nawiedzenia.

Rektor udzielił zebranym błogosławieństwa Ikoną, która następnie została w procesji wyniesiona z kościoła i przekazana przed gmachem seminarium kolejnej wspólnocie nawiedzenia – orionistom.

Nagrania i więcej zdjęć: http://www.wsdsac.pl/2017/11/18/zmieszana-i-ulegla/

Linki zewnętrzne:


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: pallotyni, ołtarzew