Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-21 16:48
kl. Jan Jabłuszewski SAC

Niechorze: Poświęcenie kościoła i wprowadzenie relikwii św. Wincentego Pallottiego

We spomnienie NMP Matki Miłosierdzia delegacja naszego Seminarium wzięła udział w uroczystości poświęcenia kościoła parafialnego w Niechorzu.

Autor/źródło: wsdsac.pl, licencja: Jak album

Liturgii przewodniczył ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. W homilii nawiązał do znaczenia aktu konsekracji świątyni, a także wskazał na Chrystusa, który poprzez ołtarz ustawiony na stałe w prezbiterium, bez możliwości przeniesienia, zakorzenia się w ziemię, na której nigdy wcześniej nie było poświęconego kościoła. Metropolita wskazał na wyjątkowość i niepowtarzalność aktu dedykacji świątyni i oddania jej na służbę Bogu, a także na fakt, że ma ona odtąd służyć przyszłym pokoleniom i jest kolejną latarnią morską w tej miejscowości, ale najważniejszą, bo wskazującą na najbezpieczniejszy port – samego Chrystusa. Uczynił to w słowach: „Niech światło Chrystusa, które bije przez drzwi i okna tego kościoła, nieustannie prowadzi was do bram zbawienia”. W homilii Ksiądz Arcybiskup nawiązał również do wystroju prezbiterium, wskazując na krzyż i tabernakulum – na pozór rzeczy proste, ale zawierające sens naszego życia. Szczególną uwagę zwrócił na obraz Matki Bożej Miłosierdzia, który znajduje się w niechorskiej świątyni. Obraz, przed którym już wielokrotnie uproszono łaskę powrotu do zdrowia z ciężkich przypadków chorób nowotworowych. Dzięki staraniom księdza proboszcza został on przyozdobiony srebrno-bursztynową sukienką, z wdzięczności za wszystkie łaski otrzymane przed tym wizerunkiem. Właśnie ku czci Najświętszej Maryi Panny został poświęcony nowo wybudowany kościół. 

Szczególnym wątkiem pallotyńskim tej uroczystości było wprowadzenie i oddanie do czci wiernych relikwii św. Wincentego Pallottiego. Po modlitwie po komunii świętej ks. Krzysztof Wernicki SAC, prefekt naszego Seminarium, wniósł relikwie na stopień komunijny, wówczas Ksiądz Arcybiskup dokonał poświęcenia i okadzenia relikwiarza, następnie odczytał dekret, którym – jako pasterz Kościoła szczecińsko-kamieńskiego – oddał relikwie do publicznej czci wiernych w parafii Niechorze. Zachęcając wszystkich zebranych do wspólnej modlitwy śpiewem, Metropolita zaintonował wezwanie „Święty Wincenty Patronie nasz – módl się za nami”, podczas którego przejął relikwiarz z rąk ks. Krzysztofa i przekazał na ręce ks. proboszcza Józefa Czujki. Obrzęd wprowadzenia relikwii Arcybiskup zakończył odśpiewują kolektę z mszy o św. Wincentym Pallottim. Po błogosławieństwie kończącym Eucharystię, zachęceni słowem swojego pasterza, wszyscy zebrani w kościele oddali cześć św. Wincentemu poprzez ucałowanie relikwii. Wierni nie kryli wzruszenia, ponieważ są to pierwsze relikwie w niechorskim kościele. Ksiądz Arcybiskup wielokrotnie wyrażał wdzięczność naszemu Stowarzyszeniu za dar w postaci relikwii naszego Ojca Założyciela, a także za wszelkie posługi, które podejmujemy na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i w całej Polsce.

Warto zauważyć, że wspólnota parafialna z Niechorza, na czele z ks. proboszczem, są nam, pallotynom, bardzo życzliwi. Dwa razy odbyła się już tzw. „niedziela seminaryjna”, a także w roku bieżącym odbyła się zbiórka finansów na budowę kościoła we Lwowie, którą nadzorują współbracia z tamtejszej wspólnoty. Obecnie najprawdopodobniej jest to jedyna (a na pewno jedna z nielicznych) w Polsce parafia, nie prowadzona przez nasze Stowarzyszenie, w której czczone są relikwie św. Wincentego Pallottiego.

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-21 15:16:07
miniaturka

Warszawa: sokiści modlili się w katedrze polowej z okazji swojego święta

W intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Ochrony Kolei (SOK), modlił się dziś w czasie Mszy św. w katedrze polowej ordynariusz Wojska Polskiego bp Józef Guzdek.
2017-11-21 15:35:57
miniaturka

Rada Stała KEP o duszpasterstwie młodzieży, rodzin i obchodach stulecia niepodległości

Duszpasterstwo młodzieży, małżeństw i rodzin oraz przygotowania do przyszłorocznych obchodów setnej rocznicy niepodległości Polski – to główne tematy posiedzenia Rady Stałej KEP, które odbyło się na Jasnej Górze.
2017-11-21 15:58:02
miniaturka

Poznań: III Konferencja Przedsiębiorców Katolickich

Na początku listopada w Poznaniu odbyła się III Konferencja Przedsiębiorców Katolickich pt. Bóg Rodzina Firma Hojność. Na konferencji podjęto m.in. temat Ekonomii Komunii.
2017-11-21 16:53:30
miniaturka

Ołtarzew: Nawiedzenie ikony Matki Bożej Częstochowskiej

Nawiedzenie ikony Matki Bożej Częstochowskiej w pallotyńskiej wspólnocie w Ołtarzewie odbyło się 16 i 17 listopada 2017 r.
2017-11-21 18:05:19
miniaturka
play

Papież: kolonizacja kulturowa jest prześladowaniem

Kolonizacja kulturowa i ideologiczna nie toleruje różnic, wszystko chce czynić jednakowym i kończy na prześladowaniach, także chrześcijan – podkreślił Papież na Mszy odprawionej w swej watykańskiej rezydencji.
2017-11-21 18:17:27
miniaturka

Kielce: rozpoczyna się Festiwal Form Dokumentalnych NURT

Rekordowa liczba filmów wpłynęła na rozpoczynający się dzisiaj w Kielcach organizowany po raz 23. Festiwal Form Dokumentalnych NURT.