Strona główna
opoka.org.pl
2024-11-05 15:12
Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Obchody wspomnienia św. Jana Pawła ll w Wiedniu

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, 22 października w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana uczczono Jana Pawła II uroczystym nabożeństwem z udziałem biskupa diecezjalnego Diecezji Sankt Pölten Aloisa Schwarza, przypominając przypadającą w tym roku dziesiątej rocznicy jego kanonizacji.

Uroczystości w katedrze z biskupem Schwarzem

Nabożeństwo rozpoczęło się modlitwą różańcową przy ołtarzu »Maria Pócs« obok którego znajduje się miejsce upamiętniające św. Jana Pawła II w katedrze wiedeńskiej. Odmawiana była »Tajemnica Światła«, którą św. Jana Pawła II dodał do tradycyjnych 15 tajemnic w opublikowanym w liście apostolskim »Rosarium Virginis Mariae« z 2002 r. Po zakończeniu modlitwy wierni przeszli w procesji z zapalonymi świecami do ołtarza głównego, przy którym rozpoczęła się Msza św. sprawowana przez bp Aloisa Schwarza oraz licznych koncelebransów, wśród których byli także polscy kapłani posługujący w wiedeńskich parafiach.

"Wszyscy tu dzisiaj zgromadzeni jesteście wielbicielami Jana Pawła II, papieża, który beatyfikował i kanonizował więcej osób niż ktokolwiek przed nim” – zwrócił się bp Schwarz do wiernych przybyłych do katedry z całego Wiednia. Nie zabrakło także Polaków, licznie reprezentowanych przez wspólnoty i organizacje polskie oraz osoby prywatne. Alois Schwarz celebrował Mszę św. w ornacie, który Karol Wojtyła miał na sobie podczas sprawowania liturgii w katedrze św. Szczepana w 1983 r.

Znaczenie pasterskiej posługi św. Jana Pawła II

W swojej homilii bp Schwarz wielokrotnie podkreślał wielkość i znaczenie pasterskiej posługi św. Jana Pawła II. Przypomniał, jak ważna dla papieża Polaka była katecheza i jak istotne dla niego było wprowadzać ludzi w wiarę. „Wtedy zdał sobie sprawę, że katecheza, to wprowadzanie w wiarę, jest w Europie absolutnie konieczne. Nie chodzi tu o pierwsze głoszenie Ewangelii, ale o nową ewangelizację. W każdej homilii podczas podróży apostolskiej do Austrii w 1988 r. mówił o tym”. Biskup z Sankt Pölten przypomniał, że rok wcześniej Jan Paweł II powołał młodego austriackiego dominikanina Christopha Schönborna, obecnego kardynała i metropolity wiedeńskiego, „aby pomógł mu w napisaniu katechizmu dla świata – katechizmu dla dorosłych.“

Alois Schwarz podkreślił znaczenie licznych podróży apostolskich św. Jana Pawła II., podczas których, „nie szczędząc wysiłków”, głosił swoje nauczanie, które obejmowało kwestie obrony życia od poczęcia aż do śmierci, godność człowieka oraz obronę pokoju na świecie. „Europa wiele mu zawdzięcza. Bez niego to pokojowe przejście przez żelazną kurtynę byłoby nie do pomyślenia. To była jego duchowa siła. Jego wewnętrzne przekonanie, znajomość kontekstów politycznych.” – powiedział biskup.

Alois Schwarz przypomniał również ostatnie lata pontyfikatu Jana Pawła II, „starzejącego się papieża na wózku inwalidzkim“, którego słabość widzieli wszyscy. Ale Papież światu „pochłoniętemu aktywizmem i samorealizacją“ przypominał, że „każda osoba jest kochana przez Boga, jest pożądana przez Niego i wspierana nawet w swej najgłębszej słabości. Papież ten pokazał ludzkości, że każdy człowiek, nawet w podeszłym wieku, nawet w swojej niedołężności, ma wewnętrzny blask i wewnętrzną godność.” – podkreślił bp Schwarz. Zachęcił on również wiernych, aby zawsze pamiętali o tym, że św. Jan Paweł II jest wielkim Orędownikiem dla nas wszystkich - „Bądźcie szczodrzy, pytajcie Go, proście Go, żyjcie z Nim.”

Na zakończenie uroczystej Eucharystii każdy mógł otrzymać indywidualne błogosławieństwo relikwiami św. Jana Pawła II.

Uroczystość została przygotowana przez Polskie Sanktuarium Narodowe na Kahlenbergu wspólnie z katedra św. Szczepana w Wiedniu. 

Koło przyjaciół Fundacji Jana Pawła ll w Wiedniu Kahlenberg


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2024-10-25 22:37:21
miniaturka

Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich w Kodniu

W dniach od 15 do 17 października br. odbyło się w Kodniu spotkanie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterstwa diecezji polskich.
2024-10-28 15:25:20
miniaturka

4. edycja Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

Ponad 2 tys. osób z blisko 50 krajów zgłosiło chęć udziału w 4. edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. Sztuczna Inteligencja, Efektywne zarządzanie, Historia Polski dla Polonii czy Nowe media i komunikacja, to najchętniej wybierane przez Polonię kursy. Centrum Polonijne KUL, z udziałem m.in. rektora KUL, ambasadorów, pracowników konsulatów oraz uczestników Studium, uroczyście zainaugurowało 4. edycję bezpłatnych kursów dla Polonii.
2024-10-28 15:48:17
miniaturka

Podróże edukacyjne Emi i Gracji

Podróże edukacyjne Emi i Gracji (online i offline) to międzynarodowy projekt edukacyjny dla dzieci realizowany przez Familiaris. Zapraszamy na kolejne spotkania z Emi i Gracją. Tym razem będą to podróże po Polsce by poznawać polskie miasta. Poznacie również Emila i Gracjan, przyjaciół Emi i Gracji, którzy pokazują piękno naszego kraju.
2024-11-05 20:50:46
miniaturka

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów po kolejnym zebraniu

W Warszawie obradowała Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski
2024-11-05 20:59:38
miniaturka

Podkomisja wspólna ds. religii w szkołach zajmie się m.in. nauczycielami religii

Jednym z głównych tematów obrad podkomisji wspólnej rządu i Episkopatu ds. spraw religii w szkołach będzie kwestia zawodowa nauczycieli religii – poinformował wiceprzewodniczący KEP, abp Józef Kupny. Ze strony kościelnej temu gremium przewodniczyć będzie biskup łowicki Wojciech Osial.
2024-11-05 23:20:42
miniaturka

Synodalność w Kościele. Fundamenty biblijno-historyczno-teologiczno-prawne

Katedra Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na międzynarodową konferencję pt. Synodalność w Kościele. Fundamenty biblijno-historyczno-teologiczno-prawne, która odbędzie się 16 listopada 2024 r. w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym w Białymstoku.