Strona główna
opoka.org.pl
2022-11-14 10:19
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Obchody Święta Niepodległości w Paryżu

Z okazji Święta Niepodległości w polskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Paryżu „Concorde” odprawiona została dziś uroczysta Msza św. w intencji ojczyzny. Francuska Polonia zgromadziła się na wspólnej modlitwie, by uczcić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Mszy św. przewodniczył rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś.

Autor/źródło: fot. polskifr.fr/MB

W koncelebrze wzięli udział wicerektor ks. Krystian Gawron, były rektor ks. infułat Stanisław Jeż, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Paryżu ks. Paweł Witkowski oraz proboszcz parafii w latach 1996-2016 ks. Wacław Szubert.

Na uroczystości obecni byli również Konsul RP w Paryżu Andrzej Szydło oraz Minister Pełnomocny, chargé d’affaires a.i. Rzeczypospolitej Polskiej we Francji Wiesław Tarka. Wśród zgromadzonych nie zabrakło też przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń polonijnych.

W rozmowie z portalem polskiFR.fr pan Minister Wiesław Tarka tak wypowiedział się na temat polskości i patriotyzmu wśród Polonii we Francji:

Paryż jest miejscem szczególnym, ponieważ to jest miejsce, w którym polskość w XIX w., a zwłaszcza w ciągu tych stu dwudziestu trzech lat się przechowała. Tutaj najlepsi Polacy „nieśli za granicę głowy”, jak pisze w Epilogu Mickiewicz. Tutaj rozkwitł Polski romantyzm i marzenie o wolnej Polsce, które przybrało formę wielkich dzieł muzycznych, tak jak w przypadku Chopina, czy literackich, tak jak w przypadku Mickiewicza, ale nie tylko: można wspomnieć jeszcze Norwida, a za nim całą listę osób. To wszystko zrodziło się z wolności, którą Polacy mieli tutaj nad Sekwaną. Myślę, że dla rodaków, którzy dzisiaj żyją w Paryżu, którzy mają wolną Polskę, którzy nie są tutaj w dużej mierze z przymusu, jest to takie zobowiązanie i wzór, żeby umiejętnie łączyć różne pierwiastki swojego życia, czyli ten tutejszy, francuski, z wymiarem swojej wielkiej, pierwszej ojczyzny, którą jest Polska.

Za: https://polskifr.fr/polska-we-francji/

MALI POLSCY WE FRANCJI PAMIĘTAJA O OJCZYŹNIE

Polacy w Polsce i na całym świecie obchodzą dziś Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniając 104. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności po 123 latach niewoli. Dzieci ze Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Paryżu przy parafii św. Genowefy już w środę 9 listopada świętowały ten dzień.

Czytaj więcej... https://polskifr.fr/

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2022-11-07 15:10:57
miniaturka

Kongres Młodzieży Polonijnej

Drodzy młodzi przyjaciele! Już 3 grudnia kolejne nasze spotkanie z cyklu: Kongres Młodzieży Polonijnej online! Tym razem pod hasłem: "Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?". Serdecznie zapraszamy! "Spotkania LIVE” są stałą formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych z całego świata.
2022-11-08 09:45:13
miniaturka

Bp Piotr Turzyński spotkał się z księżmi pracującymi w PMK w Niemczech

W poniedziałek 7 listopada br. bp Piotr Turzyński rozpoczął spotkania z księżmi pracującymi w strukturach Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. Spotkania odbywają się w ramach jesiennych konferencji dekanalnych i są okazją do wzajemnego poznania się i omówienia najważniejszych spraw duszpasterstwa polonijnego w Niemczech.
2022-11-08 20:25:52
miniaturka

Odbyło się zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

W Warszawie odbyło się dwudniowe (7-8 listopada br.) zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP
2022-11-14 15:49:06
miniaturka

Zebranie Podkomisji ds. Służby Liturgicznej

Dnia 9 listopada br. odbyło się zebranie Podkomisji ds. Służby Liturgicznej
2022-11-14 16:01:30
miniaturka

Odbyło się ogólnopolskie spotkanie duszpasterzy służby liturgicznej

W Licheniu odbyło się, w dniach 9-10 listopada br., kolejne spotkanie duszpasterzy służby liturgicznej.
2022-11-16 16:35:27
miniaturka

W diecezji płockiej ruszają spotkania modlitewne nieobojętnych na krzywdę wykorzystania

W niedzielę 20 listopada w kaplicy szpitala w Ciechanowie odbędzie się pierwsze z cyklu spotkań modlitewnych „Wspólnota ze Zranionymi. Modlitwa i towarzyszenie”. Złożą się na nie adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św. w intencji osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym. Po modlitwie będzie możliwość rozmowy z duszpasterzem zranionych w diecezji płockiej.