Strona główna
opoka.org.pl
2023-08-16 10:07
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Obchody 15 sierpnia na „Concorde” w Paryżu

Jak co roku Polonia francuska 15 sierpnia wzięła udział w obchodach uroczystości Wniebowzięcia NMP i Święta Wojska Polskiego, które odbyły się w parafii na „Concorde” w Paryżu, przeżywającej tego dnia uroczystości odpustowe. Mszy św. patriotycznej o godz. 11:00 przewodniczył wieloletni administrator Seminarium Polskiego w Paryżu ks. prałat dr Krystian Gawron.

Mszę św. zamówiły organizacje kombatanckie i polonijne we Francji: Samopomoc Kombatantów Polskich we Francji Koło Paryż, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów i ich Rodzin we Francji Zarząd Krajowy oraz Stowarzyszenie Obrońców Krzyża.

Wydarzenie zgromadziło licznie przybyłą Polonię, z przedstawicielami Ambasady na czele. Obecne były także poczty sztandarowe polskich organizacji we Francji. Tego dnia świętowano uroczystość Wniebowzięcia NMP (połączoną z tradycyjnym poświęceniem ziół i kwiatów), zwycięstwo polskich sił zbrojnych odniesione nad armią bolszewicką w 1920 r., obchodzone jako Święto Wojska Polskiego, a także 150. rocznicę urodzin dowódcy Polskiej Armii we Francji i uczestnika Cudu nad Wisłą gen. Józefa Hallera, który urodził się 13 sierpnia 1873 r. w Jurczycach w Małopolsce.

Wieczorem pod Łukiem Triumfalnym przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbyła się druga część uroczystości. To ceremonia rozpalania ognia (la Ravivage de la Flamme). Pod Łukiem organizacje kombatanckie i polonijne uczestniczyły w ceremonii ze sztandarami i złożyły kwiaty. Na płycie Grobu znajduje się napis w języku francuskim, który po polsku znaczy: „Tu spoczywa żołnierz francuski, który poległ za ojczyznę”. Jest to miejsce upamiętniające bezimiennych żołnierzy poległych w walkach I wojny światowej (1914–1918).

Odznaczenie dla prezes Stowarzyszenia Obrońców Krzyża Marii Jolanty Dźwigały

Po Mszy św. za wieloletnią pracę na rzecz Ojczyzny poza jej granicami decyzją Ministra Obrony Narodowej Brązowym Medalem Wojska Polskiego została odznaczona prezes Stowarzyszenia Obrońców Krzyża Maria Jolanta Dźwigała. Odznaczenie wręczył płk Marek Chojnacki. „Pochodzę z rodziny bardzo patriotycznej. Mój wujek służył w Armii Hallera, dziadek u Piłsudskiego. Ja to już mam we krwi, dla mnie liczy się Ojczyzna, patriotyzm” – powiedziała prezes portalowi Polskifr.fr. Od lat jest organizatorką uroczystości patriotycznych. „Sama bym tego nie udźwignęła, gdyby nie członkowie Stowarzyszenia Obrońców Krzyża i inne organizacje” – podkreśliła.

Laureatka wyraziła wdzięczność pod adresem Ministerstwa Obrony Narodowej i attachatu w Paryżu za otrzymane odznaczenie i współpracę. „Cieszę się, że zostałam doceniona. Ja nie przywiązuję dużej wagi do medali, tylko to, że Pan Minister docenił naszą pracę, za to mu jestem bardzo wdzięczna” – powiedziała Maria Jolanta Dźwigała i dodała: „To możemy osiągnąć tylko we współpracy z innymi, ale z osobami, które idą tą samą ścieżką i przestrzegają tych samych wartości, tak jak mamy to wypisane na sztandarze: Bóg, Honor, Ojczyzna. Osoby, które wymażą choć jedną z tych wartości, już nie mogą z nami współpracować”.

Otrzymane odznaczenie było zaskoczeniem dla prezes Marii Jolanty Dźwigały. „To jest zasługa całego Stowarzyszenia. Jestem prezesem tyle lat, ale przyczynili się członkowie stowarzyszenia i przyczyniły się inne organizacje, z którymi współpracowałam. Dlatego możemy się cieszyć, że osiągamy jakieś sukcesy, że jesteśmy doceniani” – zaznaczyła prezes. „Mam podziękowania za współpracę patriotyczną, różne dyplomy; jesteśmy z daleka od kraju, a jednak o Polsce pamiętamy. Polska jest naszą pierwszą Matką, Ojczyzną i zawsze w naszych sercach zostanie” – podkreśliła laureatka w rozmowie z Polskifr.fr.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięstwa Wojska Polskiego w wojnie z Rosją bolszewicką w 1920 r. Dzień ten ogłoszono Świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. Święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wtorkowych uroczystości w Paryżu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-08-10 07:36:51
miniaturka

Kolejny numer biuletynu „Anamnesis”

W bieżącym roczniku biuletynu „Anamnesis” ukazał się kolejny, 114. numer
2023-08-10 10:58:10
miniaturka

Osiemnaście wykładów o encyklikach Jana Pawła II dostępnych w sieci

Jakie są najważniejsze dary Kościoła? Czym jest Odkupienie? Jaki jest sens istnienia? Czym jest prawda? Dlaczego istnieje zło? Co czeka nas po życiu ziemskim? Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik. W każdej z nich odnosi się wprost do najważniejszych pytań dotyczących ludzkiej egzystencji i życia Kościoła.
2023-08-14 07:36:25
miniaturka

Ks. Studenski o śp. prof. Śnieżyńskim: wykształcił dobrych kilka pokoleń księży

„Był niezwykłym wykładowcą, wspaniałym metodykiem, zawsze miał swoje zdanie, praktycznie i precyzyjnie przygotowywał do pracy katechetycznej. Wykształcił dobrych kilka pokoleń księży” – wspomina zmarłego 10 sierpnia br. prof. dr. hab. Mariana Śnieżyńskiego jego wychowanek i uczeń ks. dr Marek Studenski, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
2023-08-21 20:52:09
miniaturka

WSPÓLNOTA SŁUCHAJĄCA I EWANGELIZUJĄCA XIII Tydzień Wychowania

Tegoroczny, XIII już Tydzień Wychowania przeżywamy w kontekście czasowym dwóch ważnych wydarzeń
2023-09-05 22:06:38
miniaturka

Olimpiada Teologii Katolickiej 2023/2024

Diecezja Radomska wraz z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w roku szkolnym 2023/2024 zaprasza do udziału w XXXIV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. Jej adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych, w których cykl kształcenia kończy się uzyskaniem świadectwa dojrzałości.
2023-09-05 22:30:34
miniaturka

10 września: Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi

Ponad 32 tysiące osób zgłosiło chęć udziału w Mszy Świętej beatyfikacyjnej Rodziny Ulmów. Uroczystość beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z siedmiorgiem Dzieci odbędzie się 10 września o godz. 10.00 w miejscowości Markowa w archidiecezji przemyskiej.