Zmarły w wieku 84 lat wykładowca pedagogiki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie oraz Akademii Ignatianum w Krakowie przygotowywał katechetów do ich pracy, zwłaszcza po powrocie katechezy do szkół. Mocno przyczynił się do rozwoju pedagogiki, a szczególnie dydaktyki dialogu.
Ks. Studenski zauważa w rozmowie z KAI, że śp. prof. Śnieżyński miał zawsze swoje zdanie. „Szczególnie w czasach stanu wojennego został sobą. Miał zawsze jedną linię, a represjonowani studenci mogli liczyć na jego wsparcie” – akcentuje i zaznacza, że dzięki jego pracy liczne kadry przyszłych katechetów, księży i świeckich, mogły śmiało wejść do szkół, gdyż miały „wspaniałe przygotowanie dydaktyczne i pedagogiczne”.
Zdaniem duchownego, prof. Śnieżyński potrafił wydobywać pojęcia obecne od zawsze w pedagogice i przetransponować je na nowe warunki oraz wyzwania nowych czasów. „Kiedy rozwijała się antypedagogika, zakładająca, że wychowanie jest szkodliwe, a liczy się tylko taka zupełna nieskrępowana wolność wychowanka, zaś jedyną granicą są możliwości tegoż wychowanka, Śnieżyński pokazywał wartości, które sprawdziły się w wychowaniu, ukazywał ich aktualność, odnosił do sytuacji współczesnych wychowanków. W tym podejściu na pierwszym miejscu były podmiotowość wychowanka i dialog” – tłumaczy znany kaznodzieja rekolekcjonista, który pod kierunkiem zmarłego uczonego napisał pracę licencjacką i doktorską na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
„To nie był dydaktyk bujający w obłokach, lecz w sposób praktyczny przygotowywał do lekcji. Operował licznymi przykładami. Przez poszczególne ogniwa nauczania przeprowadzał studentów wręcz z matematyczną precyzją” – zauważa członek Zarządu Rady Szkół Katolickich w Polsce i wspomina, jak swe poszczególne wykłady zmarły wykładowca ilustrował odpowiednimi schematami graficznymi.
„Łączył teorię z praktyką. Umiał mobilizować studentów i pomagał im. Bardzo angażował się w promowane prace. Wspierał, ale też wymagał” – wspomina.
Ks. Studenski podkreśla, że śp. prof. Śnieżyński był dobrym człowiekiem, wspaniałym mężem i ojcem. „Mogę to zaświadczyć, ponieważ poznałem jego żonę – śp. Marię. Był blisko Kościoła, twardo stąpał po ziemi. Był człowiekiem głęboko i mądrze wierzącym” – dodaje.
„We wspomnieniach studentów profesor pozostanie jako pan w eleganckim garniturze, poruszający się na starym rowerze między krakowskimi uczelniami. Człowiek wielkiego formatu, rodzinny, święty” – podsumowuje.
Marian Śnieżyński (prof. zw. dr hab.) urodził się 8 stycznia 1939 roku w Nowych Dworach koło Marcyporęby. Ukończył liceum w Wadowicach, a następnie studia magisterskie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. W 1973 roku obronił doktorat, a w 1998 roku uzyskał stanowisko profesora zwyczajnego.
Opublikował 19 książek poświęconych głównie dialogowi, m.in.: „Zarys dydaktyki dialogu”, „Dialog edukacyjny”, „Sztuka dialogu”, „Dialog w rodzinie”. Był autorem ponad 300 publikacji naukowych i popularno-naukowych. Wypromował 19 doktorów i kilkuset magistrów pedagogiki. Pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji, m.in. prorektora UP w Krakowie ds. dydaktycznych, prodziekana Wydziału Humanistycznego UP, kierownika Katedry Dydaktyki Ogólnej UP, członka Komisji Ekspertów Ministra Edukacji Narodowej, członka PAN.
W 2004 roku przeszedł na emeryturę. Przez 12 lat, od 2010 roku był członkiem Rady Fundacji im. Świętej Królowej Jadwigi dla UPJPII. Swój czas wolny wypełniał malowaniem pejzaży i jazdą na rowerze.
Uroczystości pogrzebowe prof. Śnieżyńskiego odbędą się w środę, 16 sierpnia br., o godz. 13.00 w kaplicy na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.
za: ekai.pl https://www.ekai.pl/ks-studenski-o-sp-prof-sniezynskim-wyksztalcil-dobrych-kilka-pokolen-ksiezy/
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: