Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-04 10:05
kk / Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan / VA

Nuncjusz stara się o uwolnienie więźniów politycznych w Nikaragui

Abp Waldemar Stanisław Sommertag zabiega o uwolnienie ponad stu więźniów politycznych przetrzymywanych przez rząd Daniela Ortegi.

Autor/źródło: Fot. Pixabay

Według źródeł opozycyjnych nadal co najmniej 172 osoby są przetrzymywane w aresztach z powodu protestów przeciwko reżimowi Ortegi. Jeden z działaczy opozycji Edward Lacayo, uwięziony osiem miesięcy temu, rozpoczął w ubiegły piątek strajk głodowy, domagając się wolności dla siebie i pozostałych osób.

Kryzys w Nikaragui wybuchł w kwietniu 2018 r., kiedy ludność kraju wystąpiła z masowym protestem przeciwko rządom Ortegi, który z kolei skierował przeciwko manifestantom siły zbrojne. Zginęły setki osób, tysiące zostało rannych, wielu trafiło do więzienia, część zaginęła lub musiała uciekać z kraju. Opozycja obawia się, że podobnie jak w poprzednich miesiącach Ortega wykorzysta „więźniów politycznych” jako „karty przetargowej” oraz „świadectwo przemian” w obliczu nowego etapu negocjacji, które na razie opóźnia.


źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-04 08:47:16
miniaturka

Międzynarodowa wspólnota szuka odpowiedzi na wspólne problemy

Stolicę Apostolską na Światowym Szczycie Klimatycznym w Madrycie reprezentuje kard. Pietro Parolin. Podkreśla cel spotkania: "Wierzymy w działalność multilateralną, gdzie spotyka się wspólnota międzynarodowa, aby znaleźć wspólne odpowiedzi".
2019-12-04 09:34:33
miniaturka

Jaki wpływ może mieć jeszcze dzisiaj encyklika Benedykta XVI Caritas in veritate?

To pytanie zadają sobie uczestnicy międzynarodowej konferencji, która odbywa się w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk w Watykanie.
2019-12-04 09:51:10
miniaturka

Abp Pizzaballa: coraz mniej chrześcijan w Ziemi Świętej

Liczba chrześcijan w Ziemi Świętej stopniowo maleje. Podobnie jest na całym Bliskim Wschodzie.
2019-12-04 10:45:17
miniaturka

Hadjadj: Jezus byłby podpiecznym L'Arche

Gdyby Jezus miał dziś przyjść na świat, to narodziłby się we wspólnocie Arki - twierdzi Fabrice Hadjadj.
2019-12-04 11:33:11
miniaturka

Burkina Faso cierpi, Zachód milczy

„Prześladują nas przy całkowitej obojętności Zachodu, który sprzedaje broń terrorystom zamiast ich powstrzymać” – alarmuje burkiński biskup Justin Kientega. W Burkina Faso od początku roku zginęło wielu wyznawców Chrystusa.
2019-12-04 12:07:49
miniaturka

W Mikołajki podziel się żywnością

W dniach 6 i 7 grudnia 2019 roku (piątek, sobota), Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi zorganizuje w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce, siedemnastą już zbiórkę żywności pod hasłem „Tak, pomagam!”.