Strona główna
opoka.org.pl
2023-06-20 09:29
Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Niemiecka Polonia pielgrzymowała do „westfalskiej Częstochowy”

W dniach 17-18 czerwca odbyła się doroczna pielgrzymka Polonii niemieckiej do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Neviges. Przewodniczył jej delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. Tradycja pielgrzymowania Polonii do Neviges sięga początków XX w. Tu znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej ofiarowana przez kardynałów Wojtyłę i Wyszyńskiego kilka tygodni przed konklawe w 1978 r.

W XVIII w. Neviges stało się miejscem pielgrzymek, gdzie czczony jest cudowny obraz Matki Bożej Niepokalanej. Polacy są jedną z nacji najliczniej przybywających do tego sanktuarium. „To miejsce ma niezwykły urok, przyciąga wielu Polaków, którzy doświadczają tu, podobnie jak na Jasnej Górze, opieki Matki Bożej. Proszą, aby Maryja się opiekowała nimi i ich rodzinami” – powiedział Family News Service bp Piotr Turzyński. „To jest piękne i wielkie świadectwo. Dużo było w tym roku rodzin wędrujących z małymi dziećmi” – podkreślił.

Ks. Bogdan Renusz SChr, przełożony prowincji św. Józefa Księży Chrystusowców w Niemczech, Niderlandach, we Włoszech i na Węgrzech przypomniał, że tradycja pielgrzymowania Polonii do Neviges sięga początków XX w. „Polacy, którzy jeszcze przed I wojną światową przybywali do pracy w niemieckich kopalniach, już wtedy pielgrzymowali do tego sanktuarium, stąd też to miejsce nazywane jest westfalską Częstochową” – zaznaczył ks. Renusz.

Na znaczenie pielgrzymowania dla niemieckiej Polonii wskazał również ks. Andrzej Szczepaniak SChr pracujący w Niemczech. „Jest to coroczna tradycja, która jednoczy Polaków, zarówno najstarsze jak i najmłodsze pokolenie. Jest to przekazywanie najmłodszym tradycji pielgrzymowania i tradycji maryjnej, ukochania Maryi i modlitwy do niej” – powiedział rozmówca Family News Service.

Do Neviges przybywa również wielu młodych Polaków. „Grupa pielgrzymkowa to dla mnie zawsze wielka rodzina, każdy uśmiecha się do każdego. Śpiewamy razem, modlimy się razem” – zaznaczyła jedna z uczestniczek. Choć nie zawsze pielgrzymowanie jest łatwe, to jednak radość ze wspólnego pielgrzymowania i dotarcia do celu jest największa. „Zawsze na pielgrzymce jest taki moment, że nie ma siły. Walczysz ze słońcem, ze zmęczeniem, jednak radość przychodzi właśnie wtedy, gdy dochodzimy do celu, do Neviges” – powiedziała.

Niemiecka Polonia pielgrzymowała do „westfalskiej Częstochowy”

„Wielkie przeżycie, co roku niby to samo, ale jakby inaczej” – podkreślił inny uczestnik pielgrzymki. Dla wielu innych Polaków w Niemczech obecność Maryi w kopii Obrazu Jasnogórskiego na ziemi niemieckiej ma szczególne znaczenie. „Ta świadomość, że mamy Neviges, jakby Częstochowę w Niemczech, że możemy pójść do naszej Matki, ofiarować cały ten czas, pójść z jakąś konkretną intencją, to wielki dar” – zaznaczył.

Pielgrzymowanie do Neviges jest dwudniowe. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. W sobotę 17 czerwca pielgrzymi, głównie rodziny z dziećmi, ale też młodzież, osoby starsze i niepełnosprawne, przybyli pieszo ze swoimi duszpasterzami – Księżmi Chrystusowcami oraz Siostrami Misjonarkami Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. W niedzielę pielgrzymi udali się na Górę Maryi w procesji różańcowej. Procesja zakończyła się przy kaplicy ufundowanej przez Polaków z okazji Tysiąclecia Chrztu Polski.

Materiał przygotowany we współpracy Polskifr.fr z Family News Service

Czytaj też:

Światowy Kongres Rodzin Polonijnych w Gdańsku – jakie atrakcje czekają na uczestników? >>>

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-06-14 10:24:43
miniaturka

Konferencja naukowa poświęcona duszpasterstwu polonijnemu

We wtorek 13 czerwca w Archiwum Akt Nowych odbyła się konferencja naukowa pt. „Duszpasterstwo polonijne wczoraj i dziś. Polskie misje katolickie i parafie – dziedzictwo kulturowe” organizowana we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. W wydarzeniu wzięli udział m.in. bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą minister Jan Dziedziczak.
2023-06-16 10:04:34
miniaturka

Spotkanie duszpasterzy specjalistycznych oraz przedstawicieli życia konsekrowanego

W Centrum Charytatywno-Edukacyjnym Caritas Polska w Warszawie, w czwartek, 15 czerwca miało miejsce spotkanie osób odpowiedzialnych za duszpasterstwa specjalistyczne oraz przedstawicieli wyższych przełożonych zakonnych i instytutów świeckich
2023-06-16 14:21:47
miniaturka

Sprawozdanie z działalności Kościelnego Inspektora Ochrony Danych za okres 2022-2023

Podczas 395. Zebrania Plenarnego KEP, KIOD, zgodnie z art. 39 Dekretu Ogólnego KEP o ochronie danych osobowych z dnia 13 marca 2018 r., przedłożył sprawozdanie ze swojej działalności.
2023-06-20 11:12:37
miniaturka

Bp Piotr Turzyński z wizytą w Akwizgranie

Wierni, którzy tak licznie nawiedzali w ostatnich dniach katedrę w Akwizgranie, aby modlić się przy cennych relikwiach, pokazują, że nasza wiara pozostaje wciąż żywa – powiedział delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który przebywa z wizytą w Akwizgranie.
2023-06-26 11:35:15
miniaturka

Niemcy: Największe spotkanie polonijne młodych

W sobotę 24 czerwca w „Haus Concordia” (Niemcy) odbyło się XIX Polonijne Spotkanie Młodych. Wzięło w nim udział ok. 3 tys. młodych Polaków z Niemiec, Holandii i Belgii. Gościem wydarzenia był delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. Jak podkreślił, w wydarzeniu biorą udział nie tylko młodzi Polacy, ale też ich rodziny. „Klimat jest niezwykły. To jest wyjątkowe spotkanie w wyjątkowym miejscu” – powiedział delegat.
2023-06-26 15:48:35
miniaturka

Polonia niemiecka pielgrzymowała do sanktuarium Matki Bożej w Ellwangen

W niedzielę 25 czerwca odbyła się pielgrzymka polonijna do Ellwangen, gdzie Polacy spotykają się od ponad 20 lat. Głównym wydarzeniem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Jest to niezwykłe miejsce i wyjątkowe spotkanie. Polacy przywożą swoje sztandary i ubierają się w tradycyjne stroje” – ocenił duchowny.