Strona główna
opoka.org.pl
2023-06-26 11:29
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Niemcy: Największe spotkanie polonijne młodych

W sobotę 24 czerwca w „Haus Concordia” (Niemcy) odbyło się XIX Polonijne Spotkanie Młodych. Wzięło w nim udział ok. 3 tys. młodych Polaków z Niemiec, Holandii i Belgii. Gościem wydarzenia był delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. Jak podkreślił, w wydarzeniu biorą udział nie tylko młodzi Polacy, ale też ich rodziny. „Klimat jest niezwykły. To jest wyjątkowe spotkanie w wyjątkowym miejscu” – powiedział delegat.

To największe spotkanie polonijne w Niemczech. Nie znam innych, tak licznych wydarzeń ani w Europie, ani w innych miejscach na świecie – powiedział dla Family News Service ks. Bogdan Renusz SChr, organizator Polonijnego Spotkania Młodych w Herdorf-Dermbach w Niemczech. 

Organizator Polonijnych Spotkań Młodych ks. Bogdan Renusz podkreślił, że głównym ich celem jest integracja młodych ludzi – stworzenie możliwości głębokiego przeżycia wiary i wspólnotowości. Jak zaznaczył, „ujrzenie prawie trzech tysięcy ludzi młodych, jest przeżyciem głębokim, które pomaga zobaczyć, że nas wierzących katolików Polaków jest naprawdę dużo, że nie jesteśmy sami”.

Ks. Bogdan Renusz zwrócił uwagę na trwałość owoców, jakie każdorazowo niosą z sobą spotkania młodych. „To ma głęboki i długotrwały rezonans w sercach uczestników” – powiedział ks. Renusz. „Ludzie wracają co roku, zachęcają innych. Wiedzą, że jest to wielkie radosne święto wiary i polskości” – dodał.

„Wspaniale jest spotkać setki, a nawet tysiące młodych ludzi, którzy chcą przeżywać to spotkanie również z Bogiem i pokazywać jak dumni możemy być z polskości, z tego że jesteśmy Polakami tu na obczyźnie” – ocenił konsul generalny RP w Kolonii Jakub Wawrzyniak. Jak dodał, „to jedna z tradycji, która pokazuje, że potrafimy wspólnie działać, potrafimy aktywować te środowiska polonijne i pokazywać naszym gospodarzom piękno naszej tradycji, kultury i wiary”.

Osoby przybywające do „Haus Concordia” spędzają czas na konferencjach, warsztatach, ale także na modlitwie i koncertach. „Przyjeżdżają zespoły lokalne, polonijne, raperzy – to wielkie bogactwo form przekazu ewangelizacji” – zaznaczył ks. Bogdan Renusz. Tę różnorodność doceniają młodzi uczestnicy wydarzenia. „Spotykamy fajną młodzież polonijną. Możemy się razem modlić, tańczyć, śpiewać i tworzyć rodzinę. Uwielbiam tutaj przyjeżdżać” – powiedziała dla Family News Service jedna z uczestniczek.

Spotkania są okazją do nawiązywania znajomości, które przeradzają się w związki małżeńskie. „Pierwszy raz przyjechałem spontanicznie. Nie oczekiwałem niczego po tym spotkaniu, a okazało się, że poznałem tutaj swoją żonę. Tak Bóg chciał, że tutaj nasze drogi się połączyły” – poinformował jeden z uczestników. „Przyjeżdżamy tutaj z sentymentem nie tylko na duże spotkania, ale też na spotkania formacyjne młodych” – dodał.

W tym roku Polonijne Spotkanie Młodych poświęcone było Świętej Rodzinie i odbywało się pod hasłem: „Znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę” (Łk 2,16). Uczestnicy otrzymali breloki z wizerunkiem Świętej Rodziny oraz różańce. W sposób szczególny modlili się za rodziny. W programie znalazła się m.in. adoracja obrazu Świętej Rodziny, Koronka do Bożego Miłosierdzia, a przede wszystkim uroczysta Msza święta.

Wydarzenie odbywa się od 2002 r. Początkowo spotkania były trzyletnią formą przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Kolonii w 2005 r. Ich pomysłodawcą i pierwszym organizatorem był ks. Andrzej Krefft, ówczesny dyrektor „Haus Concordia”. Od 2006 r. co roku spotkania organizuje ks. Bogdan Renusz SChr, obecnie przełożony prowincji św. Józefa Księży Chrystusowców w Niemczech, Niderlandach, we Włoszech i na Węgrzech.

Za. Polski.fr

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-06-16 14:21:47
miniaturka

Sprawozdanie z działalności Kościelnego Inspektora Ochrony Danych za okres 2022-2023

Podczas 395. Zebrania Plenarnego KEP, KIOD, zgodnie z art. 39 Dekretu Ogólnego KEP o ochronie danych osobowych z dnia 13 marca 2018 r., przedłożył sprawozdanie ze swojej działalności.
2023-06-20 09:35:37
miniaturka

Niemiecka Polonia pielgrzymowała do „westfalskiej Częstochowy”

W dniach 17-18 czerwca odbyła się doroczna pielgrzymka Polonii niemieckiej do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Neviges. Przewodniczył jej delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. Tradycja pielgrzymowania Polonii do Neviges sięga początków XX w. Tu znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej ofiarowana przez kardynałów Wojtyłę i Wyszyńskiego kilka tygodni przed konklawe w 1978 r.
2023-06-20 11:12:37
miniaturka

Bp Piotr Turzyński z wizytą w Akwizgranie

Wierni, którzy tak licznie nawiedzali w ostatnich dniach katedrę w Akwizgranie, aby modlić się przy cennych relikwiach, pokazują, że nasza wiara pozostaje wciąż żywa – powiedział delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który przebywa z wizytą w Akwizgranie.
2023-06-26 15:48:35
miniaturka

Polonia niemiecka pielgrzymowała do sanktuarium Matki Bożej w Ellwangen

W niedzielę 25 czerwca odbyła się pielgrzymka polonijna do Ellwangen, gdzie Polacy spotykają się od ponad 20 lat. Głównym wydarzeniem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Jest to niezwykłe miejsce i wyjątkowe spotkanie. Polacy przywożą swoje sztandary i ubierają się w tradycyjne stroje” – ocenił duchowny.
2023-06-27 10:46:14
miniaturka

Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej odbyli pielgrzymkę

Do sanktuarium maryjnego w Wąwolnicy pielgrzymowali nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej
2023-06-27 10:52:30
miniaturka

Ważne w roku kalendarzowym 2024

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w roku 2024