Strona główna
opoka.org.pl
2022-06-29 11:08
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Niemcy: Polonijne Spotkania Młodych - CONCORDIA

POLONIJNE SPOTKANIE MŁODYCH Od 2002 roku w Concordii organizowane są Polonijne Spotkania Młodych. Młodzież polonijna mieszkająca w Niemczech raz w roku gromadzi się w dolinie Concordii, na swoim święcie młodości, by wspólnie modlić się, śpiewać, tańczyć, dzielić się doświadczeniem wiary oraz dać jej świadectwo.

Jest to największe polonijne wydarzenie roku, które gromadzi w Concordii ponad 2000 osób. Początkowo spotkania te miały na celu przygotować młodych do Światowego Spotkania Młodzieży w Kolonii w 2005 roku. Z czasem jednak spotkania te przeszły w piękną tradycję. Od początku trwania tych spotkań młodzieży towarzyszy przedstawiciel episkopatu (ks biskup), licznie zebrani księża duszpasterze, ojcowie Paulini z Jasnej Góry, przedstawiciele Konsulatu, a także zespoły muzyczne takie jak „Siewcy Lednicy", siostry zakonne oraz rodzice i zespoły z naszych Polskich Misji. Program zawsze jest bardzo ciekawy. Młodzież przyjeżdża tutaj tylko na jeden dzień, ale doświadcza wielkiej siły i bogactwa wspólnoty, jedności wiary i odkrywa, że Chrystus i młodzi idą razem.

Jak to się zaczęło…? 

Koniec czerwca w Concordii jest momentem wyjątkowym. Pod koniec czerwca gromadzi się polska młodzież z Niemiec na świętowaniu Polonijnego Spotkania Młodych.

Wszystko rozpoczęło się jeszcze za życia Jana Pawła II. Dużym echem odbijały się Światowe Spotkania Młodzieży, zwoływane przez Papieża-Polaka, a ich punktem kulminacyjnym było rzymskie spotkanie związane z Rokiem Świętym. Nie wszyscy z naszej młodzieży mogli wyjeżdżać na dalekie i kosztowne spotkań na innych kontynentach. Z racji bliskości spotkanie w Kolonii w 2005 roku było dla nas mieszkających w Niemczech szczególnym wyzwaniem. Motywował nas do tego ks. bp. Henryk Tomasik wraz z ks. dyrektorem Grzegorzem Suchodolskim, którzy przyjeżdżali często do Niemiec, aby prowadzić rozmowy z organizatorami w celu jak najlepszego i najliczniejszego udziału Polaków w tym światowym wydarzeniu.

Wówczas padła idea zorganizowała spotkania przygotowawczego w nowo nabytym polskim ośrodku duszpasterskim Concordia. Szybko zapadła decyzja, aby 21 i 22 września 2002 roku, na wzór spotkań lednickich, urządzić podobne spotkanie dla młodzieży polonijnej. Zaprosiliśmy wówczas młodzież ze wszystkich naszych polonijnych parafii w Niemczech oraz z innych krajów Europy. Przybyły grupki z Luxemburga, Belgii i Francji. Z Sekretariatu Stanu z Watykanu nadeszło pismo podpisane przez arcybiskupa Leonardo Sandi skierowane do ks. abpa Szczepana Wesołego, odpowiedzialnego za duszpastersatwo emigracji polskiej z siedzibą w Rzymie. W imieniu Ojca św. Jana Pawła II abp Sandri „wyraża radość, słowa duchowej łączności i serdeczne pozdrowienia” wraz z papieskim błogosławieństwem. Ojciec Swięty życzył, „aby współczesne pokolenie młodzieży polonijnej umocniło się świadectwem wiary złożonym niedawno przez młodych w Lednicy i w Toronto”. Ponadto pragnie przypomnieć wszystkim, „że polskich emigrantów, którzy często spędzali całe życie na obczyźnie, zawsze łączyła miłość Boga, Kościoła i Ojczyzny. To stanowiło ich duchowe bogactwo, ich największy skarb, którego strzegli i który pomnażali. Dzięki temu zachowali swoją tożsamość i godność. Ich wiara i przywiązanie do katolickich i ojczystych wartości zaoowocowały w wielu krajach pięknem kościołów, organizacji i polskich ośrodków, w których do dzisiaj koncentruje się życie religijne, kulturalne i wspólnotowe Polonii” (cytaty z listu abpa Leonardo Sandri z dnia 11 września 2002 roku, jaki otrzymał ks. dr Andrzej Kreftt, dyrektor domu przez biuro ks. abpa Szczepana Wesołego w Rzymie). Do Concordii przybyli o. Jan Góra, dominikanin, inicjator lednickich spotkań młodzieży w Polsce oraz paulini z Jasnej Góry o. Kamil Szustak i o. Dariusz Nowicki. Mszy św. przewodniczył ks. bp Schwarz z Trewiru, długoletni misjonarz w Ameryce Południowej. W pierwszym spotkaniu uczestniczyło ok. 700 młodzieży, w większości z westfalskich polskich parafii.

W 2003 roku spotkanie odbyło się w dniu 13 września i przewodniczył jemu ks. bp Henryk Tomasik, odpowiedzialny w Konferencji Episkopatu Polski za duszpasterstwo młodzieży. W roku 2004 zaszczycił nas Prymas Polski kardynał Józef Glemp. W 2005 roku nastąpiła przerwa, gdyż był to rok Spotkania Młodych w Kolonii. Młodzież pod przewodnictwem kapłanów z naszych parafii wyruszyła licznie na spotkanie do Kolonii, którymu przewodniczył już Benedykt XVI, gdyż Ojciec Swięty Jan Paweł II zmarł kilka miesięcy wcześniej. Wydawało się, że na tym spotkania się zakończą, że idea powołania do życia tych dni spełniła swoje założenie. Młodzież chciała jednak spotykać się dalej. To zmotywowało odpowiedzialnych za duszpasterstwo polskie w Niemczech oraz kierownictwo Concordii do kontynuowania powstałego dzieła. Dlatego powrócono w 2006 roku do organizacji spotkań, a w 2008 roku z racji pogody i temperatur panujących w Concordii przeniesiono termin spotkania na koniec czerwca, jak to się dzieje do dzisiaj.

XVII Polonijne Spotkanie Młodych, 22 czerwca 2019 roku 

http://www.haus-concordia.com/web/#!/about

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-26 10:32:58
miniaturka

Propozycje Formacji dla ludzi młodych

PROJEKT POLONIA ONLINE, KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ online -"Spotkania LIVE", PODCAST ZAPYTAJ BOGA DLACZEGO" - to propozycje dla młodzieży polonijnej z całego świata. Celem projektu jest tworzenie wspólnej platformy spotkań i dzielenia się działalnością prowadzoną przez młodzież polonijnej całego świata. Na stronie znajdziesz różne informacje o grupach młodzieżowych i inicjatywach podejmowanych przez młodzież polonijną. Serdecznie zapraszamy!
2019-03-26 10:37:11
miniaturka

Spotkanie Papieża z chorymi i niepełnosprawnymi

Szczególnym momentem pielgrzymki do Loreto było spotkanie z chorymi i niepełnosprawnymi. Po odprawieniu Mszy Papież długo pozdrawiał chorych i im błogosławił. Najdłużej zatrzymywał się przy niepełnosprawnych dzieciach. Cierpliwie pozował też do zdjęć.
2019-03-26 10:48:34
miniaturka

Papież w Loreto, w Świętym Domku Maryi, miejscu Zwiastowania

W Loreto od XIII w. znajduje się jedna z największych relikwii chrześcijaństwa: Święty Domek z Nazaretu. Żyła w nim rodzina Maryi. W nim też najprawdopodobniej miało miejsce Zwiastowanie.
2019-03-26 11:32:24
miniaturka

Papież wpadł z wizytą na Uniwersytet Laterański

Papież spotyka się dzisiaj z Wiecznym Miastem. Na Kapitolu podejmują go władze Rzymu oraz przedstawiciele jego mieszkańców. Franciszek rozpoczął jednak dzisiejszy dzień od małej niespodzianki. Złożył niezapowiedzianą wizytę na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.
2019-03-26 12:03:45
miniaturka

Ks. Jarosław Grabowski nowym redaktorem naczelnym „Niedzieli”

Ks. dr Jarosław Grabowski został nowym redaktorem naczelnym tygodnika katolickiego "Niedziela". Zastąpił na tym stanowisku Lidię Dudkiewicz, która tę funkcję pełniła od 1 lipca 2014.
2019-03-26 12:39:59
miniaturka

Dzień Dobrego Łotra. Kim był Dobry Łotr?

26 marca wspominamy Świętego Dobrego Łotra. Był on jednym z dwóch łotrów, którzy wisieli na krzyżach obok krzyża Jezusa. 26 marca to także Dzień Modlitw za Więźniów.