Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-03-26 10:39
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Papież w Loreto, w Świętym Domku Maryi, miejscu Zwiastowania

W Loreto od XIII w. znajduje się jedna z największych relikwii chrześcijaństwa: Święty Domek z Nazaretu. Żyła w nim rodzina Maryi. W nim też najprawdopodobniej miało miejsce Zwiastowanie.

Autor/źródło: wikipedia.org/ Zorro2212/CC 3.0

Święty Domek to murowana część domu rodziny Maryi, który przylegał do skalnej groty, czczonej do dziś w Bazylice Zwiastowania w Nazarecie. Po upadku Królestwa Krzyżowców, mury nazaretańskiego domu zostały przetransportowane do Loreto. Jest to niewielka budowla o powierzchni 32 metrów kwadratowych, nad którą wznosi się monumentalna bazylika. Na zewnątrz Święty Domek zdobi renesansowy obkład, wykonany na polecenie papieża Juliusza II przez renesansowego architekta Donata Bramante.

W Świętym Domku Papież modlił się najpierw przez chwilę w ciszy, a następnie odprawił tam Eucharystię. Ze względu na ograniczone miejsce miała ona charakter bardzo kameralny, niemal prywatny. Papież sprawował ją sam, bez koncelebransów, towarzyszyło mu zaledwie kilkanaście osób, w tym przedstawiciele młodzieży. Z tego też względu Franciszek nie wygłosił homilii.

Na zakończenie liturgii na ołtarzu Świętego Domku Papież podpisał adhortację apostolską po ubiegłorocznym synodzie o młodzieży i powołaniu. Nosi ona tytuł „Christus vivit – Chrystus żyje”. Tekst podpisanej dziś adhortacji zostanie ogłoszony 2 kwietnia, w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. W ten sposób – jak wyjaśnił watykański rzecznik - postanowiono połączyć tych dwóch Papieży, tak bardzo kochanych przez nowe pokolenia.

Po Eucharystii Franciszek spotkał się na chwilę ze wspólnotą kapucynów, którzy posługują przy sanktuarium, a następnie w Bazylice pozdrowił chorych, którzy towarzyszyli mu modlitwą podczas Eucharystii. Z ogółem wiernych Papież spotkał się natomiast na rozległym placu przed świątynią. Może on pomieścić 10 tys. osób.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: młodzież, adhortacja, Loreto, Christus vivit – Chrystus żyje, Święty Domek