Kevelaer to miasto leżące w Dolnej Nadrenii-Westfalii, w okręgu Kleve, tylko kilka kilometrów od granicy z Holandią, liczące ok. 28 tys. mieszkańców wraz z przyległymi dzielnicami. Korzystne położenie na skrzyżowaniu dwóch szlaków handlowych: z Kolonii do Nimwegen w Holandii, oraz łączące rzeki Ren oraz Maas, przyczyniło się, dzięki kupcowi Hendrikowi Bussmanowi, do rozpowszechnienia Kevelaer, jako znaczącego miejsca kultu religijnego.
Najważniejszym i najbardziej znaczącym punktem całego terenu związanego z kultem Maryi, jest Kapliczka Cudownego Obrazu (Gnadenkapelle), która to już od ponad 370 lat przyciąga pielgrzymów z wszystkich zakątków do siebie. W niej to umieszczony – jest na pierwszy rzut oka, niepozorny, a jednak słynący cudami – obrazek Matki Boskiej Pocieszycielki Strapionych. W odróżnieniu do innych ośrodków kultu Maryjnego, cudowny obrazek nie jest umieszczony wewnątrz bazyliki, ale z bożego polecenia jest drogowskazem na drodze wszystkich tych, którzy są w drodze.
Dzisiaj Kevelaer jest największym miejscem kultu Maryjnego w północno – zachodniej Europie. Corocznie przybywa do Kevelaer około 1 miliona pielgrzymów z Niemiec i zza granicy.
Poprzez swoje położenie Kaplica Cudownego Obrazu stanowi centrum nie tylko tego sanktuarium, ale także całego miasta. Przechadzając się po placu (Kapellenplatz) nie sposób przejść obojętnie obok Maryi, która stoi na drodze i czeka na każdego człowieka: czy to będącego w drodze w wypełnianiu swych codziennych obowiązków, czy też tych, którzy przychodzą do Maryi, aby u niej szukać pociechy i otuchy. Płonące świece, codziennie świeże kwiaty, czy w końcu składane dary wotywne, stanowią namacalny dowód, że także w dzisiejszych czasach Maryja wysłuchuje modlitwę tych wszystkich pielgrzymów, którzy jej się powierzają i doświadczyli wsparcia, a nawet i cudu.
Za: https://ewtn.pl/aktualnosci