Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-06 15:18
AC / BP Archidiecezji Warszawskiej

Kard. Nycz w drodze do Bambergu

Kard. Kazimierz Nycz udaje się dziś do Bambergu w Niemczech, gdzie weźmie udział w trzydniowym spotkaniu grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Biskupi obu krajów rozmawiać będą m.in. o wspólnym uczczeniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wraz z metropolitą warszawskim Konferencję Episkopatu Polski reprezentować będą także biskupi: Jan Kopiec z Gliwic oraz biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński. Natomiast Konferencję Biskupów Niemieckich: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, abp Ludwig Schick z Bambergu oraz bp Wolfgang Ipolt z Görlitz. W spotkaniu wezmą także udział sekretarze obu stron: ks. dr Jarosław Mrówczyński oraz dr Jörg Lüer.

Podczas spotkania zaplanowanego na 6-8 maja w Bambergu kard. Nycz zaprezentuje bieżące prace Episkopatu Polski. Wśród tematów, które poruszą polscy biskupi będzie m.in. ochrona dzieci i młodzieży oraz nauczanie religii w szkołach.

Ważnym dla obu stron tematem będzie 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i udział biskupów polskich i niemieckich w nabożeństwie planowanym na 1 września w Wieluniu.

Strona niemiecka chce również w ramach grupy kontaktowej poruszyć kwestię przeniesienia doczesnych szczątków  bp. Karola Spletta, o co zabiega metropolita gdański. Bp Splett - jako biskup gdański czasów II wojny światowej - miałby spocząć w katedrze oliwskiej. Obecnie jest pochowany w Düsseldorfie, w kościele św. Lamberta.

W planach są także rozmowy na temat Fundacji im. Maksymiliana Kolbego (wcześniej znanej jako stowarzyszenie: Dzieło im. Maksymiliana Kolbego - Maximilian-Kolbe-Werk), której celem jest niesienie pomocy ofiarom gett i byłym więźniom obozów koncentracyjnych.

Tematem dyskusji będzie także 30. rocznica Mszy pojednania w Krzyżowej, w której 12 listopada 1989 r. wzięli udział premier Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Helmut Kohl. Wydarzenie to nazwano "kamieniem milowym dla pojednania polsko-niemieckiego".

Grupa kontaktowa Episkopatów Polski i Niemiec spotyka się regularnie od 1995 r. raz w roku. Zadaniem tego gremium jest wymiana doświadczeń oraz podejmowanie wspólnych inicjatyw. W zeszłym roku organizatorem spotkania była strona polska - odbyło się ono w Paradyżu w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

źródło: ks. Przemysław Śliwiński, Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej, archwwa.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-06 13:22:33
miniaturka

Austria: uroczystości w 74. rocznicę wyzwolenia obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen

Zespół nazistowskich obozów koncentracyjnych System KL Mauthausen-Gusen był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym utworzonym poza granicami III Rzeszy, zarazem jednym z najcięższych.
2019-05-06 14:12:10
miniaturka

Warsztaty fotograficzne w Licheniu już w najbliższą sobotę!

Wszystkich miłośników fotografii zapraszamy serdecznie na fotospacer alejkami Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej już w najbliższą sobotę, 11 maja.
2019-05-06 14:50:30
miniaturka
play

Projekt muzyczny „Decalogue” z okazji 99. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

18 maja na wadowickim rynku po raz kolejny będziemy świętować rocznicę urodzin Ojca Świętego. Tym razem na placu Jana Pawła II, zaprezentowane zostanie widowisko „Decalogue". Inspiracją do powstania projektu były słowa Dekalogu oraz nauczanie Papieża Polaka.
2019-05-06 15:56:21
miniaturka

Kraków: zmieniona trasa procesji św. Stanisława

W tym roku procesja św. Stanisława z Wawelu na Skałkę przejdzie inną niż tradycyjna trasą. Zmiany spowodowane są remontami ulic, którymi ona zwyczajowo przebiega.
2019-05-06 21:30:15
miniaturka

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego u mikstackiego Świętego Rocha

Mikstat: O tym, że wierność Bogu w czasach współczesnych jest trudnym wyzwaniem mówił ks. kan. Krzysztof Ordziniak podczas mszy św. sprawowanej na Otwarcie Sezonu Motocyklowego u św. Rocha
2019-05-07 04:55:01
miniaturka
play

Zamyślenie o lotnisku. Czyli o krawędzi. Czyli o styku światów.

Jakoś tak wyszło, że przesiadkę z Chicago do San Jose miałem długą, ale za to w przepięknym miejscu. Czasem ten splot wprost zmusza do refleksji...