Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-29 10:51
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Niemcy: Bierzmowanie  w PMK w Bremen

W sobotę, 22 maja bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z Polskiej Misji Katolickiej w Bremen. W kościele pw. św. Urszuli w Bremie do sakramentu bierzmowania przystąpiło 31 młodych osób.

Polska Misja Katolicka w Bremen

Ze względu na „ograniczenia cowidowe” uroczystości związane z udzieleniem sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, zorganizowane przez ks. proboszcza Jana Kurcapa, musiały odbyć się podczas dwóch mszy świętych z dwiema grupami młodzieży przygotowanej przez katechetę, p. Mirosława Longowskiego.

Tym wkraczającym w dorosłe życie dziewczętom i chłopcom należą się szczególne słowa uznania za wytrwanie w dwuletnim okresie przygotowań. Mimo dwóch „lockdownów” i przekładania terminu nie zniechęcili się i doczekali tego pięknego dnia. Wszystkie trudności i przeciwności w doprowadzeniu do tego święta z pewnością zwielokrotniły i tak już ogromne przejęcie i radość tych młodych członków Kościoła. Nie nie tylko dla nich był to podniosły dzień. Rodziny i liczni członkowie Polskiej Misji Katolickiej w Bremie już od wielu tygodni wspierali ich zarówno modlitwą jak i organizacyjną pomocą.

Wydarzenia takie jak Sakrament Bierzmowania, czy przyjęcie I Komunii św. są od kilkudziesięciu już lat zawsze niezwykle ważne w polskojęzycznej społeczności w Bremie. W zorganizowaniu takich uroczystości angażują się liczni pomocnicy z parafii, zarówno starsi, jak i młodsi a często całe rodziny.

Parafia PMK w Bremie obejmuje teren miasta Brema, jak i również okolice należące do diecezji Osnabrück.

Ksiądz proboszcz Jan Kurcap odprawia liczne msze św. w trzech kościołach bremeńskich a także w miejscowościach Hoya i Sulingen. Przy wsparciu grona katechetów prowadzone są katechezy w pięciu grupach wiekowych i „Szkółka polska” dla dzieci. Funkcjonuje też dobrze zorganizowana grupa młodzieży, która mimo trudności lokalowych spotyka się na wieczorach modlitewnych, czy też organizuje wspólne wyjazdy do „Haus Concordia” na spotkania z grupą „Orły” lub FSM.

W czasie wciąż trwających pandemicznych obostrzeń działalność tego rodzaju jest utrudniona, ale dzięki Opatrzności Bożej, uporowi i konsekwencji ks. proboszcza i parafian, nie została zaniechana. Dlatego tym większa jest radość i wdzięczność dla ks. bp Wiesława Lechowicza, że zechciał przyjechać do odległej Bremy, w tak nieprzychylnych dla podróżowania czasach i spotkać się z naszą młodzieżą udzielając Skramentu Bierzmowania.

opr. Pan Mirosław Longowski


Polska Misja Katolicka w Bremen

Szkic historyczny duszpasterstwa Polaków na terenie Bremy

Bremeński kwiat Polskiej Misji Katolickiej stał się tak dorodny być może także dlatego, iż wyrósł z bolesnych korzeni sięgających wojennych i świeżo powojennych czasów. Bóg, miłosierny Pan dziejów, pobłogosławił człowiecze cierpienie i zesłał ofiarnych kapłanów, dzięki którym ludzie stygmatyzowani nierzadko ekstremalnym egzystencjalnym doświadczeniem, tęsknotą i samotniczym losem na obcej ziemi, zaczęli tworzyć jedną parafialną rodzinę dzieci Bożych.

Polacy w Bremen

W wieku XIX i na początku XX w Bremie i jej najbliższych okolicach nie było znaczącej grupy polskiej emigracji. Pojedynczy Polacy, udający się do Niemiec "za chlebem", osiedlali się na terenach uprzemysłowionych i zazwyczaj wtapiali w miejscowy pejzaż społeczno-religijny. Sytuacja zmieniała się diametralne podczas II wojny światowej. W okresie wojennym w Bremie pojawiło się dużo Polaków, którzy jako robotnicy przymusowi pracowali w rozmaitych zakładach oraz w gospodarstwach rolnych. Tamte, trudne, wręcz tragiczne czasy, ilustruje tablica w kościele ewangelickim Auferstehungsgemeinde przy Drakenburger Str. w Bremen, upamiętniająca śmierć 22 Polek – przymusowych robotnic w największym bremeńskim zakładzie pralniczym. Rodaczki zginęły w czasie ostatnich bombardowań w kwietniu 1945r. Ich ciał nie wydobyto, a na miejscu kaźni wybudowano kościół ewangelicki. Z inicjatywy pastora Martina Puszke prawda o martyrologii Polek ujrzała światło dzienne. W kościele Auferstehungsgemeinde rokrocznie odbywa nabożeństwo ekumeniczne z udziałem ewangelików i polskojęzycznych katolików, którzy wraz ze swymi duszpasterzami modlą się za tragicznie zmarłe Polki i wszystkie ofiary II wojny światowej, przepraszają Boga za zło wojny oraz proszą o łaskę pokoju i wspólnego budowania lepszej przyszłości.

Drugim polskim śladem przypominającym wojenne czasy jest cmentarz w Bremen - Osterholz. Znajduje się tam symboliczna kwatera ofiar II wojny światowej z wyszczególnieniem kilkunastu polskich nazwisk.Początki regularnego duszpasterstwa

Początki regularnego duszpasterstwa

Polskojęzyczne duszpasterstwo powstało w Bremie bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej. W 1945r. na miejscu obecnej bremeńskiej PMK istniały obozy pracy. Byli w nich również nasi księża, którzy odprawiali Msze św. w języku polskim. W latach: 1945 - 1949 duszpasterstwo polskie koncentruje się tylko przy obozach. Od roku 1955 Msze św. w języku polskim odprawiane są już w Bockhorn, Bremen, Bremerhaven, Oldenburgu, Osnabrück i Wilhelmshaven.

Polska Misja Katolicka w Bremen została oficjalnie utworzona dekretem biskupa Osnabrück Helmuta Hermana 4 sierpnia 1977r.

Czytaj więcej: https://www.pmk-bremen.de/o-nas/

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2021-06-01 12:41:53
miniaturka

Dzień Dziecka z „Fundacją PSH Lewiatan. Blisko Twoich potrzeb”

Dzień Dziecka to szczególne święto najmłodszych, które zawsze powinno być pełne radości. Z tej okazji „Fundacja PSH Lewiatan. Blisko Twoich potrzeb” zrealizowała akcję dla chorych i potrzebujących dzieci. Do blisko 40 placówek pomocowych w całym kraju trafiły książki „Lewiatanki - Przyjaciele z sąsiedztwa”, puzzle oraz kolorowanki.
2021-06-01 12:55:39
miniaturka

Narzeczeni, odmawiajcie wspólnie różaniec! - zachęca Dykasteria ds. Świeckich

Watykańska Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia opublikowała rozważania różańcowe zadedykowane narzeczonym. Zachęca, by w czerwcu odmawiali wspólnie różaniec, za co mogą otrzymać odpust zupełny.
2021-06-01 13:25:31
miniaturka

Służył w amerykańskiej armii, teraz chce służyć Bogu. Żołnierska historia powołania

Emerytowany pułkownik Cameron Song Sellers jest po pięćdziesiątce i przygotowuje się do kapłaństwa w seminarium archidiecezji San Francisco. To także zasługa wojskowych kapelanów. „Kiedy naprawdę ich potrzebujesz, po prostu cieszysz się, że są” – mówi Cameron Song Sellers.
2021-06-01 15:50:28
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jeśli nie chcesz narazić się na śmieszność lub na przytyk ze strony Jezusa, nigdy nie pytaj Go: jak? To „departament ściśle przez Niego strzeżony”. On zawsze nas zaskakuje czymś lepszym, niż sami zdołamy wymyślić
2021-06-02 08:52:12
miniaturka

Centralne procesje Bożego Ciała m.in. w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Białymstoku

Centralne procesje Bożego Ciała odbędą się m.in. w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie i Białymstoku; w Warszawie, Katowicach, Kaliszu i Częstochowie – jedynie procesje parafialne na terenie przykościelnym – poszczególne diecezje wydały komunikaty dotyczące organizacji procesji Bożego Ciała.
2021-06-02 09:24:19
miniaturka

Osoby wstające wcześniej mogą być mniej zagrożone depresją

Badanie obejmujące ponad 800 tys. osób pokazało, że genetyczne preferencje do wstawania już o godzinę wcześniej mogą zmniejszać zagrożenie depresją o 23 proc. Jedna z możliwych przyczyn to ekspozycja na większą ilość światła.