Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-02 09:21
AC / PAP

Osoby wstające wcześniej mogą być mniej zagrożone depresją

Badanie obejmujące ponad 800 tys. osób pokazało, że genetyczne preferencje do wstawania już o godzinę wcześniej mogą zmniejszać zagrożenie depresją o 23 proc. Jedna z możliwych przyczyn to ekspozycja na większą ilość światła.

Autor/źródło: PAP

Czas zasypiania i wstawania oraz indywidualny chronotyp wpływają na zagrożenie depresją. To wynik badania przeprowadzonego przez zespół z University of Colorado Boulder i innych znanych ośrodków naukowych, z udziałem 840 tys. osób.

Wyniki mają szczególne znaczenie w obecnym czasie, kiedy z powodu pandemii wiele osób zmieniło czas snu i czuwania.

„Wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu o relacji między czasem snu i nastrojem, ale lekarze często zadawali pytanie: o ile wcześniej trzeba by wstawać, aby zauważyć różnicę? - opowiada prof. Celine Vetter z CU Boulder, współautorka pracy opublikowanej w piśmie „JAMA Psychiatry”. „Odkryliśmy, że nawet jedna godzina różnicy wiąże się silnie z obniżeniem ryzyka depresji” - dodaje.

W 2018 prof. Vetter opublikowała już obszerne, obejmujące ponad 30 tys. osób badanie, według którego „skowronki” są do 27 proc. mniej narażone na rozwój depresji niż sowy w ciągu czterech lat.

Bez odpowiedzi jednak pozostało pytanie o konkretną liczbę godzin, która dawałaby wyraźną różnicę. Aby znaleźć odpowiedzi w tym zakresie, naukowcy korzystając z bazy UK Biobank przeanalizowali dane genetyczne 850 tys. osób. 85 tys. z nich przez 7 dni nosiło przy tym urządzenia monitorujące sen, a 250 tys. wypełniło ankietę na ten temat.

Badacze wyjaśniają, że ponad 340 wariantów genów silnie wpływa na preferencje dotyczące snu tworząc tzw. chronotyp. Kiedy do danych na temat depresji odnieśli wyniki na temat genów oraz związanych ze snem preferencji odkryli wyraźną korelację.

Każda godzina w stronę genetycznie uwarunkowanego wcześniejszego zasypania i wstawania oznaczała redukcję ryzyka o 23 proc. Różnica dwóch godzin oznacza więc spadek ryzyka aż o 40 proc.

Na temat przyczyn zmian w zagrożeniu badacze na razie spekulują. Działać może np. dostęp do poprawiającego nastrój światła u osób, które wstają wcześniej. Może również chodzić o to, że biologiczny zegar gorzej dostosowany do społecznego rytmu sprzyja depresji. „Żyjemy w społeczeństwie sprzyjającym wczesnemu wstawaniu i ludzie aktywni wieczorem czują się jakby ciągle niedopasowani do zegara społeczeństwa” - wyjaśnia główny autor pracy, dr Iyas Daghlas.

Aby definitywnie rozstrzygnąć, czy wcześniejsze chodzenie spać będzie chroniło przed depresją potrzebne są obszerne randomizowane badania - mówią autorzy odkrycia. „To badanie jednak definitywnie dodaje wagi dowodom wspierającym zależność przyczynową między czasem snu i depresją” - twierdzi dr Daghlas.

Osobom, które myślą o zmianie swojego trybu prof. Vetter natomiast radzi: „W ciągu dnia utrzymuj kontakt ze światłem. Wypij poranną kawę na werandzie. Do pracy pójdź spacerem lub pojedź rowerem, jeśli możesz, a wieczorem zmniejsz kontakt z elektroniką”.

Więcej informacji na stronach:

https://www.colorado.edu/today/2021/05/27/want-reduce-your-depression-risk-wake-hour-earlier

https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/article-abstract/2780428

autor: Marek Matacz

mat/ ekr/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-01 13:53:41
miniaturka

Niemcy: Bierzmowanie  w PMK w Bremen

W sobotę, 22 maja bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z Polskiej Misji Katolickiej w Bremen. W kościele pw. św. Urszuli w Bremie do sakramentu bierzmowania przystąpiło 31 młodych osób.
2021-06-01 15:50:28
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jeśli nie chcesz narazić się na śmieszność lub na przytyk ze strony Jezusa, nigdy nie pytaj Go: jak? To „departament ściśle przez Niego strzeżony”. On zawsze nas zaskakuje czymś lepszym, niż sami zdołamy wymyślić
2021-06-02 08:52:12
miniaturka

Centralne procesje Bożego Ciała m.in. w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Białymstoku

Centralne procesje Bożego Ciała odbędą się m.in. w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie i Białymstoku; w Warszawie, Katowicach, Kaliszu i Częstochowie – jedynie procesje parafialne na terenie przykościelnym – poszczególne diecezje wydały komunikaty dotyczące organizacji procesji Bożego Ciała.
2021-06-02 09:27:25
miniaturka

Szokujące anonse dot. dzieci na portalu dla osób LGBT. Centrum Życia i Rodziny reaguje

Centrum Życia i Rodziny zawiadomiło Rzecznika Praw Dziecka oraz Państwową Komisję ds. Pedofilii w związku z szokującymi anonsami publikowanymi na portalu dla osób LGBT. Pojawiają się tam propozycje wymiany nagimi zdjęciami między dziećmi i nastolatkami, a także między nastolatkami oraz osobami dorosłymi.
2021-06-02 09:53:47
miniaturka

Dr Karol Nawrocki powołany na stanowisko wiceprezesa IPN

Dr Karol Nawrocki został powołany na stanowisko wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej – poinformowało we wtorek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Informację tę podał również IPN. Wśród obowiązków nowego wiceprezesa IPN będzie realizacja projektu dotyczącego Armii Andersa.
2021-06-02 09:57:51
miniaturka

Rzym: ambasada USA przy Watykanie wywiesza flagę LGBT

Ambasada Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej wywiesiła tęczową flagę LGBT w czerwcu, który jest obchodzony jako miesiąc LGBT „Pride”. „Stany Zjednoczone szanują godność i równość osób LGBTQI+. Prawa osób LGBTQI+ są prawami człowieka” – oświadczyła ambasada na Twitterze.