Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-03-25 19:55
Małgorzata Strzelec

Niedziela Palmowa w mikstackiej parafii

Na mikstackim rynku, tradycyjnie w Niedzielę Palmową zebrali się młodzi Mikstaczanie, by stąd procesjonalnie z palmami udać się do kościoła.

Niedziela Palmowa w Mikstacie
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to tłumy rzucały pod Jego stopy gałązki wołając „ Hosanna  Synowi Dawidowemu” do kościoła przynosi się do pobłogosławienia  gałązki palmowe. Są one symbolem odradzającego się życia. W naszej wspólnocie obrzęd błogosławienia palm miał miejsce na wszystkich Mszach Świętych. Szczególnie uroczysty charakter miała Msza Święta o godz. 11:00, gdyż uczestniczyli w niej licznie młodzi parafianie, którzy w tym dniu obchodzą swoje święto.

Od 1986 roku z woli Świętego Jana  Pawła  II w Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. Myślą przewodnią tegorocznego Światowego Dnia Młodzieży  są słowa: „Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30).

Młodsi zebrali się o godz. 10:50 przy figurze Serca Jezusowego na Rynku. Tu ks. wikariusz Krzysztof odczytał fragment Ewangelii opisujący wjazd Jezusa do Jerozolimy, następnie  odmówił modlitwę i pobłogosławił przyniesione przez wiernych, głównie dzieci  palmy. Po pobłogosławieniu palm zebrani na rynku udali się procesjonalnie do kościoła, gdzie ks. wikariusz Krzysztof Lipiński   wraz z ks. kan. Grzegorzem Klapą sprawowali Eucharystię. W słowie skierowanym do zebranych w mikstackim wieczerniku ks. wikariusz podkreślił znaczenia dla wierzących nadchodzących dni Triduum Paschalnego. Zachęcał do uczestnictwa w nim zarówno dorosłych, jak i dzieci. W słowach skierowanych do rodziców zwrócił uwagę, że to na nich spoczywa obowiązek wyjaśnienia dzieciom znaczenia Triduum Paschalnego. Podkreślił, że najlepiej można to uczynić biorąc wspólnie w nim udział. Trudno jest wyjaśnić, opowiedzieć – jak powiedział jego istotę.

W  godzinach popołudniowych młodzież z naszej parafii pielgrzymowała wraz z ks. wikariuszem Krzysztofem Lipińskim  na  Górę  Krzyża Jubileuszowego, gdzie odbywały się pod przewodnictwem ks. bpa Łuksza Buzuna diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży.

Młodzi byli nadzieją św. Jana Pawła II, byli i są nadal nadzieją Kościoła. Dobrze, że nasi młodzi parafianie dali dziś świadectwo swej wiary, przynależności do Kościoła. Potrzebuje tego świadectwa dzisiejszy świat, potrzebują ich rówieśnicy.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: młodzież, Mikstat, Niedziela Palmowa, męka Pańska, błogosławieństwo palm