Kard. Nycz: obok radosnego „Hosanna!” słyszymy złowrogie słowa przeciwko ochronie życia

"Owego „Hosanna!” na przemian z „ukrzyżuj!” doświadcza także Piotr naszych czasów, czyli papież Franciszek." - mówił dziś metropolita warszawski w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie.

Liturgię poprzedziła tradycyjna procesja z palmami upamiętniająca uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Kardynał poświęcił też palmy przyniesione przez parafian. 

„Dzisiaj Chrystus wjechał do Jerozolimy, aby tam umrzeć i zmartwychwstać. Wspominając to zbawcze wydarzenie, z głęboką wiarą i pobożnością pójdźmy za Panem, abyśmy – uczestnicząc w tajemnicy Jego Krzyża – dostąpili udziału w zmartwychwstaniu i życiu” – zachęcił na wstępie kard. Nycz.

W słowie na zakończenie liturgii metropolita warszawski przypomniał, że Niedziela Palmowa łączy się z przeżywaniem diecezjalnego dnia młodzieży, który przypada zawsze przez dwa kolejne lata pomiędzy Światowymi Dniami Młodzieży, obchodzonymi co trzy lata w jednym z wyznaczonych przez papieża miast na świecie. Warszawskie obchody diecezjalne odbyły się w sobotę w Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem 5,5 tys. młodych ludzi.

Kard. Nycz zaznaczył, że w dzisiejszych czytaniach przytaczane jest zarówno radosne „Hosanna!” towarzyszące opisowi wjazdu Jezusa do Jerozolimy i śpiewane na początku palmowej procesji, ale słychać tego dnia także słowa „ukrzyżuj Go!” nawiązujące do wołania skierowanego do Piłata, aby pozwolił uśmiercić Jezusa.

Zdaniem kard. Nycza, jest to swoisty paradoks, że w czytaniach ewangelicznych obecne są tak przeciwstawne postawy. - Ta jerozolimska droga od „Hosanna!” aż do „ukrzyżuj!” i aż do „Alleluja!” powtarza się w naszym życiu. Powtarzała się przez wieki i także dzisiaj, w różnych miejscach świata, jest i „Hosanna!”, i złowrogie „ukrzyżuj!”, mówione Chrystusowi i Kościołowi – mówił hierarcha.

„Także na ulice polskich miast, w parafiach wychodzą dziś procesje z palmami, ludzie śpiewają radosne „Hosanna!”. Cieszymy się, że Jezus jest z nami. Ale wiemy, że obok tych procesji są inne spotkania, gdzie padają złowrogie słowa przeciwko ochronie życia i tym wszystkim, którzy próbują go bronić” – zaznaczył kard. Nycz.

Jak stwierdził, te okrzyki są często poza granicami kultury, a nawet przyzwoitości. Przytoczył słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II do Polaków podczas pielgrzymki w 1997 r. W Kaliszu papież przywołał słowa św. Matki Teresy z Kalkuty w obronie życia poczętego: jeśli wolno zabić bezbronne dziecko pod sercem matki, to co stoi na przeszkodzie, żebyś ty zabił mnie, a ja zabił ciebie? 

„Dzisiaj ta walka trwa i musimy być jej uczestnikami po dobrej stronie” – podkreślił kard. Nycz.

Owego „Hosanna!” na przemian z „ukrzyżuj!” – mówił metropolita warszawski – doświadcza także Piotr naszych czasów, czyli papież Franciszek. – Wtedy, gdy znakomita większość woła „Hosanna!” do papieża, który prowadzi nas do Boga, ale i do człowieka szczególnie potrzebującego, ubogiego, biednego, bezdomnego, uchodźcy – wtedy inni wołają „ukrzyżuj!”. I tak będzie pewnie do końca czasów. Pytanie, po której stronie ja będę? – zwracał się do zebranych kard. Nycz.

Hierarcha zaapelował, aby idąc za słowami wybranymi przez papieża Franciszka na tegoroczny diecezjalny dzień młodzieży („Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1, 30)”), nie lękać się przyjąć Chrystusa. Każdy z nas może te słowa odnieść do siebie. Człowieku XXI wieku, nie lękaj się! Chrystus chce zamieszkać w tobie. To jest nasza odpowiedź na tę wahliwość tłumów, którzy raz krzyczą „Hosanna!”, a za chwilę wołają ”ukrzyżuj!” – podkreślił kard. Nycz.

„Ilu takich ludzi zmieniających poglądy z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień, jest w otaczającym nas świecie? A czym nam taka pochopna, niczym nie uzasadniona zmiana, także nie grozi? Nie bój się przyjąć Chrystusa, a będziesz człowiekiem szczęśliwym, uczestniczącym razem z Nim w zbawianiu świata” – podsumował metropolita warszawski.

Kard. Kazimierz Nycz pogratulował także wszystkim uczestnikom i zwycięzcom Ursynowskiego Konkursu Palm. Odbywa się on w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego tradycyjnie w Niedzielę Palmową w czterech kategoriach: palma duża, średnia, mała i rodzinna. 

lk / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama