Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-21 11:42
Ks. Robert Capała

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

- Niech będzie pochwalony – mówi gimnazjalista - Na wieki wieków – odpowiada ksiądz. - Adolf Hitler - dodaje gimnazjalista.

Autor/źródło: Pixabay, lautaro_028, licencja: CC0

- Niech będzie pochwalony – mówi gimnazjalista

- Na wieki wieków – odpowiada ksiądz.

- Adolf Hitler - dodaje gimnazjalista.

To scena, która wydarzyła się naprawdę, w Polsce. O czym to świadczy? Jedni powiedzą - o niedojrzałości, przekorze młodzieńca, inni dodadzą - o naiwności księdza. Jednak przyczyna na pewno leży głębiej. Jak wielu dorosłych (czy aby na pewno dojrzałych?) nie potrafi wypowiedzieć  słów Jezus Chrystus. Tak jakby „pochwalony” było w tym najważniejsze. A przecież zawołanie - niech będzie pochwalony Jezus Chrystus - to najprostsze wyznanie wiary. Samo „pochwalony” nic nie znaczy. Niestety, młodzi są bardzo często świadkami tego, jak ich rodzice, nauczyciele, wychowawcy wstydzą się swojej wiary. Jak zatem człowiek można przekazać bliźniemu wiarę, której się sam wstydzi?

Pierwszym i najważniejszym miejscem, gdzie człowiek uczy się wiary jest dom rodzinny. To z domu wynosi się dobre i złe zwyczaje. Tu się uczy jak żyć zgodnie z zasadami wiary, lub jak udawać człowieka wierzącego. To w domu człowiek uczy się, że niedziela to dzień święty, lub, że niedziela to dzień, w który wyjeżdża się do galerii handlowej, a w kościele pokazuje się tylko po to, by ksiądz dopuścił dziecko do I Komunii Świętej. To dom jest tym miejscem, w którym uczy się, że w osobie księdza przychodzi do nas Jezus Chrystus, lub powtarza się rożne zasłyszane ploty o księżach. Pewnie że są czasami sprawy delikatne i trudne, które trzeba rozwiązać. Jednak do pewnych dyskusji dzieci nie powinny być włączane, gdyż większości z tych spraw nie są w stanie zrozumieć.

- Proszę księdza, ksiądz nie chciał ochrzcić mojego braciszka – to zarzut postawiony księdzu na katechezie przez pięcioletnie dziecko, które nawet nie bardzo wiedziało jak wymówić to trudne słowo „ochrzcił”. Dziecko samo sobie tego nie wymyśliło – raczej ktoś w domu musiał nieźle nadawać na księdza. Tak właśnie wychowuje się kogoś, kto w przyszłości będzie chwalił Adolfa Hitlera zamiast Jezusa Chrystusa. Mamy uczyć dzieci czcić Jezusa, a nie uczyć przybijać Go do krzyża.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-21 11:17:37
miniaturka

Jerozolima: Spotkanie kard. Sandriego z duchowieństwem

Kard. Leonardo Sandri spotkał się z duchowieństwem posługującym w Ziemi Świętej. Prefekt watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich przybył do Jerozolimy z okazji jubileuszu osiemsetlecia tamtejszej misji Braci Mniejszych.
2017-10-21 11:20:58
miniaturka

Szczecin: Młodzi modlili się w nocy w katedrze

Kilkaset młodych osób z całej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wzięło udział w nocnym czuwaniu w szczecińskiej katedrze.
2017-10-21 11:23:25
miniaturka

Jasna Góra: Ogólnopolska Kongregacja Duszpasterstwa Powołań

Pod hasłem „Troska wspólnot życia konsekrowanego i kapłanów o powołania” na Jasnej Górze rozpoczęła się Ogólnopolska Kongregacja Duszpasterstwa Powołań.
2017-10-21 16:59:22
miniaturka

Lublin: obchody 30. Rocznicy śmierci ks. Franciszka Blachnickiego

„Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II środowiskiem rozwoju żywego Kościoła” – to temat sympozjum, które odbyło się dziś na KUL w ramach obchodów 30. rocznicy śmierci Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.
2017-10-21 17:06:07
miniaturka

Warszawa: wręczono statuetki Ubi Caritas

Dziś w Warszawie w Teatrze Kamienica po raz 16. rozdano nagrody Ubi Caritas. Coroczna gala to ogólnopolska inicjatywa ekumeniczna Caritas Polska, prawosławnego Eleos i dwóch ewangelickich Diakonii.
2017-10-21 17:14:09
miniaturka

Florencja: po wypadku Bazylika Santa Croce nadal zamknięta

Bazylika Santa Croce we Florencji, w której w ubiegły czwartek doszło do śmiertelnego wypadku, gdy na głowę hiszpańskiego turysty spadł z wysokości trzydziestu metrów kamienny fragment kapitelu, zabijając go na miejscu, wciąż jest zamknięta dla zwiedzających.