Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-15 14:07
mk

Nawet 50 mln zł kary za naruszenie wolności słowa w internecie

Serwisy społecznościowe nie będą mogły usuwać wpisów ani blokować kont polskich użytkowników, jeśli zamieszczone w nich treści nie łamią polskiego prawa. Powstanie Rada Wolności Słowa. Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało szczegóły nowej ustawy.

Autor/źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

„Dziś serwisy społecznościowe same decydują o usuwaniu wpisów, a nawet blokowaniu kont użytkowników. Nie ma skutecznej możliwości odwołania się od takiej decyzji, nawet jeśli użytkownik wykaże, że nie złamał żadnego prawa, a działanie serwisu łamie wolność wypowiedzi” – mówił podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Przekonywał, że wolność słowa i wolność debaty są istotą demokracji. „Ich zaprzeczeniem jest cenzurowanie wypowiedzi, zwłaszcza w internecie, gdzie toczy się najwięcej politycznych dyskusji i sporów światopoglądowych” – mówił Z. Ziobro.

Dodał, że użytkownicy mediów społecznościowych muszą mieć poczucie, że ich prawa są chronione a Polska powinna mieć regulacje, chroniące przed nadużyciami wielkich korporacji internetowych.

Przedstawiony 15 stycznia projekt zakłada powołanie pięcioosobowej Rady Wolności Słowa. W jej skład wejdą eksperci w dziedzinie prawa i nowych mediów. Będą wybierani przez sejm na sześcioletnią kadencję.

W myśl nowych przepisów, jeśli serwis zablokuje konto lub usunie wpis, choć jego treść nie narusza polskiego prawa, użytkownik będzie mógł złożyć skargę. Portal będzie musiał ją rozpatrzyć w ciągu 48 godzin. Jeśli nie przywróci wpisu albo utrzyma blokadę konta, użytkownik będzie mógł złożyć odwołanie do Rady Wolności Słowa, która rozpatrzy je w ciągu siedmiu dni.

Jeśli RWS uzna skargę za zasadną, może nakazać niezwłoczne przywrócenie zablokowanej treści lub konta. Dla przyspieszenia postępowania będzie ono prowadzone w formie elektronicznej. Od decyzji Rady będzie przysługiwała skarga do sądu.

W przypadku niezastosowanie się do rozstrzygnięć Rady Wolności Słowa lub sądu, RWS będzie mogła nałożyć na serwis społecznościowy karę administracyjną od 50 tys. do 50 mln zł.

Projekt, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zakłada też wprowadzenie nowego instrumentu – „pozwu ślepego”. Chodzi o możliwość złożenia pozwu o ochronę dóbr osobistych bez wskazania danych pozwanego. Wystarczające będzie wskazanie adresu URL, pod którym zostały opublikowane obraźliwe treści, daty i godziny publikacji oraz nazwy profilu lub loginu użytkownika. To rozwiązanie uwzględnia postulaty zgłaszane m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Przepisy regulujące przestrzeganie prawa krajowego przez zagraniczne koncerny internetowe wprowadziło już kilka europejskich państw, m.in. Niemcy i Francja. Podobne rozwiązania zaproponowała w ostatnich dniach także Komisja Europejska.

„Jest istotna różnica między rozwiązaniami niemieckimi a tym, co my proponujemy. W Niemczech położono nacisk na możliwość cenzury wpisów, a my chcemy skupić się na zapewnieniu wolności debaty. W Niemczech decyzje o usunięciu wpisu czy zablokowaniu konta rozstrzyga minister sprawiedliwości. My proponujemy, by robiła to niezależna rada, a nie urzędnik – członek rządu” – podkreślił Zbigniew Ziobro. „Być może to polskie przepisy będą inspiracją dla rozwiązań europejskich” – zaznaczył.

Źródło: www.gov.pl

Czytaj także:

Ustawa zapobiegająca cenzurze w internecie. Dziś poznamy szczegóły

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-15 12:13:48
miniaturka

Ideologiczna zmiana w dokumentach włoskich dzieci. „Rodzic 1-2” zamiast „matka/ojciec”

We Włoszech na nowych dowodach osobistych dla dzieci poniżej 14 roku życia i na wnioskach o przyjęcie do szkoły nie znajdą się określanie „matka” i „ojciec”. Zamiast nich wprowadzono „rodzic 1” i „rodzic 2”. Zmianę zapowiedziała szefowa MSW Luciana Lamorgese.
2021-01-15 12:45:24
miniaturka

Kościół w Niemczech jednoznacznie sprzeciwia się eutanazji!

Kościół katolicki w Niemczech sprzeciwił się propozycji przeprowadzania eutanazji w szpitalach i domach opieki społecznej prowadzonych przez Kościoły. Do krytyki przyłączyła się Rada Kościoła Ewangelickiego, dystansując się od propozycji trojga ewangelickich teologów!
2021-01-15 13:18:58
miniaturka

Papież: słowa mogą być gestem czułości albo... mogą zabijać!

Wypowiadane przez nas słowa mogą być pocałunkiem, gestem czułości, lekarstwem, ale mogą stać się też nożem, szpadą, czy śmiercionośną amunicją. Franciszek pisze o tym we wstępie do książki „Nie obmawiać innych”, która jest swoistym vademecum użycia słowa, opracowanym na podstawie papieskiego nauczania.
2021-01-15 14:56:12
miniaturka

Chrześcijanie muszą być gotowi do przyjmowania każdej formy męczeństwa

Chrześcijanie powinni być gotowi na nowy wiek męczeństwa – na męczeństwo zrzeczenia się niektórych swobód, na znoszenie białych męczeństw, bez względu na to, jakie cierpienie by one oznaczały, aby być wiernym Jezusowi Chrystusowi – powiedział bp Joseph Strickland.
2021-01-15 15:46:16
miniaturka

„Lubię wracać tam, gdzie byłem” Zbigniewa Wodeckiego w niecodziennym wykonaniu [WIDEO]

Klasyki polskiej piosenki po francusku śpiewa Francois. Właśnie ukazał się teledysk do jego utworu „J’aime me retrouver là”. „Chodzi o to, żeby inne kultury też mogły poznać i kochać Polskę tak jak ja” – mówi artysta.
2021-01-15 16:16:27
miniaturka

Nadchodzi śnieg i mróz. Tak zimno nie było od dwóch lat!

Nadchodzący weekend, w trakcie którego temperatura może spaść do -22 st. na wschodzie Polski, będzie najzimniejszym od dwóch lat – ostrzega w rozmowie z PAP rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski. Duży mróz i opady śniegu spodziewane są już w nocy z piątku na sobotę.