Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-15 10:27
mk

Ustawa zapobiegająca cenzurze w internecie. Dziś poznamy szczegóły

Przedstawienie 15 stycznia ustawy wolnościowej zapowiedział w mediach społecznościowych Patryk Jaki. „Miesiące ciężkiej pracy. Wiele miejsc na świecie jutro będzie patrzyło na Polskę” – napisał w czwartek wieczorem na Twitterze.

Autor/źródło: pixabay.com

"Jutro MS przedstawi jedną z najważniejszych ustaw w ostatnim czasie. Projekt zapobiegający cenzurze w Internecie. #UstawaWolnościowa sprawi, że znów Polska podniesie sztandar WOLNOŚCI w czasach szalejącej na świecie cenzury" – zapowiedział polityk.

Założenia projektu w grudniu 2020 roku zaprezentował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Zgodnie z projektem serwisy społecznościowe nie będą mogły blokować treści (ani kont użytkowników), jeśli nie będą one naruszały polskiego prawa.

Użytkownik, który zostanie w ten sposób ocenzurowany, będzie mógł złożyć skargę do serwisu – na jej rozpatrzenie portal będzie miał 24 godziny. Jeśli dostęp nie zostanie przywrócony, użytkownik będzie mógł zgłosić sprawę do utworzonego specjalnie sądu ochrony wolności słowa. Ten wyda decyzję w ciągu siedmiu dni. Cały proces ma się odbywać elektronicznie.

Jeśli serwis nie wykona orzeczenia sądu – lub w inny sposób naruszy nową ustawę – będzie mu groziło do 8 mln zło kary administracyjnej, nakładanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

W ustawie mają się znaleźć także zapisy, pozwalające na walkę z fake newsami. To przede wszystkim wprowadzenie tzw. ślepego pozwu. Użytkownik, którego dobra osobiste zostaną naruszone w internecie przez anonimową osobę, będzie mógł zgłosić to do sądu bez podawania danych pozwanego. Ma do tego wystarczyć adres internetowy, pod którym dane treści zostały umieszczone. Jeśli sąd uzna, że doszło do naruszenia dóbr osobistych, sam wystąpi do konkretnego serwisu o dane osoby, która zamieściła zgłoszone treści.

Sprawę nowych regulacji, dotyczących serwisów społecznościowych, skomentował na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

„Co nie jest zabronione, jest dozwolone. Także w internecie. Nie ma, i nie może być, zgody na cenzurę. Ani państwową – taką jak kiedyś w PRL, ani prywatną, taką jaką próbuje się wprowadzać dziś. Wolność słowa jest solą demokracji – dlatego musimy jej bronić. O tym, które poglądy są słuszne, a które nie, nie mogą decydować za nas algorytmy czy właściciele korporacyjnych gigantów” – napisał premier.

„Polska będzie zawsze stała na straży demokratycznych wartości, w tym wolności słowa. Właściciele portali społecznościowych nie mogą działać ponad prawem. Dlatego zrobimy wszystko, by określić ramy funkcjonowania Facebooka, Twittera, Instagrama i innych podobnych platform. W Polsce regulujemy to odpowiednimi przepisami krajowymi. Zaproponujemy także, aby podobne przepisy zaczęły obowiązywać w całej Unii Europejskiej”– zaznaczył w swoim wpisie Mateusz Morawiecki.

Źródła: Rzeczpospolita, Onet

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-15 10:03:39
miniaturka

„Otwórzmy oczy”. Biskupi Francji próbują obudzić katolików. Czas na post!

To wyjątkowy i ważny krok... Konferencja Episkopatu Francji mocno krytykuje debatę nad nowym prawem bioetycznym i próbuje obudzić francuskich katolików. Zaczął się czas postu i wzmożonej modlitwy!
2021-01-15 10:06:26
miniaturka

Kolejna grupa broni dobrego imienia Jana Pawła II! Swój list przekazali adwokaci

„My, adwokaci wyrażamy swój sprzeciw wobec działań usiłujących zniszczyć nieskazitelny wizerunek Jana Pawła II, który najlepiej wyraziły tysiące ludzi w czasie jego pogrzebu okrzykiem «Santo subito» – czytamy w liście polskich adwokatów w obronie Jana Pawła II.
2021-01-15 10:16:09
miniaturka

Kraska: zgłoszenie poprzez formularz nie ustala kolejności szczepienia

Zgłoszenie na szczepienie osób od 18 do 69 roku życia poprzez formularz nie ustala kolejności, pełni jedynie funkcję informacyjną – podkreślił w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
2021-01-15 10:35:11
miniaturka

Krajowa Spółka Cukrowa podsumowuje kampanię cukrowniczą 2020/2021

Zakończyła się 19. kampania cukrownicza Krajowej Spółki Cukrowej. W jej siedmiu krajowych cukrowniach skupiono i przerobiono 6,2 mln ton buraków cukrowych, z których wyprodukowano 820 tys. ton cukru. W lutym i marcu będzie trwała kampania sokowa.
2021-01-15 12:13:48
miniaturka

Ideologiczna zmiana w dokumentach włoskich dzieci. „Rodzic 1-2” zamiast „matka/ojciec”

We Włoszech na nowych dowodach osobistych dla dzieci poniżej 14 roku życia i na wnioskach o przyjęcie do szkoły nie znajdą się określanie „matka” i „ojciec”. Zamiast nich wprowadzono „rodzic 1” i „rodzic 2”. Zmianę zapowiedziała szefowa MSW Luciana Lamorgese.
2021-01-15 12:45:24
miniaturka

Kościół w Niemczech jednoznacznie sprzeciwia się eutanazji!

Kościół katolicki w Niemczech sprzeciwił się propozycji przeprowadzania eutanazji w szpitalach i domach opieki społecznej prowadzonych przez Kościoły. Do krytyki przyłączyła się Rada Kościoła Ewangelickiego, dystansując się od propozycji trojga ewangelickich teologów!