Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-09 21:31
Ewa Kotowska-Rasiak

Nadanie imienia Polski Niepodległej

Szkole Podstawowej w Rychnowie nadano imię Polski Niepodległej. Jest to pierwsza placówka w Polsce nosząca takie imię. Patronat narodowy nad uroczystością objął prezydent RP Andrzej Duda.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Mszy św. w kościele pw. Wszystkich Świętych w Rychnowie przewodniczył bp Stanisław Napierała, który poświęcił sztandar szkoły.

W homilii pierwszy biskup kaliski odniósł się do słów zamieszczonych na sztandarze szkoły: Bóg, honor, ojczyzna, nauka.

Podkreślał, że szkoła winna pielęgnować i rozwijać w młodych ludziach prawdziwy patriotyzm. – Trzeba pielęgnować miłość ojczyzny, którą deklaruje się nie tylko w słowach, uroczystościach, obchodach, ale przede wszystkim życiem i czynem, a to wymaga niekiedy ofiary. W naszych czasach słowo ojczyzna jest zakazywane, wymazywane ze słownika. Nie wolno używać w niektórych środowiskach i nawet państwach słowa ojczyzna – mówił celebrans.

Zaznaczył, że honor to wielka wartość, która łączy się z godnością, a godność to człowiek. – Każdy człowiek, który jest mężczyzną i kobietą powinien postępować godnie. Mężczyzna i kobieta to podstawowa komórka, która tworzy małżeństwo, a na nim buduje się rodzina. Bez człowieka pojętego jako mężczyzna i kobieta ludzkości grozi zagłada – stwierdził hierarcha.

Wskazywał, że kiedy Bóg jest na pierwszym miejscu to wszystko znajduje się na właściwym miejscu. - Jeżeli jest Bóg na pierwszym miejscu, wtedy człowiek jest na swoim miejscu, wtedy jest porządek, ład, budowanie. Jeżeli Boga odrzuci się to jest zamęt, chaos, zwłaszcza w dziedzinie moralnej. Bez Boga nie ma budowania – przekonywał biskup kaliski senior.

Dodał, że nauka, która na sztandarze szkoły została wyrażona w symbolu księgi i płonącego znicza odgrywa ważną rolę w życiu młodego człowieka.

Życzył społeczności szkolnej, aby rychnowska szkoła była miejscem, gdzie będą formowani ludzie prawi, dobrzy Polacy, chrześcijanie niosący światło innym. - Miejcie świadomość małej ojczyzny. Z tych małych ojczyzn składa się ta duża ojczyzna. Przyszłość Polski jest w małych ojczyznach, bo tutaj są formowani przyszli Polacy, również przywódcy – mówił bp Napierała.

W budynku szkoły w Rychnowie odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Polski Niepodległej i przekazania sztandaru ufundowanego przez Ewę i Zbigniewa Prusów oraz proboszcza ks. Przemysława Krzywańskiego. Podczas uroczystości odczytany został list prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął nad uroczystością narodowy patronat. W programie artystycznym zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Rychnowie, zespół wokalny „Dynamitki” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Blizanowie i Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Rychnowie.

Społeczność Rychnowa zadecydowała, że szkoła będzie nosić imię Polski Niepodległej. – Taki pomysł zrodził się w głowach członków Rychnowskiego Stowarzyszenia na rzecz Dzieci i Młodzieży, rodziców uczniów i ks. Przemysława Krzywańskiego, proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Rychnowie. Wybrano takie imię w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ważne jest, aby czasach Unii Europejskiej kształtować wśród uczniów postawy patriotyczne i podkreślać rangę własnego państwa – powiedział w rozmowie z KAI Jakub Pokojowczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rychnowie.

Szkoła Podstawowa w Rychnowie jest placówką o wieloletniej historii. Pierwsze zapiski dotyczące jej powstania sięgają 1791 r. Z kronik dowiadujemy się, że pierwsza szkoła w Rychnowie została zbudowana w 1863 r. staraniem  Romana Radolińskiego – dziedzica i właściciela majątku Rychnów.

Wielokrotnie próbowano szkołę likwidować, ale udało się jej przetrwać rozbiory i dwie wojny światowe. Jeden z największych kryzysów przetrwała w 2011 r., kiedy to Rada Gminy zdecydowała o jej likwidacji. Rodzice, aby utrzymać szkołę w dotychczasowym kształcie, założyli Rychnowskie Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży. Dzięki zaangażowaniu rodziców, dyrektora oraz nauczycieli Szkoła Podstawowa w Rychnowie istnieje po dzień dzisiejszy. Obecnie wraz z oddziałami przedszkolnymi liczy 107 uczniów.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-09 18:12:51
miniaturka

Watykan włącza się w walkę z cyberprzemocą

Według raportu NIK z 2017 r., w naszym kraju co drugi internauta w wieku 12-17 lat przyznał, że miał do czynienia z cyberprzemocą.
2018-11-09 18:31:17
miniaturka

Papież do dziennikarzy: otwierajcie ludziom oczy, uszy i serca

Do ponad 300-osobowej grupy studentów Katolickiej Szkoły Dziennikarstwa w Niemczech Papież Franciszek skierował dziś słowa o dziennikarskiej etyce zawodowej.
2018-11-09 19:28:05
miniaturka
play

Serce, które odmieniło los ludzkości

Co kryje się za Sercem Jezusa i do czego nas Ono prowadzi?
2018-11-09 22:20:21

RÓŻANIEC ZA OJCZYZNĘ W WARSZAWIE

Wielu Polaków odważyło się dać swoje świadectwo wiary i umiłowania Ojczyzny właśnie w stolicy - Warszawie. 4 listopada (w niedzielę) o godz.19.00 na Krakowskim Przedmieściu ludzie, którzy na co dzień są zapracowani i mają wiele innych obowiązków znaleźli czas,aby wspólnie pomodlić się za nasz kraj.
2018-11-09 22:37:07

POLACY PAMIĘTAJĄ O OJCZYŹNIE

Rok ten jest wyjątkowy,ponieważ przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.W związku z tym odbywają się różne wydarzenia przez cały tydzień nie tylko w stolicy, ale również w innych miastach.
2018-11-09 23:06:43

MIĘDZYNARODOWY KONGRES DLA MAŁŻEŃSTWA I RODZINY NIEBAWEM W KRAKOWIE

Już 16 listopada (w piątek) przy ulicy Stradomskiej 4 w Krakowie rozpocznie się Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny, który potrwa do niedzieli. Tegorocznym hasłem jest: Płodność listu, który dotarł z przyszłości: 50 lat Humanae Vite.