Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-10 19:25
Małgorzata Strzelec

Msza Święta w intencji osób niepełnosprawnych i Wielki Kiermasz Świąteczny w Doruchowie

Działo się,działo w II niedzielę Adwentu w Doruchowie... rozpoczęcie rekolekcji adwentowych, imieniny ks. wikariusza Daniela i Wielki Kiermasz Świąteczny.

Msza Święta w kościele pw. Św. Stanisława Kostki w Doruchowie
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Bogata w wydarzenia była II niedziela Adwentu w parafii pw. Św. Stanisława Kostki w Doruchowie (diecezja kaliska). W tym dniu rozpoczęły się rekolekcje parafialne, podczas których nauki głosi o. dr Piotr Polek,  przeor klasztoru Ojców Paulinów  w Wieruszowie.  Był to także dzień imienin ks. wikariusza Daniela Karwackiego. To właśnie w intencji Solenizanta sprawował Msze św. ks. proboszcz Ireneusz Powaga.

Jest już tradycją, iż  w Doruchowie w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia organizowany jest przez Warsztaty Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy  Kiermasz Świąteczny.  Modlitwą podczas Mszy Świętej objęci zostali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej  i Środowiskowego Domu Samopomocy.

Słowa rozważania podczas Mszy Świętej skierował do licznie zebranych w doruchowskim wieczerniku wiernych o. Piotr. Na początku rozważania zwrócił uwagę na szczególny wymiar Adwentu, a  w nim rekolekcyjnego czasu. Podkreślił znaczenie właściwego przygotowania do uroczystości Bożego Narodzenia. Ojciec Piotr zarysowując program rekolekcyjnych dni podkreślił, że będą one czasem pochylania się nad prawdami naszej wiary, cnotami: wiarą, nadzieją i miłością. Po części wprowadzającej  ojciec Kaznodzieja zwracając się  do dzieci nauczył je wierszyka: „Mamo, tato, czy wy wiecie rekolekcje są już przecież. Biały Ojciec prosi, woła, chodźmy wszyscy do kościoła”. Podkreślił, że  tym wierszykiem dzieci mają przypominać swoim rodzicom i dziadkom o odbywających się rekolekcjach. Zwrócił uwagę, że przychodzimy do Jezusa, by doświadczyć Jego miłości.  Kontynuując rozważanie o. rekolekcjonista podkreślił, że pochylamy się nad cnotą wiary. Zaakcentował, że powinniśmy uczyć się wiary od Matki Najświętszej i św. Józefa. Podkreślił, że ważne jest byśmy stawali się duchowo podobni do Matki Jezusa. W dalszej części rozważania o. Piotr zwrócił uwagę na rolę chrzcielnicy. To właśnie ona jest miejscem rozpoczęcia naszego życia  w wierze.

Do spojrzenia na Maryję i Józefa jako wzory, które mówią nam nie tylko co mamy czynić na drogach wiary, ale które uczą nas jak mamy po nich kroczyć zachęcał kaznodzieja. W dalszej części w czterech punktach zwrócił uwagę na to czego powinniśmy uczyć się od Maryi. Podkreślił, że Matka Boża uczy nas wiary, ponieważ nieustannie spotykała się z Bogiem, słuchała Boga, rozmawiała z Bogiem i poszła za Bogiem. Do naśladowania Maryi w tych czterech wymiarach kroczenia drogami wiary zachęcał zebranych o. Piotr. Wiele cennych wskazówek dotyczących prostowanie życiowych dróg padło w niedzielnej nauce rekolekcyjnej. Przed parafią doruchowską jeszcze dwa dni rekolekcji.

Nie mogło oczywiście w tym wyjątkowym dla ks. wikariusza Daniela dniu zabraknąć słów życzeń. Padło wiele słów świadczących o życzliwości wiernych, zapewnień o modlitewnej pamięci, ale i podziękowań za zaangażowanie w posługę kapłańską w parafii.

Ksiądz proboszcz zachęcał wiernych do udziału Wielkim Kiermaszu Świątecznym. Po zakończeniu Mszy Świętej wiele osób udało się na plac przylegający do siedziby Warsztatów Terapii Zajęciowej. Trzeba przyznać, że atrakcji nie brakowało. Na scenie prezentowali się młodsi i starsi artyści. Ze sceny popłynęły dźwięki kolęd i  pastorałek w wykonaniu dzieci przedszkolnych z Doruchowa. Swoje zdolności zaprezentowali także uczniowie szkoły podstawowej z Doruchowa i Torzeńca. Nie zabrakło na scena także przedstawicieli organizatorów- uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy. Jak zwykle zachwyt  wywołał występ Pani Gabrieli Przygody, która tym razem zaśpiewała kolędy. Wśród uczestników Kiermaszu przechadzał się Święty Mikołaj, któremu towarzyszyły Śnieżynki. Na kiermaszu można było zakupić ozdoby choinkowe,  żywe choinki, prace rękodzielnicze. Wiele osób nabyło niepowtarzalne i wyjątkowe, prezenty. Na amatorów dobrego jedzenia czekały potrawy przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Można było nabyć suszone owoce, pierniki, uszka, kapustę z grzybami, wigilijny bigos i wiele innych smakołyków.  Była także żywa szopka, a  w niej Maryja, Dzieciątko, Józef. Wielką atrakcją, szczególnie dla młodszych uczestników kiermaszu, był osiołek Edek.  Prawdziwie świąteczna atmosfera panowała na kolejnym już Wielkim Kiermaszu Świątecznym zorganizowanym w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Doruchowie.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-10 13:48:08
miniaturka

Lubelska wolontariuszka będzie posługiwać w Santa Clara na Kubie

Dwa miesiące będzie posługiwać w diecezji Santa Clara na Kubie wolontariuszka z archidiecezji lubelskiej. Posługa obejmuje pomoc w katechezie, organizowanie zajęć dla dzieci, odwiedzanie chorych oraz dzielenie się doświadczeniem polskiego wolontariatu.
2017-12-10 18:15:39
miniaturka

Papież: pustką w życiu brak modlitwy i miłości bliźniego

Właściwą treścią Adwentu jest uznanie i wypełnienie pustki w życiu oraz odrzucenie pychy, aby uczynić miejsce dla przychodzącego Jezusa – mówił Papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.
2017-12-10 18:44:38
miniaturka
play

Nowa piosenka GGDuo - to może być piękna i wzruszająca muzyczna refleksja na Adwent!

- Pokazujesz mi rzeczywistość, w której z Tobą mogę wszystko, nie muszę się bać - śpiewa Gabriela Gąsior przy akompaniamencie fortepianu oraz gitary basowej, na której gra jej mąż.
2017-12-10 19:38:59
miniaturka

XI Choinka pod Oknem Papieskim

Już po raz jedenasty na ul. Franciszkańskiej w Krakowie stanie choinka. Uroczystemu zapaleniu światełek na bożonarodzeniowym drzewku w najbliższą sobotę będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski.
2017-12-10 20:56:27
miniaturka

Bp Janiak: bądźmy podobni do św. Mikołaja

Naszym zadaniem jest staranie się w codziennym życiu być św. Mikołajem dla innych. Można to robić w przedszkolu, szkole, pracy i wszędzie, gdzie żyjemy – mówił bp Edward Janiak, który zachęcał wiernych do naśladowania św. Mikołaja.
2017-12-11 00:56:20
miniaturka

Diagnoza stanu polskiego muzealnictwa kościelnego. Relacja z konferencji

Relacja z konferencji, pod patronatem Opoki, w Mszczonowie.