Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-11 08:17
PS

Modlitwa za osoby zranione

W Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, w piątek 19 lutego, Msza św. transmitowana przez TVP z Jasnej Góry będzie odprawiana w intencji osób skrzywdzonych. Będzie ją sprawował ks. Bogumił Kempa, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży diecezji kaliskiej. Intencja ta wybrzmi również podczas modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia z sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. Dzień wcześniej rozważanie Apelu Jasnogórskiego poprowadzi ks. Łukasz Knieć, duszpasterz osób pokrzywdzonych diecezji opolskiej.

„Nasze włączenie się w solidarną modlitwę i podjęcie postu oraz innych czynów pokutnych wypływa z głębokiego przekonania, że obok niesienia koniecznej pomocy psychologicznej pokrzywdzonym, podejmowania konkretnych działań prawno-karnych względem sprawców oraz szeroko zakrojonej edukacji i prewencji społecznej zapobiegającej podobnym dramatom, jako wspólnota Kościoła potrzebujemy także stawania przed Bogiem w duchu modlitwy i pokuty oraz działań o charakterze duszpasterskim” – zwraca uwagę abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Tegoroczny Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, przypadający w pierwszy piątek Wielkiego Postu – 19 lutego 2021 r., będzie przeżywany pod hasłem „Wspólnota ze Zranionymi”. Przygotowane materiały duszpasterskie zostały udostępnione na stronie www.wspolnotazezranionymi.pl. Można je pobrać zarówno w formie przygotowanej książeczki, jak i osobno poszczególne jej części, np. tekst homilii, modlitwy wiernych, drogi krzyżowej (https://wspolnotazezranionymi.pl/dni-modlitwy-i-pokuty/rok-2021/)

Podobnie jak w ubiegłym roku, w przeddzień Dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich rozważanie Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze poprowadzi duszpasterz osób pokrzywdzonych. W czwartek 18 lutego o godz. 21.00 modlitwę poprowadzi ks. Łukasz Knieć, duszpasterz osób pokrzywdzonych diecezji opolskiej. Nabożeństwo z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej dostępne jest on-line na stronie tv-trwam.pl oraz http://jasnagora.pl/pl/media/na-zywo/. Apel Jasnogórski bezpośrednio transmitują: Radio Jasna Góra, Radio Fiat, Radio Maryja oraz Telewizja Trwam.

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 19 lutego, kiedy przypada Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, Msza św. transmitowana przez TVP z Jasnej Góry o godz. 7.00 będzie odprawiana w intencji osób skrzywdzonych. Będzie ją sprawował ks. Bogumił Kempa, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży diecezji kaliskiej. Intencja ta wybrzmi również podczas modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia z sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach o godz. 15.00, która jest transmitowana w paśmie regionalnym TVP. W tę modlitwę można włączyć się również poprzez transmisję w rozgłośniach katolickich i transmisję on-line na stronie faustyna.pl.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, Prymas Polski, w Dzień modlitwy i pokuty będzie przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Drodze Krzyżowej o godz. 17.30 oraz Eucharystii o godz. 18.00, podczas której homilię wygłosi ks. Dariusz Larus, duszpasterz osób pokrzywdzonych archidiecezji gnieźnieńskiej.

Modlitwy w intencji osób skrzywdzonych  odbędą się w tym dniu w całej Polsce. Spis inicjatyw Dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, podejmowanych w diecezjach i zakonach, zostanie udostępniony wkrótce na stronie wspolnotazezranionymi.pl.

Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich – ustanowiony w odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka – obchodzony jest w Polsce decyzją Konferencji Episkopatu Polski w pierwszy piątek Wielkiego Postu.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2021-02-10 15:11:33
miniaturka

Wojna przeciwko Jordanowi Petersonowi

Nienawiść partii lewicowej do kanadyjskiego profesora psychologii Jordana Petersona jest ewidentna. Jest on przykładem tego, co się dzieje z kimś, kto sprzeciwi się sposobowi myślenia popularyzowanemu przez współczesnych fanatyków. Ten kanadyjski profesor uwikłał się w istnie toksyczną wojnę.
2021-02-11 07:19:46
miniaturka

10 października 2021 r: XXI Dzień Papieski pod hasłem „Nie lękajcie się!”

Trzeba tego pontyfikatu bardzo owocnego, wspaniałego, wielkiego i ważnego dla świata i Kościoła uczyć. I to chcemy czynić także poprzez Dzień Papieski – powiedział kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, podczas konferencji prasowej FDNT zapowiadającej XXI Dzień Papieski.
2021-02-11 07:20:16
miniaturka

Wspólnota ze zranionymi – nie tylko raz w roku

We współpracy z duszpasterzami osób pokrzywdzonych powstała strona internetowa wspolnotazezranionymi.pl. – Chodzi o to, żeby nie być obojętnym, żeby wspólnotę ze zranionymi budować w bardzo różnych przestrzeniach – przekonują jej inicjatorzy. Na stronie znajdują się propozycje modlitw, informacje o inicjatywach, świadectwa i kontakty do duszpasterzy towarzyszących osobom skrzywdzonym.
2021-02-11 08:58:21
miniaturka

Kard. Nzapalainga i bp Gucwa odwiedzili uchodźców w Bouar

Kard. Dieudonné Nzapalainga i bp Mirosław Gucwa, biskup diecezjalny Bouar, odwiedzili obóz dla uchodźców. To była niezwykła wizyta, zapewniająca tych ludzi o bliskości Kościoła. Uczniowie z African Music School znów mogli zaśpiewać, co sprawiło im wiele radości. Dziś można pomóc RŚA przy akcji „Wyślij pączka do Afryki”!
2021-02-11 09:31:48
miniaturka

Chorzy potrzebują obecności osób bliskich, wolontariuszy i kapelanów!

Chorzy potrzebują nie tylko opieki, ale i wysłuchania. Często pojawiają się pytania: „dlaczego ja?”, „dlaczego taka choroba?” „dlaczego w tym wieku?” Najczęściej jednak te pytania pozostają bez odpowiedzi. Wielu osobom wiara pomaga przyjąć i przeżywać czas choroby. Stąd i tak ważna obecność kapelana.
2021-02-11 10:35:59
miniaturka

Demokracja, Chiny i wielka czwórka Big Tech

To niesamowity zbieg okoliczności, którego Chiny nawet nie mogłyby sobie wyobrazić, a który jednocześnie oznacza koniec demokracji, jaką znamy. Są dwie rzeczy, które chiński reżim doskonale zrozumiał po zamieszkach na Placu Tiananmen w 1989 r. Czy wielkie koncerny technologiczne stały się zagrożeniem dla liberalnych demokracji?