Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-11 21:13
Waldemar Wesołowski

Modlitwa za Niepodległą w legnickiej Katedrze

- Tylko służąc Bogu, potrafimy służyć każdemu – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas Mszy św. za Ojczyznę odprawionej w legnickiej Katedrze.

11 listopada w legnickiej Katedrze odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Przy ołtarzu stanęli księża posługujący w Legnicy, a także przełożeni Seminarium Duchownego. W modlitwie za Ojczyznę udział wzięli parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, uczniowie klas mundurowych z VII LO, siostry zakonne i rzesza wiernych. Eucharystię uświetniły poczty sztandarowe oraz kompania reprezentacyjna X Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Wprowadzając do modlitwy bp Kiernikowski podkreślił, że modlitwa za Ojczyznę to okazja do tworzenia jedności. – Jesteśmy tutaj, by tworzyć jedność. I choć nasza ojczyzna jest w niebie, ważne jest to, jak my w tej ziemskiej ojczyźnie żyjemy, jak przechodzimy do tej niebieskiej przez tę ojczyznę ziemską – mówił Biskup legnicki.

Rozpoczynając homilię, bp Kiernikowski przypomniał, że zwrot „siostry i bracia” bardzo dobrze określa to, czym jest wspólnota. – Mamy stawać się rodziną Bożą, mamy przynależeć do ojczyzny ziemskiej i niebieskiej.

Ksiądz Biskup przypomniał, że 99 rocznica odzyskania niepodległości to owoc zmagań i wysiłków militarnych, politycznych, ale też moralnych. Dzięki nim odzyskaliśmy suwerenność. Kaznodzieja podkreślił też, że utrata wolności była efektem kryzysu moralnego, interesów partykularnych, które wzięły górę nad dobrem wspólnym. W tym znaczeniu można porównać historię naszego narodu z historią Narodu Wybranego. – Człowiek widząc swoje błędy, błędy przodków, okoliczności rozłamu, zwraca się do Boga, który daje swoje Słowo – Jezusa Chrystusa. On pokazał sposób jednoczenia wszystkich ludzi pokonując grzech i śmierć. On uświadamia nam, że Bóg ma swój zamysł wobec nas. Przeprowadza nas przez swoją śmierć do życia we wspólnocie, do bycia z drugim – mówił bp Zbigniew.

Biskup legnicki zaznaczył, że stale musimy się uczyć postawy służenia, we właściwej relacji do wspólnoty narodowej. Podkreślił też, że współczesny patriotyzm powinniśmy opierać na służbie Bogu, ponieważ to On uzdalnia nas do służby człowiekowi.

- Oddając cześć bohaterom, pamiętajmy, że jesteśmy wezwani do tego, by w nas dokonywało się dzieło jednania. Wtedy, kiedy będziemy oddawać swoje życie Bogu, kiedy będziemy kochać, będziemy tworzyć Ojczyznę, która będzie dla każdego. Tylko służąc Bogu, będziemy potrafili służyć każdemu – zakończył Biskup legnicki.

Druga część uroczystości miała miejsce na legnickim Rynku. Na maszt wzniesiono polską flagę i odśpiewano hymn narodowy. Uczniowie pierwszych klas mundurowych VII LO złożyli swoje ślubowanie. Następnie odbyła się prezentacja X Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni S. Maczka w Świętoszowie, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej. Z koncertami wystąpiła Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz Legnicka Orkiestra Dęta. Odbył się także „Korowód Niepodległości”, ułożono również „żywą flagę”. Można też było uczestniczyć w widowisku teatru Avatar. Dla uczestników święta przygotowano także warsztaty tworzenia kotylionów, stoiska gastronomiczne oraz wiele innych atrakcji.

Miejskie obchody zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Spirituals Singers Band pt. „Gaude Mater Polonia”. Natomiast wieczorem w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II wystąpił zespół żołnierzy rezerwy „Rota” ze Złotoryi.

Obszerna galeria zdjęć oraz homilia Biskupa legnickiego dostępne na stronie Radia Plus Legnica, www.legnica.fm

ww


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2017-11-11 18:02:54
miniaturka

Papież do przywódców politycznych z Oceanii

„Kto zamienił cudowny świat mórz w podwodne cmentarze pozbawione koloru i życia?” – to niepokojące pytanie, jakie postawili prawie trzydzieści lat temu biskupi Filipin przypomniał Papież w przemówieniu do przywódców Forum Wysp Pacyfiku.
2017-11-11 18:29:15
miniaturka

Bp Przybylski do bezdomnych: traktujcie Boga jak przyjaciela

O tym, że tylko prawdziwa miłość może zmienić życie a ubodzy motywują do ewangelicznego życia „lepiej się mających” przekonywał na Jasnej Górze biskup pomocniczy arch. częstochowskiej Andrzej Przybylski.
2017-11-11 19:22:34
miniaturka

Niepodległościowy Turniej Sportowy KSM

11 listopada odbył się Niepodległościowy Turniej Sportowy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Katowickiej.
2017-11-11 22:20:59
miniaturka

Kard. Amato o hiszpańskich męczennikach

„Jestem katolikiem! Niech żyje Chrystus Król” – to ostatnie słowa, a zarazem jedyny powód śmierci dziewiętnastoletniego Rafaela Llucha Garina.
2017-11-11 22:37:20
miniaturka

Papież do pijarów: namawiajcie do dialogu pomiędzy dziadkami i wnukami

Ojciec Święty przyjął na audiencji przedstawicieli zakonu pijarów. Spotkanie miało charakter zamknięty. Ostatecznie opublikowano jednak tekst spontanicznego przemówienia Papieża.
2017-11-11 22:40:13
miniaturka

Jasna Góra: ogólnopolska pielgrzymka bezdomnych

Za Polskę wolną od biedy i bezdomności modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 12. pielgrzymki zorganizowanej przez Caritas Polska.