Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-04 08:05
ks. Piotr Nowosielski

Międzynarodowa uroczystość Bożego Ciała

Uroczystość Bożego Ciała w nadgranicznym Zgorzelcu już po raz 30 miała charakter międzynarodowy, polsko-niemiecki.

W uroczystość Bożego Ciała w nadgranicznym Zgorzelcu, w kościele św. Jadwigi, odprawiona została dziękczynna Msza św., w XXX rocznicę pierwszej procesji eucharystycznej między Polską a Niemcami, która w 1991 r. przeszła ze Zgorzelca do Görlitz.

Podczas tegorocznej uroczystości, Mszy św. przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, a homilię wygłosił biskup Görlitz Wolfgang Ipolt, który na zakończenie uroczystości poprowadził także procesję ulicami miasta. Tym razem odbyła się ona tylko po polskiej stronie miasta.

– Ta uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej, jest także naszą uroczystością, naszej cielesności, która uzyskuje wartość dzięki tej prawdzie o cielesności, o wcieleniu Jezusa Chrystusa. W tej prawdzie, On jako wcielone Słowo, wcielone „Amen” zostawił Siebie w tej tajemnicy łamanego Chleba i Kielicha. Niech to przeżycie będzie dla wszystkich umocnieniem, aby we wszystkich trudnościach, byli gotowi przyjmować tę przemianę o wcieleniu Boga w nasze, moje życie – mówił biskup legnicki.

Natomiast biskup Görlitz Wolfgang Ipolt, homilię poświęcił słowu ”Amen”.

We Mszy św., obok wiernych ze zgorzeleckich parafii, wzięli też udział przedstawiciele parlamentu, lokalnych władz samorządowych, oraz dyrektorzy największego pracodawcy w regionie z Turowa i Bogatyni. Liturgię i procesję ubogaciła swoją grą, orkiestra dęta KWK Turów.

Więcej na stronie Niedzieli legnickiej

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2021-06-03 14:43:47
miniaturka

Do 2060 roku w Niemczech może zniknąć nawet 15 tys. kościołów

W 2060 roku około jedna trzecia kościołów w Niemczech nie będzie używana. Tak prognozuje niemiecki teolog ewangelicki i ekspert z zakresu budownictwa sakralnego Thomas Erne. Jego zdaniem, w przyszłości Kościoły nie będą w stanie finansować 15 tys. spośród ponad 45 tys. świątyń.
2021-06-03 15:01:50
miniaturka

Władze Australii chcą przejąć kościelne cmentarze

Metropolita Sydney wyraził sprzeciw wobec planów nowego rządu australijskiego stanu Nowa Południowa Walia dotyczących przejęcia zarządu nad wszystkimi cmentarzami, także kościelnymi. Położyłoby to „kres ponad 150-letniej roli Kościoła w grzebaniu zmarłych, utrzymaniu grobów i wspieraniu rodzin pogrążonych w żałobie”, napisał abp Anthony Fischer.
2021-06-03 15:20:49
miniaturka
play

„O Hostio święta, zamieszkaj w mej duszy!” Posłuchaj pięknej pieśni eucharystycznej!

„O Hostio święta, zamieszkaj w mej duszy. Najczystsza miłości serca mojego, jasność Twoja niech ciemności rozproszy. Ty nie odmówisz łaski dla serca pokornego” – pisała św. s. Faustyna, a Schola Ventuno wyśpiewała te słowa ku czci Najświętszego Sakramentu.
2021-06-04 08:13:26
miniaturka

Boże Ciało na ulicach Legnicy

Po roku przerwy, na ulice Legnicy wyruszyły procesje eucharystyczne.
2021-06-04 08:51:38
miniaturka

Rzeź cywili w Demokratycznej Republice Konga! Wśród 50 ofiar anglikański pastor

Z Demokratycznej Republiki Konga znów docierają wiadomości o pogromach ludności cywilnej. Doszło do nich we wschodnich regionach tego kraju: Północnym Kiwu i Ituri. Wśród 50 ofiar jest między innymi anglikański pastor.
2021-06-04 09:19:24
miniaturka

Uwolniono od zarzutu bluźnierstwa chrześcijańskie małżeństwo w Pakistanie!

Chrześcijańska para małżeńska w Pakistanie, skazana w 2014 roku na karę śmierci za rzekome bluźnierstwo wobec islamu, została uniewinniona przez Sąd Najwyższy w Lahaurze! Trybunał nakazał wypuszczenie ich z więzienia. Poprzedni wyrok był krytykowany m.in. przez Parlament Europejski.