Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-03 14:39
JR / KAI

Do 2060 roku w Niemczech może zniknąć nawet 15 tys. kościołów

W 2060 roku około jedna trzecia kościołów w Niemczech nie będzie używana. Tak prognozuje niemiecki teolog ewangelicki i ekspert z zakresu budownictwa sakralnego Thomas Erne. Jego zdaniem, w przyszłości Kościoły nie będą w stanie finansować 15 tys. spośród ponad 45 tys. świątyń.

Autor/źródło: Pixabay.com

Powodem takiej sytuacji będzie przede wszystkim spadek liczby członków Kościoła oraz wynikające z tego mniejsze wpływy z podatku kościelnego. Opinię ewangelickiego teologa z Marburga zacytowała gazeta „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” oraz portal informacyjny Idea.

Obecnie około 43 miliony Niemców należy do jednego z Kościołów chrześcijańskich. Za 40 lat liczba ta może się skurczyć o 20 milionów.

Erne ostrzegł, że w tej sytuacji Kościoły powinny dokładnie przeanalizować sytuację swoich świątyń, gdyż społeczeństwo jest bardzo wrażliwe na wiadomości o rozbiórce lub zmianie ich funkcji. Jeśli chrześcijańskie wspólnoty religijne będą bezlitośnie postępowały ze swoimi kościołami, udowodnią „własny rozpad”, uważa niemiecki teolog. Podkreślił, że wspólnoty mają dobrych doradców, którzy pomogą im skoncentrować się na utrzymaniu kościołów najlepszych architektonicznie, gdyż wiele z nich stanowi istotne przesłanie.

Rozbiórki niektórych kościołów nie można będzie jednak uniknąć. Dla obiektów, które nie będą już spełniały swojej funkcji sakralnej, należy szukać możliwie najlepszej formy ich wykorzystania, która będzie korespondowała z ich dotychczasowym przeznaczeniem. Jako przykład niemiecki teolog wymienił żłobki i przedszkola, mieszkania lub kolumbaria.

ts / Berlin


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-03 12:51:14
miniaturka

Prymas: czas ograniczeń zrodził tęsknotę za Eucharystią

Niosąc dziś Jezusa w Najświętszym Sakramencie, niesiemy Go również w sobie – mówił w homilii z okazji uroczystości Bożego Ciała prymas Polski abp Wojciech Polak. Jak podkreślił, pandemia i czas związanych z nią ograniczeń zrodził tęsknotę za Eucharystią.
2021-06-03 13:02:01
miniaturka

Dziedzictwo wiary to także dziedzictwo kultury. Barwna procesja wróciła na ulice Łowicza

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią setki wiernych i turystów ponownie uczestniczyło w czwartkowych uroczystościach Bożego Ciała w Łowiczu (Łódzkie). Religijne wydarzenie w tym mieście jest wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
2021-06-03 13:08:24
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Możemy poświęcać bardzo dużo czasu na czytanie Pisma św., skupiać się na poszczególnych słowach, a nawet znać na pamięć niektóre teksty i jednocześnie… nie znać Jezusa. Dzisiejsze środki przekazu błyskawicznie dostarczą nam informacji o Jego życiu, a jednak to nie wystarcza... Bez modlitwy On pozostaje nieznany.
2021-06-03 15:01:50
miniaturka

Władze Australii chcą przejąć kościelne cmentarze

Metropolita Sydney wyraził sprzeciw wobec planów nowego rządu australijskiego stanu Nowa Południowa Walia dotyczących przejęcia zarządu nad wszystkimi cmentarzami, także kościelnymi. Położyłoby to „kres ponad 150-letniej roli Kościoła w grzebaniu zmarłych, utrzymaniu grobów i wspieraniu rodzin pogrążonych w żałobie”, napisał abp Anthony Fischer.
2021-06-03 15:20:49
miniaturka
play

„O Hostio święta, zamieszkaj w mej duszy!” Posłuchaj pięknej pieśni eucharystycznej!

„O Hostio święta, zamieszkaj w mej duszy. Najczystsza miłości serca mojego, jasność Twoja niech ciemności rozproszy. Ty nie odmówisz łaski dla serca pokornego” – pisała św. s. Faustyna, a Schola Ventuno wyśpiewała te słowa ku czci Najświętszego Sakramentu.
2021-06-04 08:08:57
miniaturka

Międzynarodowa uroczystość Bożego Ciała

Uroczystość Bożego Ciała w nadgranicznym Zgorzelcu już po raz 30 miała charakter międzynarodowy, polsko-niemiecki.