Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-12-20 12:41
S. Zielińska / Joanna Adamik

Metropolita krakowski zaprasza ubogich i samotnych na wigilię Caritas

Arcybiskup Marek Jędraszewski zaprasza wszystkie osoby najuboższe, bezdomne i samotne na wspólną Wigilię organizowaną przez krakowską Caritas.

Wigilia Caritas po raz drugi odbędzie się w Starej Zajezdni przy ul. Wawrzyńca na krakowskim Kazimierzu. Organizatorzy spodziewają się około 900 osób.

„800 zaproszeń rozeszło się jak woda” – mówi s. Leokadia Martyniak, prowadząca Kuchnię św. Brata Alberta, która jest odpowiedzialna za organizację wigilii. Z doświadczenia wie, że zawsze przychodzą też osoby, do których zaproszenie nie dotarło, a które nie chcą spędzać tego dnia w samotności. Każdy jest mile widziany w ten wyjątkowy dzień.

Po przywitaniu wszystkich obecnych, wspólnej modlitwie, życzeniach Metropolity Krakowskiego ks. Abpa Marka Jędraszewskiego i przedstawicieli władz miasta oraz tradycyjnym łamaniu się opłatkiem ubodzy zasiądą do wieczerzy wigilijnej, na którą złożą się tradycyjne świąteczne potrawy. Będzie barszcz z uszkami, smażony karp z ziemniakami i surówką, kluski z makiem, ciasta, napoje i owoce. Każdy z uczestników wychodząc otrzyma też paczkę z żywnością na Święta.

Nie udałoby się przygotować tak dużego wydarzenia, gdyby nie wolontariusze. Przy wigilii będą pomagać harcerze ZHP i ZHR, wolontariusze Caritas oraz młodzież z OHP w Krakowie. W Starej Zajezdni już od piątku będą trwały przygotowania: najpierw sortowanie towaru do paczek świątecznych dla ubogich, w sobotę pakowanie paczek oraz nakrywanie stołów na wigilię, a w poniedziałek już od 10.00 prace będą trwać zarówno w Starej Zajezdni, jak i w Kuchni św. Brata Alberta, gdzie będą przygotowywane potrawy wigilijne. Wigilia rozpocznie się o 14.30, ale można będzie zajmować miejsca już od 13.45.

Pierwszą wigilię dla bezdomnych krakowska Caritas zorganizowała 24 grudnia 1991 r. na Dworcu PKP. Odbywały się tam one do roku do 1997 i brało w nich udział około 300 osób. W 1998 r. zmieniono miejsce wigilii, przenosząc ją na krużganki klasztoru Ojców Franciszkanów przy Placu Wszystkich Świętych. W 2017 r., ze względu na remont krużganków, przeniesiono wigilię do restauracji „Stara Zajezdnia Kraków by DeSilva” przy ul. Świętego Wawrzyńca 12 w Krakowie, którą bezpłatnie użycza właściciel.

Wigilia organizowana w Krakowie jest jedną z 24 wigilii przygotowywanych przez Caritas diecezjalne. Weźmie w nich udział w całej Polsce niemal 10 tys. osób.

Wigilię Caritas w Krakowie dofinansowało Miasto Kraków, a głównym partnerem jest właściciel sieci Selgros.

Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska /diecezja.pl

oraz Caritas Archidiecezji Krakowskiej

Video Katarzyna Katarzyńska, Archidiecezja Krakowska


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: abp Marek Jędraszewski, Caritas, bezdomni, ubodzy, wolontariat, wigilia, archidiecezja krakowska