Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-25 13:08
Waldemar Wesołowski

Ludzie pracy uczcili bł. ks. Jerzego

22 października w Kościele pw. Świętej Rodziny w Parszowicach odbyła się uroczystość ku czci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tym razem przewodniczył jej biskup świdnicki Ignacy Dec.

Licznie przybyli wierni zgromadzili się, już po raz 12, by razem ze wspólnotą parafialną uczcić 33. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Z roku na rok do Parszowic (parafia Wielowieś) przybywa coraz więcej wiernych proszących o łaski za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który właśnie w tym kościele odprawiał jedną ze swoich pierwszych Mszy św. tuż po święceniach prezbiteratu.

Na uroczystość przybyli również m.in.: poseł na sejm Krzysztof Kubów, przedstawiciele władz samorządowych: przewodnicząca Rady Powiatu w Lubinie Jadwiga Musiał, burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła, członkowie i zarząd NSZZ Solidarność Zagłębie Miedziowe, miejscowi radni oraz członkowie lokalnych stowarzyszeń. Jak zawsze licznie przybyły do swojego patrona poczty sztandarowe reprezentujące świat ludzi pracy całego Zagłębia Miedziowego oraz Sybiracy.  

Przed Eucharystią, jako wprowadzenie do tegorocznego wydarzenia, zebrani mieli okazję wysłuchać wystąpienia przedstawiciela IPN dr Stanisława Bogaczewicza na temat „Droga do wolności. Ks. Jerzy Popiełuszko”. Głównym punktem programu uroczystości była Msza Św., której przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec. Podczas homilii celebrans nawiązał do życiorysu ks. Jerzego.

„Jesteśmy tutaj, w Parszowicach, bo on tutaj był i przychodzimy tu, aby dziękować Bogu za jego świadectwo wiary, za jego wiarę i z tejże wiary wypływającą miłość do bliźniego. Od niego chcemy uczyć się miłości do Kościoła i naszej ojczyzny” – mówił bp Dec.

W tym roku uroczystość uświetniła góralska kapela „Janicki”, która przygotowała bardzo piękny koncert, wykonany prawdziwą góralską gwarą, poświęcony ks. Jerzemu. Na zakończenie wierni mieli możliwość ucałowania relikwii bł. ks. Jerzego. Można było także obejrzeć wystawę prac plastycznych poświęconą Błogosławionemu, a także skorzystać w gościny przygotowanej przez parafian.

Uroczystość przyciągnęła pielgrzymów z różnych okolic. Do Parszowic podążali na pieszo, biegiem, a nawet na rowerach. Już po raz piąty duchową wędrówkę ze stolicy Polskiej Miedzi zorganizowało Stowarzyszenie Turystyki Pieszej „Wędrowiec” w Lubinie. Ze Ścinawy po raz kolejny pobiegli członkowie Klubu Sportowego START, a po raz pierwszy na pieszo do Parszowic pielgrzymowali mieszkańcy Ścinawy.


Ks. Grzegorz Ropia, foto Wojciech ObremskiWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi: