Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-01 12:20
kk / KEP, KAI

List abp. Gądeckiego w sprawie molestowań dopuszczanych przez abp. Juliusza Paetza

„Czuję się w obowiązku powiedzieć: przepraszam. Przepraszam za zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji. Z głębi serca przepraszam osoby, które czują się skrzywdzone” – wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Autor/źródło: fot. KEP

List pasterski metropolity poznańskiego zosta odczytany w kościołach archidiecezji poznańskiej w pierwszą niedzielę Adwentu 1 grudnia.

Abp Gądecki przypomniał, że 15 listopada zmarł abp Juliusz Paetz, oskarżany o molestowanie kleryków.

„Wyniki dochodzenia przeprowadzonego przez Stolicę Apostolską w tej materii nie zostały podane do publicznej wiadomości, zaś ksiądz arcybiskup był przekonany o swojej niewinności i nie wyraził publicznie skruchy, choć złożył rezygnację z urzędu” – czytamy w liście metropolity poznańskiego.

„W tej sytuacji – jako biskup archidiecezji poznańskiej – pragnę zwrócić uwagę na to, iż – zgodnie z Vos estis lux mundi, art. 7 – właściwą instancją do przeprowadzenia procesu i wydawania wyroków w odniesieniu do biskupów nie są inni biskupi, lecz Stolica Apostolska. Mimo to czuję się w obowiązku powiedzieć: przepraszam. Przepraszam za zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji. Z głębi serca przepraszam osoby, które czują się skrzywdzone” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

„Wszystkich wiernych proszę, aby modlili się w intencji przebłagania za grzechy oraz za naszą wspólnotę diecezjalną, aby – zjednoczona w Duchu Świętym – mogła promieniować świadectwem chrześcijańskiego życia i apostolską gorliwością” – czytamy w liście pasterskim abp. Gądeckiego.

W dniu pogrzebu abp Gądecki określił formę pochówku szansą na oczyszczenie Kościoła poznańskiego. Liturgia miała charakter ściśle prywatny, a abp Paetz został pochowany na cmentarzu parafialnym, gdzie spoczywają członkowie jego rodziny.

Vos estis lux mundi to motu proprio papieża Franciszka z 2019 r. wydane w związku z przestępstwami na tle seksualnym.


Pełna treść listu wygłoszona przez abp.: 


List Pasterski Metropolity Poznańskiego na Adwent R.P. 2019

LIST PASTERSKI

ARCYBISKUPA METROPOLITY POZNAŃSKIEGO

NA ADWENT ROKU PAŃSKIEGO 2019

Umiłowani Bracia i Siostry, Drodzy Archidiecezjanie!

Po raz kolejny w naszym życiu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, w którym przeżywamy tajemnicę Odkupienia, począwszy od zapowiedzi przyjścia Jezusa aż po wydarzenia paschalne. Adwent jest pierwszym etapem tej drogi.

Program duszpasterski

Obecny rok liturgiczny rozpoczyna realizację trzyletniego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce. Po chrzcie i bierzmowaniu idziemy ku Eucharystii, rozważając sakramenty inicjacji chrześcijańskiej. Eucharystia daje życie– to temat trzyletniej pracy pastoralnej. Pierwszy rok będzie poświęcony rozmyślaniu nad wielką tajemnicą wiary, by głębiej wniknąć w istotę Eucharystii, odkrywając działanie Boga, które jest zawsze uprzedzające wobec naszej ludzkiej aktywności. Chcemy w tym roku z większą wiarą napełniać się tym Darem, jaki zostawił nam Chrystus. Pragniemy rozeznawać, co człowiek winien uczynić, by obecność i działanie Jezusa w Eucharystii były w naszym życiu owocne. Chcemy więc przychodzić do Jezusa i uczestniczyć w Eucharystii, budować z Nim osobistą relację, być do Mszy św. dobrze przygotowanym, by aktywnie w Niej uczestniczyć i z wiarą karmić się słowem Bożym oraz Ciałem i Krwią Zbawiciela.

Cieszę się z inicjatyw podejmowanych z myślą o pogłębieniu życia eucharystycznego młodych. Dzieci, które przyjęły już Chrystusa w Komunii świętej, zachęcam do włączenia się w Eucharystyczny Ruch Młodych, kontynuujący dzieło dawnej Krucjaty Eucharystycznej.

Cieszy mnie również poznańska inicjatywa Młodych, którzy od minionego piątku zaczęli spotykać się w kościele pw. Bożego Ciała, w znanym od XV wieku sanktuarium eucharystycznym. Zaplanowany na trzy lata cykl comiesięcznej modlitwy o nazwie Studnia Poznania, wraz z kilkudniowym świętowaniem wiary podczas spotkania Paradisow Gostyniu, będzie przygotowaniem do kolejnych Światowych Dnie Młodzieży, które będą miały miejsce w Lizbonie, stolicy Portugalii. Duszpasterzy i katechetów zachęcam, by podejmowali podobne inicjatywy również poza Poznaniem.

Z Maryją w nowe czasy

W naszej archidiecezji trwa Nawiedzenie Maryi w kopii Jej jasnogórskiego wizerunku (już dwudziesty dekanat gości Królową Polski). Wszędzie widać wielkie poruszenie modlitewne; tłumy wiernych witają Maryję i czuwają przed Jej Obrazem. Księża Proboszczowie relacjonują, jak bardzo ważną rolę odgrywają przy tej okazji misje czy przygotowujące do Nawiedzenia rekolekcje.

Bardzo cieszy mnie to, że wiele osób zdecydowało się na osobiste oddanie się Niepokalanemu Sercu Maryi. To już tysiące wiernych świeckich, którzy wraz ze swymi duszpasterzami zawierzyli swoje życie Bogu przez Maryję. Taką samą drogą duchowości szli nasi wielcy rodacy: św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Jan Paweł II czy Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński. Bardzo zachęcam parafie, które będą gościły Maryję w Ikonie Nawiedzenia w przyszłym roku, by przygotowując się do tego spotkania wybierały tę właśnie duchowość.

Warto też postawić sobie pytanie: a co po Nawiedzeniu? Jak chcemy w praktyce iść z Maryją w nowe czasy? Podejmijmy ten temat we wspólnotach parafialnych, aby nie zmarnować duchowego potencjału, który zrodził się ze spotkań z Matką Bożą. Proszę, aby jednym z trwałych owoców Nawiedzenia była czwartkowa adoracja Najświętszego Sakramentu w każdej parafii w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.

Nowy rok liturgiczny, jaki otwiera się przed nami będzie naznaczony szczególnymi wydarzeniami mogącymi pomóc nam głębiej doświadczyć tajemnic naszej wiary. Mam na myśli setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II oraz beatyfikację Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Obaj ci wielcy Pasterze Kościoła są dla nas wspaniałym przykładem życia oddanego Bogu, całkowitego zaufania wstawiennictwu Matki Bożej i konsekwentnego realizowania powołania do świętości.

Nowy kościół na obrzeżach Poznania, który powstanie jako wotum wdzięczności za obecne Nawiedzenie Maryjne, będzie nosił tytuł błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego. To przecież przyszłemu błogosławionemu zawdzięczamy – po Bogu i Maryi – zwycięstwo Kościoła w Polsce, jak i samo Nawiedzenie.

Oczyszczenie

Jak wszystkim wiadomo, dnia 15 listopada br. zmarł metropolita poznański arcybiskup senior Juliusz Paetz, oskarżany o molestowanie kleryków. Wyniki dochodzenia przeprowadzonego przez Stolicę Apostolską w tej materii nie zostały podane do publicznej wiadomości, zaś ksiądz arcybiskup był przekonany o swojej niewinności i nie wyraził publicznie skruchy, choć złożył rezygnację z urzędu.

W tej sytuacji – jako biskup archidiecezji poznańskiej – pragnę zwrócić uwagę na to, iż – zgodnie z Vos estis lux mundi, art. 7 – właściwą instancją do przeprowadzenia procesu i wydawania wyroków w odniesieniu do biskupów nie są inni biskupi, lecz Stolica Apostolska. Mimo to czuję się w obowiązku powiedzieć: przepraszam. Przepraszam za zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji. Z głębi serca przepraszam osoby, które czują się skrzywdzone.

Wszystkich wiernych proszę, aby modlili się w intencji przebłagania za grzechy oraz za naszą wspólnotę diecezjalną, aby – zjednoczona w Duchu Świętym – mogła promieniować świadectwem chrześcijańskiego życia i apostolską gorliwością.

Adwentowe oczekiwanie

Teksty liturgiczne, którymi Kościół nas dzisiaj karmi, zachęcają i wzywają do modlitewnego czuwania, by iść z radością na spotkanie Pana w Słowie Bożym, w sakramentach i w drugim człowieku. Idźmy więc rytmem liturgii, krok po kroku pozwalając się prowadzić w głąb tajemnicy nadchodzącego Zbawiciela, mimo iż otaczający nas świat handlu i reklamy nie będzie nam w tym pomagał.

Zatroszczmy się o duchowe przygotowanie do świąt Narodzenia Pańskiego. Niech roratnie Msze święte, adwentowa spowiedź i dobre uczynki przygotują nas na spotkanie przychodzącego Chrystusa, abyśmy w dniu sądu – o co prosiliśmy na początku dzisiejszej Mszy świętej – zostali zaliczeni do grona Jego wybranych i mogli posiąść królestwo niebieskie, tj. królestwo sprawiedliwości, pokoju i radości w Duchu Świętym.

Na dni i wydarzenia, które są przed nami, z serca Wam błogosławię!

† Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Poznań, dnia 1 grudnia 2019 roku.




Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-30 17:21:55
miniaturka

Prymas Polski przewodniczył pierwszym nieszporom adwentowym

Prymas abp Wojciech Polak przewodniczył dziś w katedrze gnieźnieńskiej pierwszym nieszporom adwentowym. Nabożeństwo zainaugurowało przygotowanie archidiecezji gnieźnieńskiej do przyszłorocznej peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.
2019-12-01 11:19:11
miniaturka

Usiądź i posłuchaj: rekolekcje adwentowe w internecie

Adwent to czas duchowych porządków. Czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia jest najlepszym momentem na pogłębienie swojej wiary, zacieśnienie relacji z Bogiem i naładowanie duchowych akumulatorów, można to zrobić również z pomocą internetu.
2019-12-01 11:50:34
miniaturka

Dziś rozpoczyna się pierwszy rok nowego programu duszpasterskiego o Eucharystii

Dziś rozpoczyna się Adwent a wraz z nim – pierwszy rok przyjętego przez Episkopat programu duszpasterskiego. Będzie on realizowany będzie pod hasłem „Wielka tajemnica wiary”.
2019-12-01 13:00:24
miniaturka

Sekretarz Generalny Episkopatu o Adwencie: znajdźmy więcej czasu dla Boga

Adwent to niezwykle ważny okres liturgiczny. Znajdźmy w nim więcej czasu dla Boga przez rekolekcje, Roraty i spowiedź przedświąteczną – podkreślił bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu Polski.
2019-12-01 13:01:47
miniaturka

Toruń: Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii

29 listopada 2019 r. w Toruniu miała miejsce uroczystość z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii. Uroczystość rozpoczęła się Apelem Pamięci pod „Pomnikiem Artylerzysty”.
2019-12-01 17:31:49
miniaturka

Kontemplujmy z uwagą Jezusa w żłóbku - powiedział papież w Greccio

Do kontemplacji Syna Bożego – Dziecięcia złożonego w żłobie zachęcił Ojciec Święty po podpisaniu w Greccio Listu Apostolskiego „Admirabile signum” o znaczeniu i wartości żłóbka. Papież przewodniczył nabożeństwu słowa Bożego, nawiązującego do tajemnicy wcielenia Syna Bożego.