Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-28 13:00
Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Kurs dla księży wyjeżdżających do pracy wśród Polonii

W poniedziałek, 28 czerwca odbył się w formie telekonferencji kurs propedeutyczny dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów. W spotkaniu, pod przewodnictwem bpa Wiesława Lechowicza, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej wzięli udział księża wyjeżdżający do pracy w Wielkiej Brytanii, Francji, Islandii i Niemczech.

W Kursie wzieli udział także zaproszeni goście: ks. prof. Leczek Adamowicz /KUL/, ks. Krzysztof Olejnik, Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego, Rektorzy Polskich Misji Katolickich w Anglii i Walii oraz Francji , p. Tomasz Kania, jeden z założycieli Katolickiego Radia Londyn.

W czasie skróconej formy kursu, podyktowanej obecną sytuacją epidemiologiczną, zostały podjęte min. tematy dotyczące specyfiki duszpasterstwa polskojęzycznego, oczekiwania świeckich wobec duszpasterzy Polonii, a także zostały przedstawione aspekty prawne duszpasterstwa emigrantów i ogólne zasady funkcjonujące w tego rodzaju duszpasterstwie.

Spotkanie było także okazją do wzajemnego zapoznania się, do wymiany doświadczeń, a także do stawiania różnych pytań i dyskusji na temat posługi w  duszpasterstwie polskojęzycznym.

Polski ksiądz wyjeżdżający za granicę dzieli w pewnym sensie los polskich emigrantów. Jego posługa duszpasterska przebiega w dwóch równoległych kierunkach, które się uzupełniają. Pierwszy kierunek to ścisła praca duszpasterska związana z charakterem religijnym, a drugi kierunek to praca polegająca na podtrzymaniu i pogłębianiu tożsamości narodowej. Kościół pozostaje oazą i ostoją nie tylko ducha religijnego, ale również ducha patriotycznego.

Obecnie około 2 tys. duszpasterzy pracuje wśród Polaków poza granicami kraju.

Prelekcje, wygłoszone w czasie Kursu

Bp Wiesław Lechowicz: „Duszpasterska troska Kościoła w Polsce o polskich emigrantów

Ks. prof. Leszek Adamowicz: „Aspekty prawne duszpasterstwa emigrantów”

ks. Krzysztof Olejnik, Przełożonego Generalnego TChr: „Specyfika duszpasterstwa polskojęzycznego”

Świadectwo p. Tomasza Kani: „Oczekiwania polskich emigrantów wobec ich duszpasterzy”

Dyskusja z udziałem rektorów Polskich Misji Katolickich

Kurs propedeutyczny organizowany jest dla księży zarówno diecezjalnych jak i zakonnych, którzy podejmują pracę duszpasterską poza granicami naszego kraju z uwzględnieniem duszpasterstwa polskojęzycznego. Zgodnie z „Wytycznymi Duszpasterstwa Emigracji Polskiej” Konferencji Episkopatu Polski obecność na kursie propedeutycznym jest obowiązkowa dla księży, którzy po raz pierwszy udają się do pracy wśród Polonii.


www.emigracja.episkopat.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2021-06-28 10:21:39
miniaturka

Zawieszenie ognia między Izraelem a Gazą – co warto wiedzieć o tym konflikcie?

Izrael i Hamas – palestyńska grupa bojowników, zgodzili się na zawieszenie broni. Z inicjatywą wyszedł Izrael. Walki rozpoczęły się 10 maja i trwały 11 dni. 21 maja ogłoszono zawieszenie broni, po naciskach płynących ze strony USA i innych państw sojuszniczych.
2021-06-28 10:27:10
miniaturka

Kanada chce być bardziej widoczna na YouTube i TikToku

Kanada wprowadza agresywne przepisy internetowe. Chce zmusić platformy do udostępniania nagrań wideo w taki sposób, by kanadyjscy artyści byli bardziej eksponowani. Postrzegane jest to przez niektórych jako atak na wolność słowa.
2021-06-28 10:47:00
miniaturka

Jak COVID-19 wpłynął na umieralność w Polsce w 2020 roku? GUS publikuje dane

W 2020 roku zmarło 477 335 osób. To wzrost zgonów o prawie 68 tys. względem 2019 roku – wynika ze wstępnych danych dotyczących umieralności w ubiegłym roku opublikowanych w poniedziałek przez Główny Urząd Statystyczny.
2021-06-28 11:01:22
miniaturka

Dobre wieści z Ministerstwa Zdrowia. Ostatniej doby nikt nie zmarł z powodu COVID-19

Badania potwierdziły 52 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, minionej doby nie odnotowano żadnego zgonu z powodu COVID-19 – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.
2021-06-28 11:14:27
miniaturka

Dewastacja żydowskiego cmentarza w Bielsku-Białej. Policja znalazła sprawców

Trzej chłopcy – dwaj dwunastolatkowie i trzynastolatek – zniszczyli nagrobki na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej – wynika z ustaleń tamtejszej policji – poinformował w poniedziałek jej oficer prasowy aspirant sztabowy Roman Szybiak.
2021-06-28 11:32:28
miniaturka

Nowe dane dot. wykorzystania seksualnego: 300 zgłoszeń w diecezjach i 68 w zakonach

W okresie od 1 lipca 2018 r. do 31 grudnia 2020 wpłynęło do diecezji oraz zakonów męskich 368 zgłoszeń dotyczących wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Zgłoszenia dotyczą czynów z lat 1958-2020. 51% zgłoszeń jest nadal w trakcie badania, zaś 39% zarzutów uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione.