Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-28 10:16
JR / nowyswiat24.com.pl

Zawieszenie ognia między Izraelem a Gazą – co warto wiedzieć o tym konflikcie?

Izrael i Hamas – palestyńska grupa bojowników, zgodzili się na zawieszenie broni. Z inicjatywą wyszedł Izrael. Walki rozpoczęły się 10 maja i trwały 11 dni. 21 maja ogłoszono zawieszenie broni, po naciskach płynących ze strony USA i innych państw sojuszniczych.

Autor/źródło: Pixabay.com

Obecnie uwaga międzynarodowa przeniosła się na odbudowę Gazy, w której życie straciła większość z 250 ofiar zawieszonego konfliktu. Obustronne ostrzały osiągnęły największą siłę spośród trzech konfliktów między Izraelem a Hamasem.

Stany Zjednoczone, a także Egipt, Katar oraz kilka krajów europejskich zmobilizowały swoje służby dyplomatyczne do prowadzenia negocjacji między Izraelem a Hamasem, zmierzające do zawieszenia broni. Obecnie społeczność międzynarodowa skupia się na utrzymaniu rozejmu oraz planach odbudowy zniszczonej Gazy.

25 maja Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken w ramach swojej pierwszej oficjalnej wizyty na Bliskim Wschodzie spotkał się w Jerozolimie z izraelskim przywództwem, a w Ramallah na Zachodnim Brzegu z palestyńskimi urzędnikami. Zadeklarował gotowość Stanów Zjednoczonych do podjęcia prac nad rozszerzeniem możliwości ekonomicznych dla Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, by w ten sposób rozwiązać jedną z podstawowych przyczyn agresji w tym regionie. Dzień później Blinken spotkał się w Kairze z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem al-Sisi. To właśnie Egiptowi administracja Bidena przypisuje rolę kluczowego pośrednika w zawieszeniu broni. Dalszy plan wizyty amerykańskiego sekretarza stanu obejmował wizytę w Ammanie, stolicy Jordanii.

Co oznacza zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem?

Nastawienie do warunków zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem było jednak różne. Choć obie strony przystały na niego, Izrael nie widzi w zawieszeniu żadnych warunków i deklaracji poza zaprzestaniem ostrzału po obu stronach konfliktu. Hamas natomiast domaga się zaprzestania – jak to określają – agresywnych działań Izraela na terenie meczetu Al-Aksa w Jerozolimie i dzielnicy Sheikh Jarrah, gdzie odbyła się palestyńska demonstracja przeciwko możliwej eksmisji mieszkańców. Izraelscy urzędnicy zarzucili Hamasowi fałszowanie przyjętych warunków.

Kiedy rozpoczęło się zawieszenie broni?

Zawieszenie broni rozpoczęło się 21 maja o 2 w nocy czasu lokalnego. Historia konfliktu w Gazie pokazuje jednak, że wcześniejsze tego typu zawieszenia broni były bardzo kruche. W 2014 r. zawieszenie zerwano po zaledwie kilku dniach, ponieważ obie strony zarzucały sobie wzajemnie wznowienie ataków rakietowych i nalotów.

To tylko część artykułu. Z całością zapoznasz się na portalu nowyswiat24.com.pl.


źródło: www.nowyswiat24.com.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-28 09:35:19
miniaturka

Abp Gądecki: Nie istnieje coś takiego jak prawo do aborcji. Każdy ma prawo do życia!

Rezolucja Parlamentu Europejskiego przyjmująca proaborcyjny raport Chorwata Matića jest pozbawiona mocy prawnej i przekracza wszelkie granice etyczne – uważa abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP w sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu przypomniał, że każdy człowiek ma prawo do życia.
2021-06-28 09:53:49
miniaturka

Wielka Brytania: Polacy wezmą udział w testach szczepionki przeciwko wariantowi Beta

Brytyjsko-szwedzka firma AstraZeneca oraz uniwersytet w Oksfordzie testują szczepionkę przeciwko wariantowi Beta koronawirusa, który po raz pierwszy wykryto w Republice Południowej Afryki. W testach będą uczestniczyli m.in. Polacy.
2021-06-28 10:05:07
miniaturka

Szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci. Czy są bezpieczne?

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że szczepionki dla dzieci są bezpieczne; w przypadku Delty 22 proc. najmłodszych ma objawy, a to znaczy, że również i ich trzeba chronić – mówi szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.
2021-06-28 10:27:10
miniaturka

Kanada chce być bardziej widoczna na YouTube i TikToku

Kanada wprowadza agresywne przepisy internetowe. Chce zmusić platformy do udostępniania nagrań wideo w taki sposób, by kanadyjscy artyści byli bardziej eksponowani. Postrzegane jest to przez niektórych jako atak na wolność słowa.
2021-06-28 10:47:00
miniaturka

Jak COVID-19 wpłynął na umieralność w Polsce w 2020 roku? GUS publikuje dane

W 2020 roku zmarło 477 335 osób. To wzrost zgonów o prawie 68 tys. względem 2019 roku – wynika ze wstępnych danych dotyczących umieralności w ubiegłym roku opublikowanych w poniedziałek przez Główny Urząd Statystyczny.
2021-06-28 10:55:50
miniaturka

Kurs dla księży wyjeżdżających do pracy wśród Polonii

W poniedziałek, 28 czerwca odbył się w formie telekonferencji kurs propedeutyczny dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów. W spotkaniu, pod przewodnictwem bpa Wiesława Lechowicza, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej wzięli udział księża wyjeżdżający do pracy w Wielkiej Brytanii, Francji, Islandii i Niemczech.