Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-08-16 17:48
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Ks. Biskup Łukasz Buzun pobłogosławił zwierzęta

Mikstat: Od ponad trzystu lat 16 sierpnia odbywa się rzadko spotykany obrzęd błogosławieństwa zwierząt. W tym roku przewodniczył mu ks. biskup Łukasz Buzun.

Błogosławieństwo zwierząt w Mikstacie
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

16 sierpnia, wspominamy narodziny dla nieba św. Rocha. W tym dniu odbywa się w Mikstacie ( diecezja kaliska)  niezwykłe uroczystości odpustowe   połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Dlaczego w Mikstacie w tym dniu błogosławi się zwierzęta? Święty Roch jest m.in. opiekunem zwierząt domowy.  Ponadto Mikstaccy parafianie wierzą, że to właśnie za przyczyną św. Rocha ich przodkowie oraz ich zwierzęta zostali uratowani przed śmiercią w czasach, gdy ziemie te były nawiedzane przez epidemie cholery. W duchu wdzięczności  pobudowali na Wzgórzu za miastem  drewniany kościół ku Jego czci. Tu co roku przed bramę prowadzącą do sanktuarium przyprowadzają, przynoszą , a czasami i przywożą swoje zwierzęta, by ks. Biskup je pobłogosławił, a św. Roch opiekował się nimi. Właściciele zwierząt przywożą, przyprowadzają, a czasami przynoszą je, by kiedyś kapłan, a w ostatnich latach Biskup je pobłogosławił.

Tak jak co roku, także podczas tegorocznych uroczystości odpustowych odbył się obrzęd błogosławieństwa zwierząt, któremu przewodniczył ks. biskup Łukasz Buzun. Podczas obrzędu błogosławieństwa ks. biskupowi posługiwali dwaj chłopcy w strojach św. Rocha, jeden z nich ma na imię Roch. Również podczas obrzędu błogosławieństwa zwierząt zauważyć można było chłopca przebranego w strój św. Rocha. Przyprowadził do pobłogosławienia swego psa.

Obrzęd błogosławieństwa poprzedziła modlitwa ks. biskupa. Tradycyjnie już na obrzęd błogosławieństwa przybyli nie tylko mieszkańcy mikstackiej parafii, ale pielgrzymi i turyści kulturowi z  najodleglejszych zakątków kraju.

Niezwykła była ta „procesja”  zwierząt i ich właścicieli przed brama prowadzącą do  Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha.

Były konie, kucyki, krowy, cielątka wiezione na przyczepie, świnki morskie, chomiki, małe i duże króliki, szynszyle, gołębie, gęsi, malutkie kurczaczki. Były psy i koty, różnych ras i wielkości. Na specjalnych przyczepach przywieziono cielątka.   Klatki, w których niesione bądź wiezione były zwierzątka były pięknie przyozdobione.

Obrzęd błogosławieństwa zwierząt zakończyło wypuszczenie prze ks. Biskupa Łukasza Buzuna i ks. kustosza Krzysztofa Ordziniaka gołębie, które są  symbolem  pokój, ale także Ducha Świętego.  Obecny rok duszpasterski przeżywamy pod hasłem „ Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” , więc wznoszące się nad głowami licznie zgromadzonych parafian i pielgrzymów gołębie miały  wymiar szczególnie symboliczny.

Bardzo wiele osób przybyło w czwartkowy poranek, by polecić opiece św. Rocha swoje zwierzątka.  Dodajmy, że w grudniu 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt  w Mikstacie zostały one na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Piękne i mające głęboką wymowę religijną są mikstackie uroczystości odpustowe z nierozłącznie z nimi związanym błogosławieństwem zwierząt. Za rok, znów 16 sierpnia o godz. 9:00 odbędzie się w Mikstacie obrzęd błogosławieństwa zwierząt…
Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Mikstat, odpust, św. Roch, błogosławieństwo zwierząt, ks. bp Łukasz Buzun