Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-16 18:07
S. Zielińska / KAI

Bp Balcerek: Domowy Kościół jest darem dla naszej Ojczyzny

Domowy Kościół jest darem Ducha Świętego dla naszej Ojczyzny i także dla wielu poza nią – mówi bp Grzegorz Balcerek. Poznański biskup pomocniczy uczestniczył w Dniu Wspólnoty Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC0

W sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej w Pniewach k. Poznania zgromadziły się rodziny archidiecezji poznańskiej, a także goście z Warszawy, Rzeszowa i Gdańska. Przyjechały również rodziny, które pragną stworzyć wspólnotę Domowego Kościoła w Irlandii.  

Bp Balcerek dziękował uczestnikom spotkania za to, że we wspólnotach Ruchu Światło-Życie „krok po kroku uczą się i pomagają odkrywać to fundamentalne powołanie męża i żony, ojca i matki, syna i córki do tworzenia wyjątkowych więzi, które opisujemy jako Domowy Kościół”.

„Jak dobrze, że modlicie się o dary Ducha Świętego. Niech Wasze małżeństwa, wasze rodziny i wasze parafie dzięki tej modlitwie i apostolskiemu zaangażowaniu będą żywym Kościołem” – mówił bp Balcerek.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej z troską zauważył, że w świecie nazywanym ponowoczesnym odrzuca się prawdę i wartości, a hołduje się „chwilowym nastrojom i ulotnym oraz szybko zmieniającym się poglądom na świat”.

„W takim świecie nie ma już dobra i zła, grzechu i łaski Bożej, jest tylko różnorodność i inność, która sama w sobie ma być wartością symbolizowaną przez tęczową flagę. O ile jednak piękno tęczy jest niezaprzeczalne, bo jest Bożym stworzeniem, o tyle odniesienie tego symbolu dla akceptacji i promowania rożnych ludzkich postaw i idei, bez rozróżniania dobra i zła, jest niebezpieczne” – podkreślił bp Balcerek.

Poznański biskup pomocniczy zachęcał uczestników spotkania, by tworzyli wspólnotę Ducha i byli świadkami Bożej prawdy we współczesnym świecie. „Pierwszym i szczególnym miejscem, gdzie człowiek doświadcza obecności Boga i gdzie przekazywana jest wiara ‒ jest rodzina” – zauważył bp Balcerek.

Uczestnicy Dnia Wspólnoty dziękowali Bogu za rodziny i za dar rodzicielstwa. „Kochający rodzice są wielkim darem dla swoich dzieci. To dzięki ich miłości i trosce młody człowiek poznaje świat i swoje w nim miejsce” – mówił bp Balcerek.

Domowy Kościół to gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, założonego przez ks. Franciszka Blachnickiego, kandydata na ołtarze. Ruch pomaga małżonkom czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa, uczy nim żyć i celebrować go przez całe życie.

ms / Pniewy

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-16 15:20:30
miniaturka

Częstochowa: 25 lat ślubów zakonnych Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia

„W misji miłosierdzia siostry są przedłużeniem słów i czynów Jezusa” – mówił w homilii bp senior Antoni Długosz podczas Mszy św. z okazji 25-lecia ślubów zakonnych s. Leticji Lechoszest i s. Katarzyny Lenart.
2018-08-16 15:49:11
miniaturka

Andrea Bocelli zaśpiewa na Światowym Spotkaniu Rodzin

„Dla mnie to nie tylko zaszczyt, ale i zobowiązanie, bo chciałbym w swym występie zawrzeć prawdziwe przesłanie o rodzinie” – mówi światowej sławy tenor, który zaśpiewa dla Papieża na Światowym Spotkaniu Rodzin w Dublinie.
2018-08-16 17:11:51
miniaturka

Ks. Biskup Łukasz Buzun pobłogosławił zwierzęta

Mikstat: Od ponad trzystu lat 16 sierpnia odbywa się rzadko spotykany obrzęd błogosławieństwa zwierząt. W tym roku przewodniczył mu ks. biskup Łukasz Buzun.
2018-08-16 18:29:59
miniaturka

Strefa Wolontariatu podczas IX PGE Biegu Siedleckiego Jacka

W ostatnią niedzielę wakacji, 26 sierpnia, podczas trwania Biegu Siedleckiego Jacka, Caritas Diecezji Siedleckiej Centrum Wolontariatu, przy współpracy z Fundacją DKMS, będzie prowadzić Dzień Dawcy.
2018-08-16 22:18:53
miniaturka

W poszukiwaniu drogi - VIII Tydzień Wychowania w Polsce

W dniach od 9 do 15 września 2018 roku będziemy przeżywać VIII Tydzień Wychowania w Polsce.
2018-08-17 08:15:12
miniaturka

Narodowa Pielgrzymka Francuzów do Lourdes

Zakończyła się Narodowa Pielgrzymka Francuzów do sanktuarium maryjnego w Lourdes. Wzięło w niej udział około 10 tys. pielgrzymów, wśród których było około 800 chorych i niepełnosprawnych z całej Francji.