Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-22 10:27
PS

Kościół – wspólnota dla osób skrzywdzonych

Skrzywdzony przez duchownego Jakub Pankowiak, którego historię przedstawia film "Zabawa w chowanego", Anna Sosnowska z portalu Aleteia.pl, Marta Titaniec z Fundacji Świętego Józefa i ks. Piotr Studnicki z Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży byli gośćmi ostatniego programu "Między Ziemią a Niebem".

Program "Między Ziemią a Niebem" TVP

"Mamy obowiązek uważnie słuchać tego stłumionego, milczącego krzyku dzieci" - te słowa papieża Franciszka przypomniała w programie "Między Ziemią a Niebem" (21.06.2020) redaktor Paulina Guzik, dodając, że to wezwanie "jako dziennikarze katoliccy bierzemy sobie głęboko do serca".

O tym, jaką raną jest wykorzystanie seksualne przez duchownego mówił Jakub Pankowiak, którego historię przedstawia film "Zabawa w chowanego". Podkreślił, że to dramatyczne doświadczenie odbiera poczucie bezpieczeństwa i możliwość zaufania drugiej osobie, ma wpływ na postrzeganie wiary i Kościoła. Jak zaznaczył, tym, co mu pomogło było publiczne mówienie o swojej krzywdzie, a także skonfrontowanie się ze sprawcą w prokuraturze. Zapytany o reakcję Kościoła po filmie, zaznaczył, że otrzymał też wiele wyrazów wsparcia, a jako pierwszy zadzwonił do niego abp Wojciech Polak. Opowiedział też o spotkaniu z Fundacją Świętego Józefa. – Okazuje się, że w Kościele są ludzie, którzy potrafią mnie zrozumieć, mówią tym samym głosem co ja i wychodzą do pokrzywdzonych z otwartymi rękami – podkreślił Pankowiak. Sam chciałby zaangażować się w spotkania z ludźmi w parafiach i opowiadać o tym, co go spotkało, bo – jak zauważa – większa świadomość może przełożyć się na ich działanie przeciw złu, jakim jest pedofilia.

Ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, wyjaśnił, dlaczego po obejrzeniu filmu "Zabawa w chowanego" należało podjąć tak radykalne środki i złożyć zawiadomienie do Watykanu na bp. Janiaka. - Chcę podkreślić, że samo zgłoszenie nie rozstrzyga, czy biskup jest winny czy jest niewinny. Właśnie Stolica Apostolska jest kompetentną władzą, żeby tą sprawę wyjaśnić – zaznaczył.

Od stycznia tego roku działa Fundacja Świętego Józefa, o jej pierwszych działaniach opowiedziała Marta Titaniec. – Jesteśmy po rozmowach z 35 koordynatorami diecezjalnymi (z 44 - przyp. red.), analizujemy potrzeby, w myśl zasady: "zobacz – oceń – działaj" – wyjaśniła Titaniec.  Fundacja wsparła już działania Centrum Ochrony Dziecka i inicjatywę "Zranieni w Kościele", a także 6 projektów diecezjalnych, które mają na celu profesjonalizację kadr pracujących z osobami pokrzywdzonymi. Udzieliła też wsparcia indywidualnego dla kilku osób, m.in. poprzez opłacanie terapii.

O tym, czego oczekują w obecnej sytuacji od całego Kościoła instytucjonalnego świeccy, mówiła z kolei Anna Sosnowska, redaktor naczelna portalu Aleteia.pl. Jej zdaniem brakuje wyraźnego zrozumienia dramatu osób pokrzywdzonych, ludzkiej empatii ze strony pasterzy. W kontekście ostatnich wydarzeń podkreśliła te potrzebę udzielenia ze strony biskupów poparcia dla Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp. Wojciecha Polaka i Fundacji Świętego Józefa. – Ten głos wsparcia, głośny głos wsparcia ze strony różnych księży biskupów teraz jest szalenie ważny, szalenie potrzebny . A brak tego głosu, czyli milczenie, którego w tej chwili doświadczamy – powiem to mocno, ale tak myślę wszyscy czujemy –jest po prostu zgorszeniem, rosnącym zgorszeniem wśród osób świeckich.

W programie mowa też była o Modlitwie za Zranionych, która wieczorem w niedzielę 21 czerwca odbyła się w Krakowie w Sanktuarium św. Jana Pawła II  z udziałem m.in. ks. Artura Chłopka, duszpasterza pokrzywdzonych z archidiecezji krakowskiej oraz o. Adama Żaka i Ewa Kusz z Centrum Ochrony Dziecka. - Jest to inicjatywa oddolna. Przed rokiem wspólnota świeckich po raz pierwszy zorganizowała taką Mszę św. i modlitwę, zaprosiła także duszpasterzy. I okazało się to bardzo potrzebne dla pokrzywdzonych, ale także dla ludzi, którzy chcą im towarzyszyć – powiedział ks. Studnicki, który został poproszony o wygłoszenie homilii podczas Mszy św. w intencji zranionych.

– Marzy mi się coraz bardziej Kościół spotkania, słuchania i towarzyszenia – mówiła Marta Titaniec. Zaś Anna Sosnowska przedstawiła, co zrobić we wspólnotach, żeby przyjąć osoby skrzywdzone. – Mamy kilka lekcji do odrobienia. Na pewno pierwszą lekcją jest empatia. Każdy z nas powinien sobie uświadomić, że mówimy tutaj o złamanych życiach. Druga lekcja to uświadomienie sobie tego, że potencjalnie ofiarą molestowania seksualnego może być każdy, ofiarą potencjalnie mogą być nasze dzieci. Jak sobie to uświadomimy, to może zacznie do nas docierać, że to nieprawda, że nas to nie dotyczy. Trzecia rzecz, jeśli my, świeccy, widzimy w Kościele jakąkolwiek formę przemocy – protestujmy, sprzeciwiajmy się temu – wezwała Sosnowska.


>> NAGRANIE programu "Między Ziemią a Niebem" (21.06.2020) 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-22 09:36:07
miniaturka

Chrześcijanie w Mosulu znów pełni nadziei

Arcybiskup Mosulu wraz z muzułmańskimi przywódcami i dygnitarzami plemiennymi odwiedził stare miasto. Sześć lat po tym, jak Państwo Islamskie narzuciło tam swoje rządy, chrześcijanie są pełni nadziei na jego odrodzenie.
2020-06-22 09:47:17
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Osąd czy samosąd?

Tyle o sobie wiemy na ile nas sprawdzono. Dlatego ostrożność w sądach jest ważna. Zamiast osądzać innych, lepiej szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie czy w podobnych okolicznościach nie postąpilibyśmy tak samo. Komentarz do Ewangelii, Mt 7, 1-5.
2020-06-22 10:29:50
miniaturka

Modlimy się o dialog w sprawie kontroli broni jądrowej

We wspólnym oświadczeniu amerykańscy i europejscy biskupi wzywają do modlitwy o pokojowy dialog przed zaplanowanym na dziś, 22 czerwca, spotkaniem USA-Rosja w sprawie kontroli broni jądrowej.
2020-06-22 10:33:19
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Trudności? Nie bój się ich!

Jezus przypomina dziś, że 'życie na skróty' i łatwe życiowe wybory zbyt często stają się pułapką na człowieka. ale my często boimy się trudności. Bo nie mamy wiary? Wiary, której potrzeba, aby drogę znaleźć i nią wiernie podążać. Komentarz do Ewangelii, Mt 7, 6. 12-14.
2020-06-22 11:05:44
miniaturka

Domy opieki w czasach epidemii potrzebują wsparcia

W czasach koronawirusa szczególnie wrażliwymi miejscami stały się domy opieki dla osób starszych i niepełnosprawnych. Włoskie media donosiły o wielu tragediach, które się w nich dokonały, ponieważ pomoc przyszła za późno lub była niewystarczająca.
2020-06-22 11:40:08
miniaturka

Abp Gądecki złożył życzenia abp. Głódziowi z okazji 50-lecia święceń kapłańskich

Życzę Księdzu Arcybiskupowi, aby – tak jak przed ponad 50 laty słyszał Ekscelencja jasno i wyraźnie Chrystusowe słowa „Pójdź za mną”, które nadały kierunek jego dalszemu życiu – słyszał je Ksiądz Arcybiskup dalej, idąc za Chrystusem, tam dokąd poprowadzą jego kroki – napisał przewodniczący KEP w liście do abp. Sławoja Leszka Głódzia z okazji jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich.