Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-06-22 09:59
AC / Łukasz Sośniak SJ /vaticannews.va

Chrześcijanie w Mosulu znów pełni nadziei

Arcybiskup Mosulu wraz z muzułmańskimi przywódcami i dygnitarzami plemiennymi odwiedził stare miasto. Sześć lat po tym, jak Państwo Islamskie narzuciło tam swoje rządy, chrześcijanie są pełni nadziei na jego odrodzenie.

Autor/źródło: Janusz Migura, licencja: CC BY

Celem wizyty były między innymi dwie kluczowe świątynie Mosulu – meczet i kościół, które mają zostać odbudowane jako symbol pojednania i powrotu do normalności. „Zachęcam wszystkich, którzy uciekli, aby wracali. Przed nami dużo pracy. Trzeba odbudować infrastrukturę, szpitale, zlikwidować korupcję i stworzyć miejsca pracy” - powiedział abp Najib Michael Moussa.

Miejscowych chrześcijan wizyta arcybiskupa napełniła nadzieją na przyszłość. „To mocne przesłanie dla wszystkich wierzących, ta odbudowa pokazuje, że nie oddaliśmy miasta i zamierzamy tutaj żyć” - powiedział ks. Thabit Mekko, lider wspólnoty chrześcijańskiej w Karemlaszu.

Wizyta hierarchy w części Mosulu, gdzie znajdują się najważniejsze zabytkowe budynki i miejsca kultu, została zorganizowana tak, aby zbiegła się w czasie z rocznicą upadku miasta na rzecz dżihadystów w 2014 r. Ich rządy na tych terenach skończyły się w 2017 r., jednak zanim odeszli zniszczyli kilka najcenniejszych pod względem religijnym i architektonicznym budynków.

Odbudowanie kluczowych miejsc kultu to jednak nie wszystko. „Najtrudniej będzie odbudować zaufanie. Wielu chrześcijan czuje się zdradzonych przez niektórych muzułmanów, którzy współpracowali z dżihadystami w wypędzeniach i przemocy. To otwarta rana na poziomie psychologicznym” - mówi jeden z lokalnych kapłanów.

Nie wolno także zapominać o pandemii koronawirusa, z którą także walczy Irak. W Mosulu obowiązuje godzina policyjna, ale ludzie mogą poruszać się po mieście. W prowincji Niniwy udało się ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa poprzez zamknięcie granic z innymi prowincjami i Kurdystanem oraz wprowadzenie kwarantanny dla osób przybywających z zewnątrz.

źródło: vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: biskupi, chrzecijaństwo, Mosul, Irak, ubóstwo, nadzieja, islam, chrześcijanie, solidarność