Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-03 20:46
ks. Jarek Kamieński SAC

Korea Południowa: Poświęcenie kaplicy publicznej Bożego Miłosierdzia

Dnia 21.10.2017 r. w Delegaturze Jezusa Miłosiernego w Republice Korei Południowej miała miejsce uroczystość poświęcenia kaplicy Bożego Miłosierdzia.

Autor/źródło: www.sac.org.pl

Po kilku miesiącach planów i przygotowań do nowej zabudowy kaplicy publicznej, dzięki współpracy z polskimi góralami z Nowego Targu i okolic, powstała – pachnąca sosną, lipą i cedrem – drewniana zabudowa naszej kaplicy Bożego Miłosierdzia. W centrum prezbiterium został umieszczony słynący od wielu lat łaskami obraz Jezusa Miłosiernego. Swoje szczególne miejsce znalazło tabernakulum, które – wraz z relikwiami świętych: św. Wincentego Pallottiego, św. Jana Pawła II, św. s. Faustyny Kowalskiej, św. matki Teresy z Kalkuty i bł. Michała Sopoćki – tworzy nową, mniejszą kapliczkę odgraniczającą miejsce do osobistej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. Całość, wraz z bogato rzeźbionym ołtarzem, amboną i miejscem przewodniczenia, stanowi piękną kompozycję, która jest czymś wyjątkowym nie tylko w diecezji, ale i na całym półwyspie. 

Cieszymy się, tym bardziej, że nasze zaproszenie przyjął i z radością przybył – na uroczystość poświęcenia kaplicy i nowej płyty ołtarzowej – sam ordynariusz diecezji ChunChon ksiądz biskup Lucas Kim Woon-hoe, który nie mógł ukryć wzruszenia po wejściu do „tatrzańskiej kaplicy”. Uroczystości nadał rangę udział przedstawicieli Zarządu Prowincjalnego: ks. wiceprowincjała Adama Kamizeli SAC oraz bardzo zaangażowanego w koordynację realizacji projektu ks. administratora Piotra Jankowskiego SAC.

Ordynariusz w słowie skierowanym do ponad dwustu wiernych i dziesięciu kapłanów (6 pallotynów, dziekana dekanatu, na terenie którego znajduje się nasza kaplica oraz „sąsiada” redemptorysty), dziękował w 100. rocznicę objawień Matki Bożej Fatimskiej, za obecność pallotynów w tym miejscu, za ich wkład w diecezję ChunChon – szczególnie podczas Roku Miłosierdzia Bożego. Przypomniał, że nasz założyciel Wincenty Pallotti, powołał nas szczególnie do apostolstwa, do formacji w duchu stawania się apostołami, a w tym miejscu, gdzie od wielu lat pielgrzymi przybywają, by modlić się przed obrazem Jezusa Miłosiernego, mamy wszyscy stawać się apostołami miłosierdzia. Nieprzypadkowo wybrał to miejsce, jako jeden z kościołów stacyjnych z bramą miłosierdzia, a naszych trzech współbraci uczynił diecezjalnymi misjonarzami miłosierdzia. Teraz, po zakończonym Roku Miłosierdzia – dzielił się Ordynariusz – słyszał od wiernych, że było to jedno z dwóch miejsc, gdzie wierni pielgrzymi otrzymywali szczególne łaski.

Ksiądz wiceprowincjał Adam Kamizela SAC w słowach dziękczynienia po pierwsze podkreślił 22-letnią, niezastąpioną w tym miejscu, pracę ks. Pawła Zawadzkiego SAC, która doprowadziła do pierwszej konsekracji w 2010 r. i przyczyniła się do ustanowienia publicznej kaplicy Bożego Miłosierdzia, ze stałą codzienną mszą św. o godz. 14.00 (dop. autora). Dziękując wszystkim, którzy w różny sposób przyczynili się do przygotowania uroczystości: modlitewnie, materialnie, pomagając w organizacji autobusów, posiłku, kwiatów, śpiewu i liturgii, podkreślił niesamowite zaangażowanie w realizację „projektu serca” ks. rektora Zbigniewa Wasińskiego SAC i współbraci obecnie pracujących w Yangdeogwonie: ks. Franciszka Ahn Dong Ok SAC i ks. Józefa Kim Ji Hak SAC. Swoje podziękowanie Ksiądz Wiceprowincjał zakończył wyrażając nadzieję, że miejsce to będzie umiłowane przez kapłanów, zakonników, wiernych różnych diecezji, a szczególnie przez pallotynów, którzy tu posługują i będą posługiwać wiernym.

Przy pięknej pogodzie, przed mozaiką Jezusa Miłosiernego, Ordynariusz wraz z kolegium kapłanów udzielił błogosławieństwa. Wszyscy napełnieni łaską i miłosierdziem, które tego dnia w szczególny sposób wylewało się na nasze serca, powróciliśmy do domów. Nie kryjemy nadziei, którą rozpaliła w naszych sercach radość i zachwyt Księdza Biskupa, że miejsce to stanie się już niedługo diecezjalnym, a może i pierwszym narodowym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na półwyspie koreańskim.

Apostolstwo miłosierdzia to podnoszenie przez Samarytanina – podkreślił Ksiądz Biskup. Stawajmy się Samarytaninami wpierw dla naszych współbraci, tak, by ludzie patrząc na nas, chcieli nas naśladować, nawet bez słuchania.

Niech słowa Księdza Biskupa stają się nieustannym wyzwaniem dla realizacji naszego charyzmatu, nie tylko tu w Republice Korei Południowej.

ks. Jarek Kamieński SAC

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-03 16:56:25
miniaturka

Ząbkowice Śląskie: Złoty Jubileusz poświęcenia kościoła parafialnego

W dniu 28 października 2017 roku, w święto apostołów Szymona i Judy Tadeusza, swoje święto obchodził proboszcz naszej ząbkowickiej wspólnoty, ks. Tadeusz Beściak SAC.
2017-11-03 17:51:34
miniaturka

Papież na Mszy za zmarłych hierarchów: Chrystus nadzieją

Zmartwychwstałego Chrystusa jako źródło nadziei wskazał Papież, przewodnicząc w Bazylice Watykańskiej Mszy za zmarłych w ostatnim roku 14 kardynałów i 137 biskupów.
2017-11-03 18:14:42
miniaturka

Jasna Góra: już jutro „męskie oblężenie” Sanktuarium

Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Mężczyzn już jutro, 4 listopada odbędzie się na Jasnej Górze.
2017-11-04 07:22:11
miniaturka

Papieska intencja na listopad 2017 r.: za chrześcijan w Azji

W listopadzie mamy prosić, „aby chrześcijanie w Azji, dając świadectwo Ewangelii swoimi słowami i czynami, przyczyniali się do dialogu, pokoju i wzajemnego zrozumienia, zwłaszcza z wyznawcami innych religii”.
2017-11-04 07:39:56
miniaturka

Kard. Sarah: śpiew gregoriański drogą do chrześcijańskiej ekstazy

To najwspanialszy i najczystszy skarb z tekstów liturgii katolickiej, w których odzwierciedla się odwieczne piękno Boga i głoszone są prawdy Boże – napisał o chorale gregoriańskim kard. Robert Sarah.
2017-11-04 08:07:46
miniaturka

We Francji chce się wyciszyć głos ludzi wierzących

Episkopat Francji przestrzega przed wykluczaniem chrześcijan z debaty publicznej. Może to mieć niebezpieczne konsekwencje – uważa abp Georges Pontier, przewodniczący Episkopatu.