Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-03 18:13
ek / KAI

Jasna Góra: już jutro „męskie oblężenie” Sanktuarium

Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Mężczyzn już jutro, 4 listopada odbędzie się na Jasnej Górze.

Autor/źródło: Pixabay, StockSnap, licencja: CC0

Spotkanie ma być odpowiedzią na atak współczesnej kultury na wzorce męskości i wyrazem pragnienia upowszechnienia pracy duszpasterskiej wzmacniającej mężczyzn w ich rolach i zadaniach. Pielgrzymce towarzyszyć będzie hasło: „Oblężenie Jasnej Góry”.

- Jako polscy mężczyźni chcemy być ostoją dla naszych rodzin i Kościoła, znakiem nowej jakości męstwa w społeczeństwie. Do tego potrzebujemy wzmocnienia, dlatego właśnie pielgrzymujemy do Tronu Królowej - tłumaczy Andrzej Lewek, ze Stowarzyszenia Mężczyźni Świętego Józefa.

Organizatorzy, liderzy różnych organizacji męskich w Polsce podkreślają, że Jasna Góra to miejsce bardzo ważne, symboliczne dla Polaków a w bieżącym roku, roku Jubileuszu Koronacji Cudownego Obrazu pielgrzymowanie nabrało nowego wymiaru. - W nurt pielgrzymkowy wpisują się też polscy mężczyźni, którzy także zapragnęli mieć swoje spotkanie – twierdzi Andrzej Lewek.

Jak zauważają dalej organizatorzy spotkanie pod hasłem „Męskie Oblężenie” prowokuje tytułem, bo „oblężenie kojarzy się jednoznacznie z tym z 1655 roku, które również było męskie”. Tym razem jednak nie chodzi o walkę, przemoc, zniszczenie. Wręcz przeciwnie: mężczyźni przychodzą do Królowej, by zawierzyć Jej swoje rodziny, miejsca pracy, przestrzenie odpowiedzialności.

Organizatorzy przywołują przykłady wielu wielkich i świętych Polaków, którzy pokazali wartość powierzania się Matce Boże, takich jak św. Jan Paweł II, Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, o. Maksymiliana Kolbe czy ks. Jerzego Popiełuszkę. "Mężczyzna rozwija w pełni swoją męskość wtedy, gdy aktywnie podejmuje swoje męskie role, wchodzi w swoje powołanie. Musimy nastroić ucho, nastawić się na rozeznawanie, nauczyć się głosu Pana, który mówi” - wyjaśnia Lewek.

W programie znajdują się trzy konferencje o męskości i ojcostwie, które wygłoszą: Jacek Pulikowski - specjalista w pokonywaniu kryzysów małżeńskich, budowaniu relacji rodzinnych czy postawy rodzicielskiej, Mieczysław Guzewicz mąż - doktor habilitowany teologii biblijnej i pastoralnej, konsultor Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, doradca w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Stanisław Sławiński - pedagog, doktor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Badań Edukacyjnych.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 w Sali o. Kordeckiego „męskim uwielbieniem”. Potem odbywać się będą wykłady. Na godz. 14.40 zaplanowano Mszę Świętą w Bazylice pod przewodnictwem abp. Zbigniewa Stankiewicza z Łotwy.

it / Jasna Góra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-03 16:54:27
miniaturka

Częstochowa: Pallotyńskie Czuwanie Młodych 2017

Pallotyńskie Czuwanie Młodych odbyło się w dniach 28-29 października 2017 r. w Częstochowie.
2017-11-03 16:56:25
miniaturka

Ząbkowice Śląskie: Złoty Jubileusz poświęcenia kościoła parafialnego

W dniu 28 października 2017 roku, w święto apostołów Szymona i Judy Tadeusza, swoje święto obchodził proboszcz naszej ząbkowickiej wspólnoty, ks. Tadeusz Beściak SAC.
2017-11-03 17:51:34
miniaturka

Papież na Mszy za zmarłych hierarchów: Chrystus nadzieją

Zmartwychwstałego Chrystusa jako źródło nadziei wskazał Papież, przewodnicząc w Bazylice Watykańskiej Mszy za zmarłych w ostatnim roku 14 kardynałów i 137 biskupów.
2017-11-03 20:51:06
miniaturka

Korea Południowa: Poświęcenie kaplicy publicznej Bożego Miłosierdzia

Dnia 21.10.2017 r. w Delegaturze Jezusa Miłosiernego w Republice Korei Południowej miała miejsce uroczystość poświęcenia kaplicy Bożego Miłosierdzia.
2017-11-04 07:22:11
miniaturka

Papieska intencja na listopad 2017 r.: za chrześcijan w Azji

W listopadzie mamy prosić, „aby chrześcijanie w Azji, dając świadectwo Ewangelii swoimi słowami i czynami, przyczyniali się do dialogu, pokoju i wzajemnego zrozumienia, zwłaszcza z wyznawcami innych religii”.
2017-11-04 07:39:56
miniaturka

Kard. Sarah: śpiew gregoriański drogą do chrześcijańskiej ekstazy

To najwspanialszy i najczystszy skarb z tekstów liturgii katolickiej, w których odzwierciedla się odwieczne piękno Boga i głoszone są prawdy Boże – napisał o chorale gregoriańskim kard. Robert Sarah.