Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-31 11:12
Biuro ds. Duszpasterstwa Emigracji

Konkursu dla dzieci poloninych "Portret św. Jana Pawła II"

Dla uczczenia pamięci papieża Polaka w 100. rocznicę jego urodzin Zakład Dydaktyki Polonijnej Polskiego Uniwersytetu na Obczyżnie zorganizował konkurs dla dzieci poloninych na Portret św. Jana Pawła II. Konkurs skierowany jest do dzieci polskich szkół sobotnich i wszystkich zainteresowanych aby z nauczycielami lub w domu z rodzicami odzierciedlili postać Papieża Jana Pawła II

Serdecznie zachęcamy dzieci do wzięcia udziału w konkursie na portret Jana Pawła II!

Wykonaj, przy użyciu dowolnej techniki, portret polskiego papieża! 

Wykonaną przez siebie pracę prześlij na adres e-mail:  portretjp2.konkurs@gmail.com  do dnia 30 listopada 2020. 

15 grudnia 2020 nastąpi ogłoszenie wyników konkursu. 

Do wygrania atrakcyjne nagrody!

Szczegółowe informacje na temat Konkurs "Portret św. Jana Pawła II"


POLSKI UNIWERSYTET NA OBCZYŹNIE:

HISTORIA, TERAŹNIEJSZOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ

Prof. dr hab. Halina Taborska

HISTORIA

Jest grudzień 1939, dobiega końca pierwszy wojenny rok, powstaje pierwszy polski uniwersytet poza granicami podbitego kraju. Rozpoczyna się 75 lat historii najmniejszej polskiej placówki szkolnictwa wyższego, której losy są dramatycznie i nierozłącznie związane z losami Polski. W nocy z 17 na 18 września 1939 r. Rząd Drugiej Rzeczypospolitej opuszcza kraj. Uchodzi też z Polski paruset pracowników naukowych polskich uniwersytetów. Około 80 profesorów i docentów oraz 60 asystentów połączy niebawem swoje losy z polskim uniwersytetem poza krajem. Toczy się pospieszny i trudny proces formowania rządu na uchodźstwie – następca internowanego w Rumunii prezydenta Ignacego Mościckiego, Władysław Raczkiewicz, powierza utworzenie rządu generałowi Władysławowi Sikorskiemu.

Nowy rząd, zaprzysiężony w alianckim Paryżu w dniu 1 października 1939 ma wśród swych zadań programowych powoływanie oraz kontrolowanie instytucji użyteczności publicznej, wspomagających żołnierzy i ludność cywilną, w tym także – w zakresie edukacji. Natomiast zadaniem polskich akademików jest jak najszybsze utworzenie szkoły wyższej, aby umożliwić kontynuację lub rozpoczęcie studiów tym, którym uniemożliwił to wybuch wojny i klęska wrześniowa. 

Profesorom – założycielom przyświeca też inny cel, a raczej misja: aby żadna przemoc, żadna wroga działalność, nie zniszczyła wolnej polskiej nauki i nie przerwała z mozołem odbudowanego po rozbiorach i pierwszej wojnie światowej niezależnego, polskiego szkolnictwa wyższego. Działania zmierzające ku uformowaniu uczelni podjęte zostały już pod koniec września; ich głównym inicjatorem jest przebywający wówczas w Szwajcarii znakomity polski historyk, prof. Oskar Halecki, pierwszy rektor Polskiego Uniwersytetu za Granicą, w latach późniejszych wieloletni prorektor PUNO. W listopadzie, w Bibliotece Polskiej w Paryżu, zawiązuje się Komitet Organizacyjny Uczelni, wyłoniony spośród profesorów i docentów, którzy dotarli do Francji z wielu uniwersytetów i z różnych stron Polski. 

Przygotowany przez Komitet projekt uczelni uzyskuje aprobatę rządu polskiego i francuskiego, a w dniu 1 grudnia, również w Bibliotece Polskiej w Paryżu, odbywa się uroczysta inauguracja roku akademickiego Polskiego Uniwersytetu za Granicą. 

Prowadzi ją rektor Uniwersytetu Paryskiego, profesor Gustaw Roussy zaś władze polskie reprezentuje premier i naczelny dowódca polskich sił zbrojnych, generał Władysław Sikorski. Opiekę finansową nad uczelnią sprawuje Fundusz Kultury Narodowej utworzony przy Prezydium Rady Ministrów w październiku 1939. Działalność uczelni trwa niecałe dwa semestry.

W dniu 14 czerwca 1940 Niemcy zajmują Paryż, tego samego dnia prezydent i rząd polski opuszczają swą drugą, francuską siedzibę w Angérs. W dniu 22 czerwca kapituluje Francja, dzień wcześniej zakończona została ewakuacja Polaków opuszczających jej granice. Prezydent i rząd polski, na zaproszenie rządu brytyjskiego i jej premiera Winstona Churchila, udają się do Anglii. Do Wielkiej Brytanii wyruszają też pracownicy Polskiego Uniwersytetu za Granicą, na Wyspy dociera około 30 tysięcy żołnierzy i oficerów oraz grupy uchodźców.

Czytaj więcej..

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2020-11-02 22:42:39
miniaturka

Pozwól Maryi mówić do siebie przez cały rok

Siostra Bożena Maria Hanusiak, pustelnica Archidiecezji Krakowskiej i autorka bestsellerowego Modlitewnika do św. Józefa oraz Różańca z orędziami Maryi wydała swoją najnowszą książkę „Maryja mówi do Ciebie”. To wyjątkowy dzienniczek, który zawiera przesłania Matki Bożej oraz krótkie medytacje przeznaczone na każdy dzień roku.
2020-11-03 10:28:43
miniaturka

Badania prenatalne są po to, aby lekarze mogli leczyć, a nie zabijać

Możemy zapewnić dzieciom pomoc na każdym etapie ich życia na najwyższym możliwym poziomie zamiast wykorzystywać diagnostykę do selekcji i odbierania im życia.
2020-11-03 10:31:59
miniaturka

Bp Wróbel: stanowiska Prezydenta nie można obronić

Prezydent wychodzi z inicjatywą ustawodawczą, która zawiera propozycję ograniczającą aborcję, a jednocześnie wyraża na nią zgodę, a jako katolik nie może tego czynić – uważa bp Józef Wróbel.
2020-11-03 11:41:16
miniaturka

Energia przyjazna dla środowiska. PGE deklaruje neutralność klimatyczną w 2050 roku

PGE Polska Grupa Energetyczna przedstawiła nową strategię, mówiącą o planie transformacji zmierzającej do neutralności klimatycznej PGE w 2050. Będzie oparta na trzech filarach: energii przyjaznej dla środowiska, nowoczesnych usługach energetycznych oraz sprawnej i efektywnej organizacji.
2020-11-03 12:02:29
miniaturka

"Od Kut do Paryża". Wspomnienia, Paryż 1996

Stanisław LUCKI, prawnik, działacz polityczny i społeczny. Po miesięcznym pobycie pod okupacją sowiecką, 23 października 1939 r. przekracza Czeremosz w Kutach przedostając się do Rumunii. Następnie udaje się do Francji, gdzie dołącza do formującej się Armii Polskiej w Coetquidan. Bierze udział z Brygadą Podhalańską w bitwie o Narwik.
2020-11-03 13:15:08
miniaturka

Krzywy Las pod opieką PGE

Grupa PGE wesprze rewitalizację Krzywego Lasu pod Gryfinem. To kolejny projekt PGE Polskiej Grupy Energetycznej, którego celem jest zarówno troska o walory przyrodnicze, jak i edukacja ekologiczna młodych pokoleń.