Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-11 14:58
AC

Konkretna pomoc w Adwencie? Można wspomóc Sylwester z Ubogimi!

To już katowicka tradycja. Sylwester z Ubogimi organizowany jest już od ponad dwudziestu lat przez kleryków Wyższego Śląskiego Seminarium w Katowicach.

Ogranizacja akcji daje radość
Autor/źródło: Joanna Stasiczek

Sylwester z osobami bezdomnymi to już katowicka tradycja. Organizowany jest już od ponad dwudziestu lat przez kleryków Wyższego Śląskiego Seminarium w Katowicach. Corocznie uczestniczy w nim średnio ok. 150-200 osób bezdomnych i ubogich. Osoby te mają wówczas okazję do spędzenia Sylwestra przy ciepłym posiłku, wspólnej modlitwie. Jak to w Sylwestra, nie brakuje także radosnej zabawy.

Dawniej wszystko odbywało się na katowickim dworcu PKP, a z biegiem czasu przeniesiono się do domu Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości (założonego przez Matkę Teresę z Kalkuty) na Krasińskiego. Jednakże z upływem lat dotychczasowy format spotkania trochę się zdezaktualizował, stał się niewystarczający – duża grupa gości i niewspółmierna do niej ilość wolontariuszy oraz mała powierzchnia miejsca utrudniały sprawną organizację, jak i właściwie uniemożliwiały nawiązanie bliższego kontaktu z przybyłymi.

W tym roku organizatorzy znowu potrzebują pomocy przy przygotowaniach do tego przedsięwzięcia i liczą na otwarte serca ludzi. Na szczęście wolontariuszy nie brakuje.

- Nikt nie jest na tyle ubogi, aby nie mógł pomagać innym - to motto, które w 2014 roku połączyło grupę studentów, nauczycieli, znajomych z różnych stron archidiecezji. Wszystko zaczęło się w jednym z pokoi w katowickim seminarium, gdzie ówcześni klerycy postanowili nadać nową formę nocy sylwestrowej dla ubogich. I inni Boży szaleńcy poszli za tym pomysłem - mówi Joanna Stasiczek. - Złapaliśmy bakcyla, zapaliliśmy się do pracy i tak już po raz piąty chcemy przelewać Bożą miłość na tych najmniejszych, często pogardzanych i omijanych. Mamy świadomość, że przez tę jedną noc nie zlikwidujemy problemu bezdomności czy ubóstwa, ale możemy poruszyć serca ludzi wokół, a naszym Gościom przywrócić poczucie godności. Niektórzy mogą stukać się w czoło, mówić, że to bez sensu, że ubodzy nas wykorzystują... i dobrze, niech biorą od nas, ile chcą. Jesteśmy po to, by dawać siebie, Chrystusa. Myślę, że każdy, kto choć raz brał udział w zabawie może potwierdzić, ile w zamian otrzymał radości, zarówno od zaproszonych osób jak i od wolontariuszy - podkreśla współorganizatorka katowickiego Sylwestra z Ubogimi.

Sylwester z Ubogimi to dzieło, które oprócz ogromu modlitwy, potrzebuje także wsparcia finansowego, aby można było zorganizować zabawę dla osób bezdomnych. Poza tym, wolontariusze chcą pamiętać o ludziach bezdomnych nie tylko w tę jedną noc w roku.

- Wystawna kolacja i zabawa taneczna, to tylko przykrywka do dzieła miłości i miłosierdzia. Poza Sylwestrem, co środę, z modlitwą, kanapką i kawą idziemy w okolice dworca, by wyjść ludziom bezdomnym na spotkanie. By dzieło mogło się rozwijać potrzebujemy modlitewnego wsparcia i finansowego zaplecza, dlatego też rozsyłamy prośby do firm, parafii, osób prywatnych. Prowadzimy zbiórki pieniężne i darów materialnych. Ale przede wszystkim prosimy właśnie o modlitwę, bo On wie, jak to najlepiej poukładać i chcemy, żeby On był z nami w tym dziele - podkreśla Joanna Stasiczek.

Więcej informacji na temat Sylwestra z Ubogimi można znaleźć na stronie: sylwesterzubogimi.pl. Natomiast wspomóc akcję finansowo można >> TUTAJ << - na tej stronie trwa zrzutka na zorganizowanie przedsięwzięcia dla bezdomnych osób.

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-11 13:26:25
miniaturka

Rekomendacja dla programu „Młodzi na Progu”

Komisja Wychowania Katolickiego KEP poleca materiały opracowane przez gliwicki zespół młodych ludzi ze Szkoły Nowej Ewangelizacji Jezusa Zmartwychwstałego.
2018-12-11 13:56:10
miniaturka

Wrocław nie strzela! Abp Józef Kupny popiera akcję w trosce o stworzenie

Arcybiskupowi bliskie są argumenty, które przywoływał Jacek Sutryk, a do których przede wszystkim należy pragnienie uchronienia zwierząt przed cierpieniem spowodowanym nadmiernym hałasem.
2018-12-11 14:28:01
miniaturka

Niemcy: zmarł prof. Robert Spaemann - wybitny filozof i doradca papieży

W wieku 91 lat zmarł wczoraj w Stuttgarcie wybitny filozof, doradca Jana Pawła II i przyjaciel Benedykta XVI, prof. Robert Spaemann.
2018-12-11 15:25:15
miniaturka

Ks. Jaszcz: Bractwem Miłosierdzia kieruje niezależne stowarzyszenie

Bractwo Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta w Lublinie jest prowadzone przez stowarzyszenie działające poza strukturami archidiecezji - powiedział w rozmowie z KAI ks. dr Adam Jaszcz, Rzecznik Archidiecezji Lubelskiej.
2018-12-11 16:03:01
miniaturka

Betlejemskie Światło Pokoju 2018 już wkrótce w polskich domach!

W czwartek o 11:30 w Centrum Medialnym KAI odbędzie się konferencja prasowa rozpoczynająca tegoroczną akcję Betlejemskiego Światła Pokoju. W piątek w Zakopanem polscy harcerze odbiorą Światło z rąk słowackich skautów, by zanieść je mieszkańcom naszego kraju.
2018-12-11 18:06:54
miniaturka

Wigilia bez granic. Zaproszenie cudzoziemców do wigilijnego stołu

Do przyjęcia obcokrajowców na wigilijną wieczerzę po to, aby wzajemnie się poznać, modlić i świętować, zaproszone są polskie rodziny w ramach dzieła „Wigilia bez granic”.