Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-04 14:24
Biuro ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ - Spotkania online

W dniach od 1 do 9 sierpnia 2020 roku zostanie zorganizowany III Kongres Młodzieży Polonijnej. Kongres odbędzie się w Krakowie ze względu na przypadającą w 2020 roku setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Miejscem Kongresu będzie Centrum Jana Pawła II. W Kongresie wezmą udział przedstawiciele młodzieży polonijnej z rożnych krajów świata.

ZAPROSZENIE NA III KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ, KRAKÓW 2020 - Video

http://kongresmp.pl

facebook.com/KongresMlodziezyPolonijnej/



RELACJE Z WCZEŚNIEJSZYCH KONGRESÓW

I KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ, 2016

W lipcu 2016 roku, w ramach Światowych Dni Młodzieży odbył się I Kongres Młodzieży Polonijnej, w którym uczestniczyło około 250 młodych polskiego pochodzenia z ponad 20 krajów. Owocem tych radosnych dni wspólnej refleksji, modlitwy i zabawy było pragnienie spotkania się po raz kolejny. 

Zobacz: Kongres Młodzieży Polonijnej - podsumowanie

II KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ, 2018

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży w dniach od 28 lipca do 5 sierpnia odbył się w Warszawie II Kongres Młodzieży Polonijnej. W Kongresie wzięło udział ponad 250 osób z 21 krajów - przedstawiciele młodzieży polonijnej z Austrii, Belgii, Białorusi, Brazylii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Rumuni, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Paragwaju, Rosji, Ukrainy, USA, Uzbekistanu, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch. 

Film z II Kongresu Młodzieży Polonijnej

Galeria zdjęć

II KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ przebiegał pod hasłem „Wiarą powołani”, które nawiązywało do dokumentu przygotowującego Synod biskupów poświęcony duszpasterstwu młodzieży. W ramach Kongresu młodzież uczestniczyła także w obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.  

Podczas pierwszych trzech dni Kongresu młodzi wzięli udział w warsztatach ewangelizacyjnych, dyskusjach i spotkaniach z zaproszonymi gośćmi. Zamierzeniem organizatorów było objecie refleksją, świadectwami, warsztatami i modlitwą to, co wiąże się z powołaniem chrześcijańskim, płynącym z faktu bycia ochrzczonym, z uwzględnieniem specyfiki życia na emigracji.  

Kolejne dwa dni Kongresu nawiązywały do pogłębiania tożsamości narodowej wśród młodych ludzi i budzenia ducha patriotyzmu. Uczestnicy Kongresu wzięli udział w obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w obchodach 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i rekonstrukcji powstańczych walk. W „Godzinie W” młodzież modliła się na Powązkach Wojskowych. Następnie śpiewała pieśni powstańcze na placu Piłsudskiego. Młodzi zwiedzili także Warszawę oraz udali się do Rostkowa w diecezji płockiej, w rodzinne strony św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży, którego rok był właśnie obchodzony w Kościele w Polsce. 

Ostatnie dwa dni poświęcone były omówieniu sposobów realizacji kongresowych wniosków po wyjeździe do swojego kraju. Odbyła się niezwykle interesująca dyskusja dotycząca bycia chrześcijaninem dziś w środowisku polonijnym.  

W końcowym przesłaniu młodzi polscy katolicy z całego świata zaapelowali do rówieśników o tworzenie wspólnot młodzieżowych o charakterze modlitewnym i ewangelizacyjnym. „Żyjąc wśród ludzi różnych kultur, narodowości i religii pragniemy być świadkami Chrystusa, poprzez otwartość na drugiego człowieka i miłość, która pokonuje wszelki lęk” – zadeklarowali.  

 „Kto chce innych zapalać, musi sam płonąć! Pragniemy pogłębiać naszą relację z Jezusem aby nieść Go do tych, wśród których żyjemy. Wiemy doskonale, że aby realizować powołanie do bycia chrześcijaninem we współczesnym świecie, oprócz głębokiej wiary potrzebna jest odwaga do dawania świadectwa o Jezusie” – czytamy w przesłaniu.  

Uczestnicy Kongresu zaapelowali też do młodych Polaków, by w swoich środowiskach uczestniczyli w życiu Kościoła, zaznaczając, że w Kościele „czerpiemy moc płynącą ze Słowa Bożego i sakramentów do pełni życia w Chrystusie”. Zapewnili też, że chcą dbać o ojczyste tradycje, język i kulturę, dobre imię Polski oraz że pragną podtrzymywać łączność z ojczyzną.  


Natomiast w liście do Papieża Franciszka młodzież polonijna wyraziła wdzięczność za wezwania do bycia aktywnymi i otwierania się na innych. „Pragniemy, zgodnie z Twoim życzeniem, stawać się twórcami kultury spotkania, dialogu i pokoju, opartej na mocnych fundamentach wiary Kościoła katolickiego” – czytamy w liście do papieża. Młodzi informują też, że podczas Kongresu podejmowali refleksje związane z powołaniem do życia wiarą i świadczenia o wierze we współczesnym świecie. Zapewnili też Papieża o modlitwie w intencji Jego posługi oraz w intencji zbliżającego się Synodu biskupów poświęconego duszpasterstwu młodzieży i Światowego Dnia Młodzieży w Panamie. 

Podczas konferencji prasowej na zakończenie wydarzenia bp Wiesław Lechowicz wyraził przekonanie, że młodzi polscy katolicy żyjący na obczyźnie są prawdziwym skarbem Ojczyzny i Kościoła. „Troska o nich jest polską racją stanu i kościelną racją stanu” – powiedział delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej dodając: „jesteśmy zauroczeni waszą wiarą oraz przywiązaniem do Chrystusa i Kościoła”. 

Natomiast sami młodzi deklarowali, że są bardzo zainspirowani i podbudowani Kongresem. „Hasło ‘Wiarą powołani” oznacza dla mnie wychodzenia naprzeciw drugiemu człowiekowi, nie zamykania się w sobie lecz świadczenia o Bogu” – powiedziała Justyna ze Stanów Zjednoczonych. Młoda Polka z Düsseldorfu przypomniała słowa z Listu św. Jakuba o tym, że wiara bez uczynków jest martwa. „Adoracja, Eucharystia modlitwa jest fundamentem, na którym staram się budować swoją tożsamość ale Kongres utrwalił we mnie przekonanie o tym, że następnie muszę wyjść z miejsca, w którym jestem na spotkanie z drugim człowiekiem” – powiedziała uczestniczka Kongresu.  

Młodzi Polacy z różnych krajów przyznawali także, że na obczyźnie Polakom grozi zatracenie tożsamości narodowej, dlatego spotkania z rówieśnikami żyjącymi w innych miejscach świata wedle tych samych wartości jest doświadczeniem bezcennym. 

Pytany o największe wyzwanie, przed jakim stają dziś w świecie młodzi polscy katolicy bp Lechowicz wskazał, że żyją oni w środowiskach, które do wiary nastawione są obojętnie lub wrogo stąd kluczową sprawą jest właśnie troska o wiarę. 

Zobacz więcej...

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2019-11-04 12:55:09
miniaturka

Znaczny spadek liczby kandydatów do kapłaństwa w Polsce

Do polskich seminariów wstąpiło w tym roku 498 kandydatów do kapłaństwa, o 122 mniej niż w roku 2018 – wynika z danych uzyskanych przez KAI.
2019-11-04 13:31:56
miniaturka

Caritas: szkolenia pracowników medycznych i dostawy sprzętu dla ośrodka zdrowia w Imran

Ośrodek zdrowia w Imran obejmuje opieką ponad 6 tysięcy pacjentów, wśród których większość stanowią kobiety z małymi dziećmi.
2019-11-04 14:00:37
miniaturka

Denis Lisow dziękuje Polsce w specjalnym liście. Rodzina wraca do Rosji

Rosjanin Denis Lisow, który wraz z trzema córkami uciekł ze Szwecji do Polski, powrócił z dziećmi do Rosji. Instytut Ordo Iuris opublikował list Denisa Lisowa z podziękowaniami skierowanymi do Polaków.
2019-11-04 14:34:13
miniaturka

Biomedycyna nie musi korzystać z metod ryzykownych i moralnie wątpliwych

Zespół ds. Bioetycznych Episkopatu wyraził zdanie nt. tworzenia hybryd ludzko-zwierzęcych, że biomedycyna nie musi korzystać z metod ryzykownych i moralnie wątpliwych.
2019-11-04 15:00:10
miniaturka

III Światowy Dzień Ubogich i... II urodziny Zupy w Kato!

– Spotkanie z człowiekiem ubogim zawsze jest dla nas okazją do stanięcia w prawdzie o samym sobie, tego zaś potrzebuje każdy z nas – uważa Małgorzata Wiatr, która współkoordynuje III Światowy Dzień Ubogich połączony z II urodzinami Zupy w Kato.
2019-11-04 15:30:29
miniaturka

In varietate concordia - różnić się w zgodzie

In varietate concordia - różnić się w zgodzie - to temat międzynarodowej interdyscyplinarnej konferencji naukowej, zorganizowanej z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej.