Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-17 18:00
Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Kongres Młodzieży Polonijnej online

W sobotę, 17 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie w ramach Kongresu Młodzieży Polonijnej. Wzięli w nim udział przedstawiciele młodzieży polonijnej z 15 krajów świata, z Europy, z USA i Australii. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” i poświęcone zostało relacjom w rodzinie.

Gościem młodych był ks. dr Marek Dziewiecki, który poprzez konferencję i odpowiedzi na zadawane pytania dzielił się swą wiedzą i bogatym doświadczeniem duszpasterza i psychologa. Młodzi wysłuchali także świadectwa małżeństwa Agnieszki i Michała Cichockich z Hanoweru. 

Oprawę modlitewną i muzyczną przygotowała grupa młodzieży „Emaus” z Niemiec wraz ze swoim kierownikiem duchowym ks. Bogdanem Renuszem TCHR. 

Podczas Kongresu miało miejsce także spotkanie młodych w mniejszych grupach. W trakcie tych spotkań podejmowano tematykę relacji w rodzinie oraz odnoszono się do organizacji kolejnych Kongresów Młodzieży Polonijnej. 

Następne spotkanie zaplanowano na 19 czerwca. Będzie ono poświęcone edukacji i orientacji seksualnej.   

Cykl spotkań „Kongres Młodzieży Polonijnej online – "Spotkanie LIVE”, jest stałą formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych z całego świata. 

Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w spotkaniach Kongresowych, które odbywają się co 2 miesiące, a także do stałego kontaktu. Bądźcie razem z Jezusem i z sobą nawzajem! Zapraszamy do przesyłania swoich refleksji na naszą grupę Kongres Młodzieży Polonijnej na Facebooku. 

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/KongresMlodziezyPolonijnej

https://emigracja.episkopat.pl/


RELACJE Z KONGRESÓW MŁODZIEŻY POLNIJNEJ ON LINE


----------------------------------

Program, 17 kwietnia 2021

KMP: Czym skorupka za młodu nasiąknie …

Godz. 15:00

Zawiązanie wspólnoty i pozdrowienie Uczestników

Koronka do Bożego Miłosierdzia – prowadzi grupa SFM „Emaus” (Niemcy)

Słowo wprowadzenia: bp Lechowicz Wiesław

„Relacje w rodzinie”: ks. dr Marek Dziewiecki

„Kto pyta nie błądzi”…

Świadectwo Agnieszki i Michała Cichockich (Niemcy)

Modlitwa uwielbienia

Kącik KSM

Ogłoszenia kongresowe

Spotkanie w grupach:

1. Co wzbudziło Twoją szczególną uwagę i zainteresowanie w dzisiejszym spotkaniu nt. relacji w rodzinie?

2. Co najbardziej pomaga i co najbardziej przeszkadza w relacjach

a/ do rodziców

b/ do rodzeństwa

3. Jak sobie radzicie w sytuacjach konfliktowych?

4. Jakie są Twoje wrażenia – uwagi pozytywne i negatywne nt. formy i treści KMP on line?

Ks. Marek Dziewiecki - doktor psychologii, ekspert Ministerstwa Edukacji z zakresu przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie”. Autor wielu książek z dziedziny psychologii wychowawczej, przygotowania do życia w rodzinie, profilaktyki i terapii uzależnień. Znany i ceniony rekolekcjonista. W latach 1999-2014 pełnił funkcję krajowego duszpasterza powołań, a od 2003 funkcję wicedyrektora Europejskiego Centrum Powołań. Od 2000 jest dyrektorem telefonu zaufania "Linia Braterskich Serc".


------------------------

Kolejną formą kontaktu młodzieży polnijnej jest Podcastu Zapytaj Boga Dlaczego. Celem Podcastu jest stworzenie miejsca, w którym każdy może odnaleźć odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania związane z Bogiem, religią i duchowością. Podcast skierowany jest szczególnie do młodzieży polonijnej, prowadzi go Anna Pierz z bp Wiesławem Lechowiczem, Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

PODCAST ZAPYTAJ BOGA DLACZEGO

Zapraszamy do subksybowania i słuchania!

www.emigracja.episkopat.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2021-04-14 09:54:42
miniaturka

Dlaczego Święto Chrztu Polski obchodzone jest akurat 14 kwietnia?

Można odpowiedzieć krótko: „Sejm ustanowił ten dzień w celu upamiętnienia chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny”. Czy jednak na pewno Mieszko I przyjął chrzest właśnie tego dnia?
2021-04-14 10:09:04
miniaturka

„Napisz kartkę do chorego”. Oazowicze wspierają chorych na COVID-19

Ponad pół tysiąca kartek dla chorych na COVID-19 napisali w ramach akcji „Napisz kartkę do chorego” członkowie Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej. W ten sposób wsparli pacjentów szpitali covidowych na Śląsku. Kartki w większości dotarły do chorych dokładnie w Niedzielę Bożego Miłosierdzia.
2021-04-14 10:21:41
miniaturka

Dokument niemieckiego Episkopatu cytuje poglądy filozofa oskarżanego o pedofilię

Komisja ds. nadużyć w Kościele katolickim w Niemczech usiłuje bronić odwołań do francuskiego filozofa i aktywisty Michela Foucaulta, oskarżanego o czyny pedofilskie, a także o propagowanie pedofilii, zamieszczonych w oficjalnym dokumencie opracowanym na początku tego roku.
2021-04-14 10:54:43
miniaturka

Technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi sprzeciw moralny

Pomimo tego, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny, to jednak mogą z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki – napisał bp Józef Wróbel SCJ, przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych.
2021-04-14 11:15:41
miniaturka

Większość restrykcji przedłużono do 25 kwietnia

Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji do 25 kwietnia – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak poinformował, wyjątki od tej zasady dotyczyć będą przedszkoli, żłobków i sportu na świeżym powietrzu.
2021-04-14 11:29:19
miniaturka

Franciszek do Polaków: Niech Wasze domy stają się szkołami modlitwy!

„Życzę Wam, aby w przeżywanym okresie wielkanocnym Wasze domy stały się szkołami modlitwy, w których będziecie mogli na nowo odkryć obecność Chrystusa Zmartwychwstałego” – powiedział Franciszek zwracając się do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.