Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-30 13:01
mk

Kard. Pell wzywa biskupów niemieckich do wierności Pismu Świętemu i nauczaniu Kościoła

Kard. George Pell powiedział w wywiadzie, że sytuacja Kościoła w Niemczech wydaje się „złowieszcza”. Podkreślił, że niemieccy biskupi mają obowiązek przestrzegania nauk Pisma Świętego i Kościoła. „Nie mają mocy, by je zmienić – nikt z nas jej nie ma” – zaznaczył.

Autor/źródło: Kerry Myers /Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

„Myślę, że pewna część Kościoła niemieckiego wydaje się zdecydowanie zmierzać w złym kierunku” – powiedział kard. Pell w wywiadzie dla Colma Flynna, który został wyemitowany w EWTN.

„Chcę przez to powiedzieć, że jest całkiem jasne, że zliberalizowane chrześcijaństwo, czy to zliberalizowany katolicyzm, czy protestantyzm, w ciągu jednego pokolenia łączy się z agnostycyzmem” – tłumaczył kardynał. „Jeśli przyjmiesz światową politykę i po prostu będziesz postępować zgodnie z nią, żeby cię zaakceptowali, nikt nie będzie tym zainteresowany ” – dodał.

Kard. Pell powiedział: „Obowiązkiem niemieckich biskupów jest przestrzeganie nauczania Pisma Świętego, przestrzeganie nauczania Kościoła. Opieramy się na tych naukach. Nie mają mocy [biskupi - przyp. red.], by ich zmienić – nikt z nas jej nie ma”.

10 maja w Niemczech ma się odbyć akcja polegająca na błogosławieniu par homoseksualnych w kościołach. Jest to odpowiedź na dokument Watykanu, w którym przypominano naukę Kościoła o tym, że nie ma on prawa błogosławić związków osób tej samej płci.

„Naprawdę ważną kwestią dla Kościoła jest: czy publicznie nauczamy tego, czego nauczał Chrystus?” – powiedział kardynał. Dodał, że niektóre z tych nauk są niepopularne – np. te dotyczące przebaczenia, obrony osób pozbawionych swoich praw (jak dzieci nienarodzone) i znajdujących się na dole drabiny społecznej (jak więźniowie) czy rodziny i małżeństwa.

Kardynał dodał, że wszyscy przywódcy w Kościele muszą zdecydować, czy mówić o naukach Kościoła w momentach, kiedy to przesłanie może być niepopularne. Przekonywał, że społeczeństwo, które odejdzie od chrześcijańskiej nauki o miłości, służbie i przebaczeniu „zostanie znacznie uszczuplone”.

„Często koncentrujemy się na stratach dla Kościoła, wynikających z upadku praktyki i odejścia wierzących. To z pewnością prawda, ale ma to poważne konsekwencje dla całego społeczeństwa, zwłaszcza gdy większość ludzi była chrześcijanami” – powiedział kard. G. Pell.

Źródło: Catholic News Agency

Czytaj także: Schizma w niemieckim Kościele? Zorganizowano akcję błogosławienia par homoseksualnych

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-30 11:39:05
miniaturka

Agata Puścikowska: „Mówienie, że aborcja jest OK jest grzechem i kropka”

Znana pisarka i publicystka Agata Puścikowska dzieli się z bratem Szymonem OFMCap swoim doświadczeniem choroby, opowiada o swoim spojrzeniu na Strajk Kobiet i o tym dlaczego grzech jest wciąż najpoważniejszym problemem na świecie.
2021-04-30 11:41:32
miniaturka

Tegoroczne nabożeństwa majowe z nowymi wezwaniami w litanii

Od jutra będziemy odprawiać nabożeństwa majowe i modlić się Litanią loretańską. W ubiegłym roku zostały do niej dodane nowe wezwania: „Matko miłosierdzia”, „Matko nadziei”, „Pociecho migrantów”.
2021-04-30 13:00:09
miniaturka

Izrael: kondolencje biskupów katolickich po tragedii pod górą Meron

W wyniku paniki po zawaleniu się trybuny podczas religijnej uroczystości przy grobie Szymona Bar Jochaja w Izraelu straciły życie co najmniej 44 osoby, a ponad 150 zostało rannych. Swoje kondolencje z tego powodu złożyli katoliccy biskupi Ziemi Świętej
2021-04-30 13:09:43
miniaturka

Różaniec z sanktuariami całego świata o ustanie pandemii

Papież Franciszek prosi, aby w miesiącu maju cały Kościół przyzywał wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny w intencji zakończenia pandemii. Tej modlitwie będzie na zmianę przewodniczyło trzydzieści sanktuariów maryjnych całego świata. Modlitwa z każdego z tych miejsc będzie transmitowana przez watykańskie media codziennie o godz. 18.00 w Polsce. Modlitwę zainauguruje Papież 1 maja z bazyliki watykańskiej i zakończy 31 maja w Ogrodach Watykańskich.
2021-04-30 13:11:15
miniaturka

Szybkie, skuteczne, bezpieczne. Testy LOMINA są już dostępne!

Szwajcarskie, certyfikowane testy serologiczne na przeciwciała koronawirusa SARS-COV-2 firmy LOMINA AG, są już dostępne w sieciach: Auchan, Kaufland, Netto, Dino, Super-Pharm oraz w dobrych aptekach w całej Polsce.
2021-04-30 13:24:04
miniaturka

Modlitwa za Polonię i Polaków za Granicą

Kościół w Polsce na co dzień otacza modlitwą Polonię i Polaków za granicą, jednak w dniach 2 i 3 maja – w uroczystość Królowej Polski, ta modlitwa staje się jeszcze bardziej intensywna. Maryjo Tobie zawierzamy z dziecięcą ufnością całą Polonię i Polaków za granicą. Ogarnij swoim matczynym i miłującym spojrzeniem naszych braci i siostry żyjących z dala od ojczystego domu.